Profily

Lone Ranger: Legendární deejay příští víkend na Mighty!

Jméno Lone Ranger vám možná bude spíše připomínat westernového hrdinu a také tomu tak je. Ale toto jméno si koncem 70. let přivlastnil také kultovní jamajský deejay (rozuměj hlásič nebo MC), kterého budeme mít možnost vidět za douprovodu francouzského Soul Stereo sound již příští víkend na festivalu Mighty Sounds na letišti Čápův Dvůr v Táboře. Ranger byl jedním z nejvlivnějších early dancehall deejays na Jamajce a svůj jedinečný vokální styl neztratil dodnes. Do rytmů dancehallu přinesl specificky rytmické frázovování, které přerušoval výkřiky a zvukovými efekty. Znáte jeho oblíbené „bim“ a „ribbit“? Nenech si ujít jeho showcase a zároveň si v tomto článku můžeš připomenout, proč je jedním ze zásadních veteránů Jamajky..

Lone Ranger (vlastním jménem Anthony Waldron) prožil část dětství ve Velké Británii, ale brzy se vrátil do jamajského Kingstonu. První zvukové záznamy nahrál v duetech společně s Weltonem Irie pro známé Studio One, brzy poté se však rozhodl pro sólovou dráhu. Pro vyhlášený label ale toastoval i nadále, a tak brzy o něm bylo slyšet i v širší jamajské komunitě kolem reggae a rocksteady (tzn. celý ostrov). V roce 1980 se stal bezkonkurenčně nejlepším deejayem Virgo Hi-Fi soundsystému. Mezi jeho zásadní track v té době patřil hlavně hit „Love Bump“ od Studio One, který tak trochu přejmenoval celý riddim, který prvně proslavil Slim Smith s peckou “Rougher Yet”. Mezi dalšími hity na této instrumentálce musíme zmínit ještě „Deliver Us“ od Half Pinta, Yellowmana, který si střihnul hned dvě pecky „Wrong Girl to Play“ a „Morning Ride“, nebo Josey Walese a jeho „Sorry to Say“. Na tento riddim ale později nazpívali track desítky dalších včetně pánů, jako jsou Dennis Brown, Tenor Saw, Sanchez i Beenie Man, Bounty Killer nebo Terror Fabulous.

Zpátky ale k Rangerovi a jeho další stěžejní anthem, která se jmenuje “Barnabas Collins”. Je to óda na televizní postavu vampíra ze seriálu Dark Shadows a může nám ukázat zase trochu víc o jamajském humoru, parodii a schopnosti hudebně reagovat nejen na politické události, ale třeba i populární filmy, které jsou zrovna in. Tento track, který produkoval Alvin „GG“ Ranglin, se stala masivním hitem a v roce 1980 a dosáhl na vrchol jamajské i britské hitparády. Bylo tedy logické, že další album dostalo příbuzný název BARNABAS IN COLLINS WOOD.

Další dva roky ale nahrával Lone znovu výhradně pro Studio One, kde tehdy vydal desky jako BADDA DAM DEN, z půlky instrumentální ON THE OTHER SIDE OF DUB a také jedno z jeho ze svých nejlepších alb, které dostalo název podle pušky M-16, která tehdy byla na Jamajce nesmírně populární. Na tomto albu najdete především hity jako “Natty Burial” a “Fist to Fist”, jejichž názvy mluví za vše. Po roce 1982 začal Ranger nahrávat také s jinými producenty, jako jsou Winston Riley a jeho Channel One nebo třeba Clive Jarrett. Pro jeho specifický vokální styl a charisma si získal mnoho příznivců a vystupoval tehdy na mnoha prestižních akcích. Není se tak čemu divit, že právě on a King Yellowman, Brigadier Jerry, Josey Wales, Carlton Livingston nebo Charlie Chaplin společně patří na penteon průkopníků early dancehallu. Bez nich by jamajská  kultura byla ochuzená o hodně nahraných pokladů, které mimochodem následně velmi ovlivnily i rodící se hip hop. Lone Ranger byl svého času tolik populární, že se dokonce našlo vícero napodobitelů jeho stylu. Nikdo ale samozřejmě nedosáhl takových kvalit jako sám originál! Je pravdou, že za půlkou 80. let a s příchodem nové generace deejays se Rangerova kariéra zpomalila, ale pořád dál vydával alba, jako jsou třeba LEARN TO DRIVE nebo DJ DADDY. Každopádně vystupuje dodnes – sem tam se svým starým přítelem Horacem Andym – většinou ale za doprovodu selektora, aby nám připomněli ducha starých časů, když byl dancehall ještě mladý. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vidět a slyšet Lone Rangera v Čechách na festivalu Mighty Sounds..

Kol-ler & Lomesh

Kompletní diskografie?!

On the Other Side of Dub
Barnabas In Collins Wood
M-16
Rosemarie
Hi Ho Silver Away
Badda Dan Dem
D.J. Daddy
Lear To Drive
Collections
Top Of The Class
Dub Salvador Vol. 1&2
Kulchaklash

Back to top button