ČlánkyNovinkyReportáže

Jeden den na Panenském ostrově…

Zastávka na ostově Saint Thomas byla hlavním důvodem, proč jsme s přítelkyní nakonec kývli na nabídku její mámy na karibskou plavbu výletním křížníkem “Carnival Glory”. Tento způsob cestování (či spíše turismu) rozhodně není naším šálkem čaje, ale nakonec jsme si na celý ten “tyjátr” i docela rádi zvykli… A nejen pro ty dechberoucí západy a východy slunce nad modro-modrým karibikem a opulentni galavečeře ve stylu ¨Titanic¨, ale taky třeba reggae koncerty dvou námezdnich rastamanů (byť hráli povětšinou covery na synťákové riddimy), podmořské akvárium na Bahamách, procházka po historickem portorickém přístavu San Juan a koupání v tyrkysových vodách souostroví Turks & Caicos, a zejména vylodění na vysněných Virgin Islands, ostrovech zaslíbených tomu nejlepšímu novodobému roots reggae!

Už  připlutí k ostrovu Svatého Tomáše   je jak vystřižené z ¨Pirátů z Karibiku¨

Saint Thomas

– vždyť také tyhle ostrovy byly ve své době rejdištěm

tzv. Pobřežních bratrů, rozmanité pirátské komunity rebelů, žijící zcela mimo tehdejší systém.  Zátoka přístavu Charlotte Amalie   (hlavního města St. Thomas) plná luxusních jachet, s dalším mnoho-patrovým křižníkem na pozadí, však již vypadá krapet prozaičtěji. Vybudování přístavu pro tato obři monstra před 10 lety a následné turistické tsunami, zcela změnilo místní ekonomiku, a samozřejmě i celkový ráz – minimálně na této části ostrova. My však za sebou necháváme evidentně zkouřeného dredatého celníka s ghetto-blasterem, ze kterého vyřvává nějaký bláznivý bobo, rumové bary a nákupni haly, kam za vidinou bezdaňových nákupů elektroniky, šperků a alkoholu míří většina osazenstva lodi, a plni očekávání se vydáváme do downtownu.

Na náměsti Emancipace, kde bylo teprve před 164 lety(!) vyhlášeno zrušení otroctví,

s Rasem Bennym na kus reci…

prodávají potomci tehdejších poddaných dánského krále (od kterého ostrovy odkoupili během první světové války Američané)

turistům laciné cetky a indické látky s afro-designem a nějaký “kokos” v zulu převleku zas nepoužitelné bubinky. Před poštou se ptáme po nějakém reggae-shopu jednoho mladého rasty, a ten se s námi hned nadšeně dává do hovoru – “hnedle prej uviděl v našich vočích Jahovu” . Ani ne za čtvrthodinku se tak dozvidáme nejen, kde regulerně pořídit nějakou místní muziku, ale i to, že je to dobrej brácha Nyoraha a samotnýho Pressure Busspipa! Týpek si říká Benyah, a prej o něm ještě uslyšíme, “páč se taky chystá na dráhu profesionálního zpěváka, že to jen trochu odložil kuli pětiletýmu studiu v etiopským Shashamane”.

Z hlavni ulice plné kaváren, restaurací, šperkařskejch a zlatnickejch krámků pro turisty a také muzea francouzského impresionisty Camille Pissara (který se tu narodil a prožil mládí) odbočíme do zastrčené Back Street, za kterou už se prý rozhodně nemáme pouštět,

Local Rasta

jestli nechceme přijít o kameru, peněženku a možná i něco víc, protože tady začíná chudinská čtvrť… Nějaký odrbaný dread žebrá o pár drobných a další si nás měři drsným pohledem, tak radši zapadáme do  International Records, kde nás s úsměvem viítá mohutný přátelský rasta. Jeho obchůdek však kromě rasta triček, trikolor s lvíčkem a pomád na vlasy, nabízí převážně jamajskou produkci a na ostrovech populární kalypso. Ochotně nám však pouští těch pár desek z VI, co má na skladě (kupodivu žádného z místních rodáků: třeba již zmíněné dnes už mezinárodní hvězdy Pressure a Nyoraha nebo výborného Revalationa či méně známého Ickaruse a Rafijaha – členy klanu Star Lion Family ad.).

Kromě ještě čerstvých nových (mimochodem opět vynikajících!) počinů Midnite – THE WAY (Rastar 2011) a IN AWE (Fifth Son 2012), pořizujeme i párek nových objevů: vi-roots album SANKOFA BIRD (Freedom City 2011) od zajímavého zpěváka (a módního návrháře) Melame Gange ze St.

JAH is all around!

Croix – Melame Gange Live at St. John Love City Festival 2012, Melame Gange – Suns of Afrika  (na kterém spolupracovali I muzikanti z Midnite, a jež produkovali Bambu Station) a rozmanitější THE FOUNDATION (Hi Grade 2012)

od mladičkého básníka a zpěváka Shine I z ostrova Tortola  Shine I – Need Real Love, Shine I – Universal Chant . Potom ještě několik mixtapů, vesměs však v na nás dost zběsilém dancehallovém ghetto stylu.

Škoda, že nezůstáváme přes noc, jelikož tu právě vrcholí jubilejní  60. ročník místního karnevalu, kterým tedy podle všeho většina místních dost žije. Kromě všech těch maškarád, průvodu, smažených koblížků a natřásajících se zadnic, dechovek, kalypsa, socy a dalších místních stylů – fungi, quelbe, carisa, bambouly nebo na Sv. Tomáši populární karibské čtverylky ¨Hubeného Němčoura¨ (Flat German Quadrille) jsme si tak nemohli

Akasha Rasta Bistro

poslechnout žhavé lokální reggae umělce jako Hypnotic,

Bad Azz Diamond, Kream Cocaine, Mr. International, Tank nebo Satisfactor (bez legrace!), o kterých nemáme v Evropě ani páru!

Občerstvujeme se v malém vegeteriánském bistru Akasha za rohem. Jeho provozovatel, proplešlý šedovlasý rastaman ze staré školy servíruje domácí ibiškovou limonádu a poctivé vegeburgry. Mezi obrazy Haile Selasieho a Boba Marleyho pak referujeme a konopné situaci v Čechách, jejíž ¨pohodovost¨ vzbudila u strejdy náležitý obdiv. Na oplátku se dozvídáme, že na Panenských ostrovech je ganja dost tvrdě pronásledována a kriminalizována, a na to zapálit si někde venku jointa (na což jsme se tešili hned po ¨o¨) prý ať raději ani nepomýšlíme. Prohodíme ještě pár slov s dredatou fešandou, která učí v místní skole, a objevuje se tu ¨starý známý¨ –

St. Thomas carnival

Ras Benny. Vypráví o své práci nahaněče do hotelu v Megans Bay (což je podle National Geographicu, jedna z deseti NEJ pláží na světě – tak snad priste!…), a slibuje poslat nějaké své nahrávky, které však dosud nedošly…

Kvůli nedostatku času vypouštíme návštěvu ¨Černovousova hradu¨, což si vynahrazuji alespoň obhlídkou starožitnictví s autentickou pirátskou veteší (např. tepaná truhla ze 17.st. se prý objevila i v Pirátech z Karibiku!), kde kupujeme alespoň rum Cruzan ze St. Croix. Procházku po městě zakončujeme v ¨kulcha shopu¨  Natural Livity, kde nás pobaveně zdraví tři hrdé rasta queens. Prohlížím všemožné léčivé byliny a masti a princezna si tu kupuje nějaký ten hadřík a taky knížku Sacred Woman o cestě africké ženy k emancipaci skrze vlatní dělohu – a pádíme na taxíka a lanovku na Mountain Top, vyhlídku odkud možná i zahlédneme St. Croix…

Nahoře nás vítá nápis ¨Welcome in Paradise¨

Pirate Treasure!

se skutečně rajskými panoramaty, pestrobarevnými pap

oušky a horskými kozami – takhle nějak jsem si to představoval, když jsem jako malý hltal Robinsona Crusoa. A konečně taky vytoužený kouřík. Pak už jen cesta klikatou cestičkou mezi bujnou tropickou vegetací, pichlavými kaktusy a květy všech barev, cvrkotem cikád a hvizdotem exotického ptactva, výše a výše až do jakéhosi pomyslného středu. A poděkování za tuhle cestu a další boží den. Bless up!

Kapitán Johanes

ST. THOMAS reggae music linky a videa:

www.vireggae.com
www.viroots.com

Mountain Top

Nyorah:Pressure Busspipe:Revelation:


Star Lion Family:Ickarus:

Rafijah Siano:Kimbe Don:

http://www.youtube.com/watch?v=4Lrp97mJ-9w&feature=related

mixy:

http://www.youtube.com/watch?v=4Lrp97mJ-9w&feature=related
http://www.mixcloud.com/shineeyebgf/taste-of-conciousness-virgin-islands-reggae-selection-vol-1/ (ft. Pressure, Nyorah, Ickarus, Kimbe Don …)

Back to top button