Alba & SinglyČlánky

King Jammy představuje hity Dennise Browna okořeněné současnou generací, jako jsou Damian Marley, Protoje, Alborosie ad.

V půlce září vyšlo pozoruhodné album Tracks of Life, co by mohlo zaujmout rootsmany z lesů i street fans moderní jamajské scény. King Jammy, který je bezesporu kultovní postavou, co stojí u počátků dancehallu (a zároveň je i mistrem ve sférách reggae a dubu), totiž oprášil nahrávky, co produkoval v letech 1984-1985 pro korunního prince reggae music Dennise Browna! Společnou práci sice už vydali u Greensleeves jako LP Slow Down, ale tenti nový projekt jde mnohem dál. Jammy vše kompletně zrestauroval a do třinácti z celkem čtrnácti písniček na desce pozval jako hosty současnou generací zpěváků! Nechybí tu Damian Marley, Alborosie, Busy Signal, Bounty Killer & Dawn Penn, Protoje, Romain Virgo, Agent Sasco, Jesse Royal a Dre Island, nováčci Aza Lineage a Projexx plus navíc veterán deejay jménem Josey Wales, který u Jammy´s natáčel už v osmdesátkách. 

„Všichni umělci na tomto albu jsou milovníky muziky Dennise Browna,“ vysvětluje Lloyd James aka King Jammy. „Ať už jsou staří nebo mladí, všichni mají Browna za jednoho z jejich nejoblíbenějších zpěváků. Slow Down byla první deska pro Dennise Browna, kterou jsem dělal. Nahrával jsem toto album v Londýně a byla to čistě živá, akustická muzika. Myslím si, že Dennis vždy zněl líp na živých riddimech (instrumentálkách nahrávaných živou kapelou), a tak jsem chtěl tento nový projekt udělat právě z těch původních nahrávek. Tyto staré písničky pro mne hodně znamenají, protože hodně z nich jsou původní verze a znějí tak, jak se mi to líbí. Vzal jsem tak kousky z tohoto prvního alba a pak jsem měl ještě pár Dennisových songů na programovaných riddimech, a tak jsem je také přidal na Tracks of Life, vysvětluje autor projektu, který vyšel 14. září 2018 u VP Records.

Album vychází vedle digitálu a CD i na vinylu, který obsahuje bonus v podobě 7´singlu Can’t Keep, v kterém hostuje Damian ‘Jr. Gong’ Marley (a na druhé straně je novější verze čistě Dennisem nazpívaného originálu Can’t Keep A Good Man Down). Proč zrovna tato pecka, která se stala první singlem kompilace, vychází samostatně? Určitě to ocení selektoři, ale důvodem je něco jiného: “Poslední song, který jsem na album natočil, je právě song s Jr. Gongem,“ vysvětluje Jammy. „Byl zrovna na dlouhém turné a tak jsem si myslel, že na to nebude mít čas. Když byla deska hotová včetně vinylů, zjevil se mi najednou ve studiu a řekl, že nemůžu vydat album bez něj, protože Dennis Brown je jeho nejoblíbenější zpěvák. Ať to stojí cokoliv! A tak jsem zavolal – zastavte vydání! Jr. Gong napsal pecku rovnou na místě a mám z ní hodně speciální pocit. Možná si všimnete, že v textu zmiňuje mé jméno a ví, že já a Bob jsme byli podobné nátury. Takže když takhle náhle přišel do studia a rozhodl se, že nemůžu vydat album bez jeho příspěvku, co můžu dělat?“

Celá kompilace nejen připomíná Brownovi velké hity, ale zároveň je i sakra moderním příspěvkem k letošním oslavám 50 let reggae music. Staré klasiky potkávají současnou generaci aktuálně v mnoha projektech, ale Dennis Brown byl jen jeden. I Bob Marley jej nazíval svým nejoblíbenějším zpěvákem a mnozí tvrdí, že králem byl svého času na Jamajce právě on. Deska rozhodně stojí za pozornost, doporučujeme!

* Admiral 
photo by Olivier Chastan

Back to top button