Jakou muzikou žije Etiopie dnes?

Narozeniny Krále králů Haile Selassie I nás inspirovali k tomu, abychom si našli více informací o hudební scéně v Etiopii. Tato chudá země je místem nesmírně bohaté historie a kultury, za kterou se přestěhovalo i hodně lidí z Karibiku a Ameriky, kteří často následovali myšlenku Garveyho repatriace. Už jen fakt že se tam narodil, žil a vládl sám Král králů z rodu krále Davida a princezny ze Sáby, dělá z Etiopie maximálně mystickou a významnou zemi nejen pro Jamajčany, ale celý svět reggae. Nedivil jsme se proto, když jsem našel moc zajímavé hudební ukázky, ale že u tolika výborné muziky probdím celou noc?

Ještě než si trochu představíme samotné etiopské reggae, stojí za zmínku na úvod ukázka etiopského jazzu pod tímto odstavcem. Taková parádní muzika se tam hrál už na přelomu 60 – 70. let dvacátého století . Tento song z roku 1974 je absolutní klasikou řánru od Mulatu Astatke jménem „Yegelle Tezeta“, a právě tuto instrumentálku si nedávno vypůjčil Damian Marley do svého duetu „As We Enter“ s Nasem. Track najdete na jejich společném albu DISTANT RELATIVES, která se dle obou autorů tématicky k tomuto článku odkazuje ke kolébce civilizace – Máma Africa! Mimochodem „As We Enter“ je pilotním singlem tohoto alba, jehož nový videoklip najdete už nějakou dobu v archívu našeho mediaplayeru. Tady je originální verze…

Po malé odbočce se ale teď už vraťme k původní etiopské muzice, která je nesmírně bohatá a pestrá. Každá tamní etnická skupina obyvatel je vlastně spojena s vlastním zvukem. Některé podoby tradiční muziky jsou například silně ovlivněny folklórem ze Somálska. Jiné zase mají silný křesťanský element a další v oblasti Wollo na severo-východě země pro změnu muslimský styl, kterému se  říká manzuma. Ten byl původně zpíván jen amharsky, ale jak se rozšížil i do oblastí Harar a Jimma, tak se začalo zpívat i jazyce Oromo.

Objevil jsem skvělou stránku ETHIOPIAN REGGAE VIDEOS s mnoha odkazy na videoklipy spojené s Etiopií (ať už autorsky, nebo alespoň lokací natáčení). Jedním z nejznámnějších etiopských reggae zpěváků je nejspíš Eyob Mekonnen, tady je malá ukázka… V síti nám ale uvázl také Zeleke, který prý patří mezi tamní goldies hits. Za pozornost stojí i moderní pecka Reggae Kemise od Samere Kiros feat. Hailu nebo Give Me the Key“ od rasty, který si říká Johnny Ragga.

Narazil jsem taky na zajímavý song „Jah Jah Mek Di Whole A We„, který nazpíval Sydney Salmon. O jeho původu nic nevím, ale je zajímavé, že zpívá v patois, takže to může být jeden z karibských přistěhovalců. Mimochodem v Etiopii je také kousek země, kterou věnoval Jamajčanům při své návštěvě na ostrově sám císař Haile Selassie I. Vyrostla tam známá komunita Shashamane, o které vzniknul pozoruhodný český dokument ONE LOVE. Závěrem odstavce o etiopském reggae si pak dejte ještě pár dalších ukázek níže, které vám napoví o tamní scéně více, než tisíc slov.. Mezi etiopskými videoklipy jsem našel i další zajímavou moderní muziku, které je více či méně spojená s tamní tradiční hudbou. Ochutnejte třeba Addis Blue Mile od Caremella, Tadesse s usměvavou hymnou Smile Ethiopia nebo Yebeteseb Fikir s Mayed. Zajímavé jméno je taky Alex Olympia s peckou Olimpia Chemistry nebo etiopskou star jménem Temerat Desta a jeho songy Ayekebdem Woye nebo Ethiopia. A pak tu máme hiphopové flow á la feat. Abiy aka Big-C jménem Deju RMX. Už jste taky konstatovali, že v amharštině zní dobře i tamní mainstream? Zkuste teď třeba více tradiční zpěvačku Bezawit Zeleke s hitem Menor Jemrialhu a v neposlední řadě baladu o národním hrdinovi Amoraw Wudmeh, který zastavil Mussoliniho postup Etiopií.

Tak to by bylo jako první ochutnávka, co byste doporučili vy?

Lomesh

Užitečné odkazy:
Etiopská variace YouTube > www.diretube.com
Velká kolekce tradiční i moderní hudby Etiopie > www.addismood.com

Back to top button