Rozhovory

King Django: „Mám rád ska, reggae, rythm’n’blues, dub, rock’n’roll, a mnoho dalších stylů. Žádný pro mě není důležitější, než jiný.“

King Django – chlapík z New York City, zpěvák, ragamuffin MC, skladatel, textař, vynikající pozounista, hudebník každým coulem, producent, majitel nahrávacího studia a vydavatelství, jedna z nejdůležitějších postav světové ska scény. Lze o něm bez skrupulí prohlásit, že je novodobý Lee Scratch Perry či Joe Strummer z The Clash. Kapel se kterými hrál a spolupracoval je nespočet. Mezi ty nejznámější patří Rancid, The Toasters, Murphy’s Law, The Slackers, Stubborn All-Stars a Skinnerbox. Máme pro vás exkluzivní rozhovor..

Djangův žánrový záběr je obrovský. Melodicky i aranžérsky propracované, skvěle otextované songy křižují hudebním polem sem a tam, aby se pak vždy vrátili ke ska. V letech 1986-88 hrál se ska kapelou The Boilers. Svému skutečnému potenciálu dal průchod v kapele Skinnerbox (1989-1998), která experimentovala s fúzováním ska s punkem, jazzem, soulem a reggae. Zároveň se Skinnerbox byl Django principálem super kapely Stubborn All-Stars (1994-1998), která hrála tradiční jamajské ska. Byla sestavena z těch nejvýraznějších hudebníků NYC ska scény. Na basu v ní mimo jiné hrál Vic Rice (Mephiskapheles, NYSJE), který s Djangem přijede do Prahy. Kapela dosáhla popularity i mezi širší veřejností díky klipům, které běželi na MTV 2. Po rozpadu obou kapel se King Django vydává na sólovou dráhu. Prvním počinem je album Roots And Culture, na kterém se hlásí ke svým kořenům a kde mísí ska a reggae s klezmerem a s židovskými tradicionály. Následuje počin Reason – skvělé, místy velmi temné album vycházející z roots reggae, dancehallu, rocku, hip-hopu a drum’n’bassu.

King Django vystoupí 1. 3. 2005 v Pražském Futuru. Bezpochyby se bude jednat o jednu z nejzajímavějších hudebních (nejen ska) akcí tohoto roku. Spolu s ním do Prahy zavítá také jeho kolega Victor Rice, který působil v kapelách New York Ska-Jazz Ensemble, Stubborn All-Stars, The Toasters nebo hip-hopovými Everlast. Podobně jako King Django je také hudebním producentem a skladatelem. Jako první vystoupí švýcarská ska/rockstedy kapela číslo jedna – Open Season.

Kapel, se kterými jsi spolupracoval je poměrně dost. Mohl bys říci, které z nich pro tebe znamenaly nejvíc?
Na to je velmi těžké odpovědět. The Boilers byli během svého fungování hodně známí v New Yorku i venku. Se Skinnerbox jsem se hodně naučil o hudbě obecně. Takže pro mě osobně to bylo velmi důležité období. Jaký je život na turné (a jak se dělá rotika J ) jsem poznal s Murphys‘ Law. Co se komerčního úspěchu týče, tak ten přišel největší se Stubborn All-Stars. Všechny zkušenosti s těmito i ostatními kapelami byly důležité jak pro můj hudební, tak osobní život.

Kde bereš inspiraci při psaní? Máš odhad, kolik věcí jsi už složil?
Inspirující je pro mě všechno možné. Věci, které se mi stanou, pocity které mám. Někdy je to vážnější, někdy jde o hlouposti. Snažím se vidět věci z jejich lepší stránky a psát písně, které lidem něco dají, nějak je nakopnou. Myslím si, že od toho hudbu máme.
Věcí jsem napsal něco přes dvě stovky.

Který kapely a interpreti tě nejvíc ovlivnili?
V mládí to byly Britský ska kapely, potom Jamajský ska a reggae. Mám rád všechny druhy hudby a jsem si jist, že jsem tím vším ovlivněn. Myslím, že za celý svůj život jsem podvědomě vstřebávám veškerou hudbu, kterou pak dávám do své vlastní tvorby. Nic se nesnažím nějak napodobovat. Myslím si, že člověk by měl do sebe přijmout všechno možné, ale kreativita by měla být jeho osobní záležitostí. Není to o kopírování. Když píšu, snažím se zbavit všech předsudků.

Co se děje na scéně u vás doma? V New Yorku? Jsou tam nějaké nové zajímavé kapely?
Není toho moc, ale něco se tu děje pořád. Jedna z větších akcí, který zde probíhají skoro každém měsíc je Three Floors of Ska v Knitting Factory. V Americe je hodně ska kapel. Je to sice pořád underground, ale žije a celkem se mu daří.

Je nějaká šance, že bychom mohli ještě někdy vidět Stubborn All-Stars, nebo je to pro tebe hotová věc.
Řekl bych, že Stubborn All-Stars už se žádného znovuzrození nedočkají. Už to pro mě nemá význam. Napsal jsem téměř všechnu hudbu a texty. Kdybych byl trošku větší egoista, tak bych to mohl nazvat King Django and Stubborn All-Stars, jako Dr. Ring Ding and Senior All-Stars. Lidé si spojují Stubborn All-Stars se skupinou hudebníků a i kdybych chtěl pracovat s těmi samými lidmi, už bych je těžko dal všechny dohromady. Na tomhlé turné nicméně jedem s Victorem Ricem, původním basákem Stubborn All-Stars, z čehož mám obrovskou radost.

Co je pro tebe momentálně důležitější, ska nebo reggae?
Ani jedno ani druhé. Mám rád ska, reggae, rythm’n’blues, dub, rock’n’roll, a mnoho dalších stylů. Žádný pro mě není důležitější, než jiný.

Jaký máš plány do budoucna?
Chci dělat dál to co dělám. Momentálně dělám na dalším roots´n´culture albu. Dále mám rozdělaný další ska album, reggae album a rockový album. Netuším, kdy to všechno dokončím. Každý z nich potřebuje svůj čas. Dále chci co nejvíc koncertovat a jezdit a taky pracuji na svém studiu Version City Studio a také na svém labelu Stubborn Records.

Kdy a proč tě napadlo založit vlastní vydavatelství?
Vždycky jsem obdivoval lidi jako Prince Buster nebo Coxsone Dodd. Ale nikdy jsem si nedokázal představit, kolik je to práce mít vlastní label. Současná Amerika je dost jiná než Jamajka 60. let. Oni byli v podstatě popový producenti ve své době, ale dělat ska a reggae v Americe v dnešní době je šílená dřina. Publikum je malý a prodeje alb klesají všude. Snažím se vymyslet, jak přežít s tím co máme. Letos budeme vydávat nový věci poprvé od roku 1999.

Co můžeme očekávat od koncertu v Praze?
Solidní ska, rocksteady a reggae. Žádný šašky s přihlouplejma brejličkama v kostkovanejch hadrech, který hrajou špatnej punk s mizernou dechovou sekcí. To není náš styl.

přeložil Lomesh

související články:
Reportáž z koncertu
Jak se pařilo před 40 lety na Jamajce

Nepřehlédněte
Close
Back to top button