ČlánkyNovinkyReportáže

Ghetto Splash oslavil v Kingstonu třicátiny! Dejte si záznam plný hvězd

Je to jen pár dnů, co na Jamajce proběhl 30. Ghetto Splash, akce kterou poprvé uspořádal Patrick Roberts v Craig Town v roce 1989. Ano ten stejný Patrick, co šéfuje label Shocking Vibes, kde svého času vycházely na sedmipalcích hodně zásadní dancehallové anthems té doby. A jelikož dancehall je na ostrově stále jedním z hlavních hybatelů tamní kultury, i tato akce se soustředí právě na něj. Pořadatelé ve znalosti místních chudých poměrů touopět nabídli free koncert bez vstupného, aby fakt všichni z ghetta mohli dorazit a poslechnout si své oblíbené artists.

Letošní program u příležitosti třicátin a zásadnosti tohoto eventu pak logicky představil veterány a hlavně novou generaci, co hýbe dancehallem dnes. Line upu kralovali pamětníci Beenie Man, Junior Reid, Capleton nebo Peter Metro. Nechybí ale ani jména jako jsou Tarrus Riley, Popcaan, Dexta Daps, I-Octane, Munga Honorable, Jahvillani, Kemar Icon, Quada, Jafrass ad.

Jako překvapení dokonce dorazili na pódium i Shaggy, Sean Paul nebo Chi-Ching-Ching… Přestože to byl koncert bez velkých sponzorů, mezi zhruba 5000-6000 návštěvníky akce nechyběl dokonce ani premiér tamní vlády Andrew Holness. Celou noc odehráli jamajaští Ruff Cut band a proběhla po sedmnácti letech znovu na malém stadionu v kingstonském Waterhouse. Dříve dost nebezpečné čtvrti hlavního města ostrova, kde přesto tato komunitní akce proběhla ve vší pohodě a oslavě pospolitosti. Díky akčním videoreportérům BOJTV a PelpaTV můžete ochutnat vibes i vy právě teď doma v bezpečí u svých obrazovek. Fulljoy and krásný svátky přejeme…

PS. Kdo že vystoupil na prvním ročníku v roce 1989, když jsme tu cinkali klíčemi za svobodu? Beenie Man, Maxi Priest, Wayne Wonder, Little Kirk, Tanto Metro, Lady Mackerel (nyní známá jako Macka Diamond), Captain Barkey & Wicker Man, Tiger, Papa San, Johnny P, Louie Culture, John Holt, Frankie Paul, Barrington Levy, Junior Reid, Echo Minott, Peter Metro, Anthony Red Rose a Pan Head.

* Papa Lomesh

Back to top button