Reggae festival v Hořicích bude už tento víkend!

Cultural Reggae Vibez se opět hlásí o slovo. Už ve čtvrtek večer začíná v hořickém lomu U svatého Josefa 12. ročník festivalu, který je celý tak trochu jinak. Pořadající parta lidí jej dělá jen z lásky k hudbě, takže tam nenajdete ani žádné hostesky nabízející své produkty ani žádné reklamní transparty na cokoliv. Areál festivalu se nachází uprostřed lesa v naprosto unikátním prostoru, který má neuvěřitelné kouzlo. I letos tam budou dvě scény – koncertní pod skalou a soundsystémová vzádu v lese. Kdo tam vystoupí a na co se můžeme těšit?
Nechme mluvit samotné pořadatele: „Každý rok představujeme kapely nebo projekty, které jsou známé, i ty co u nás v republice ještě nevystupovaly. Snažíme se dělat program co nejpestřejší, aby si každý návštěvník přišel na své,“ vysvětlují. Na festivalu uslyšíte směsici stylů od reggae, ska, dub, dancehall přes world music až po rychlejší styly jako drum´n´bass nebo raggajungle. Pro letošní ročník jsme připravili několi novinek. Tou první je on-line předprodej na ticketon.cz, kde si každý návštěvník může koupit vstupenku z pohodlí domova. Všechny vstupenky jsou chráněny čárkovým kódem, který bude u vstupu kontrolován čtecím zařízením. Protože se areál festivalu nachází uprostřed lesa, chceme být k přírodě co nejvíce šetrní. Na festivalu nepodporujeme žádné tvrdé drogy, tudíž ani tvrdý alkohol.“ To je v Čechách moc pěkná vyjímka, co myslíte?

„Stalo se už tradicí, že festival probíhá druhý víkend v červnu, tedy 7. – 8. 6. Stejně jako minulé roky začneme už ve čtvrtek 6.6. menším rozjezdem na sound systemové stagi. Druhý den odpoledne se pak otevře celý areál a úderem páté hodiny začne hudební produkce na hlavním podiu. Program pak potrvá téměř nepřetržitě až do ranních nedělních hodin.“ Letos navíc bude i pár novinek.

„V minulosti jsme měli špatné zkušenosti s neukázněnými návštěvníky, kteří ničili cizí majetek nebo nechtěli platit vstupné. Proto jsme se rozhodli areál oplotit. Hlídat ho bude bezpečnostní služba. Stanování bude i nadále možné v areálu festivalu. Kvůli bezpečnosti ale doporučujeme stanování a parkování v nedalekém Autokempu u Věže.“

A co ten program? „Na letošním ročníku vystoupí více než 10 kapel, 17 sound systemu a několik dalších projektů a Djů. Nějvětším lákadlem je italská kapela Train to Roots. Kapela je od roku 2004 jednou z nejvýraznějších na italské reggae scéně. Alba „Train to Roots“, „Terra e Acqua“ a „Terra e Acqua Deluxe Version“ jsou výsledkem intenzivní práce ve studiu, která umožnila kapele vystupovat na mezinárodních reggae festivalech. Kapela má specifický styl, ale její cíl je také hledání nových a čerstvých zvuků. O tom svědčí i první čtyři singly z roku 2010: „Is not a crime“ věnovaný Rototom Sunsplash reggae festivalu, „Shame“, které shlédlo kolem tří a půl milionu lidí na YouTube, „Faya“ nebo italsky zpíváné „Il più bel sogno“. Zatím poslední alba jsou vydaná v dubnu Enemies“ a „Breathing Faya“ v červnu roku 2011. Nyní po dlouhém turné po Itálii a Evropě kapela připravuje nové album, které vyjde v říjnu 2013. Albu budou předcházet singly s názvem LIFE IS BEATIFUL, AFRICANS … a mnoho dalších.

Dalším headlinerem bude v Hořicích dobře známý jamajský zpěvák Fireblack. Považuje se za rybáře, potapěče, fotbalistu, zpěváka, perkuzionistu, sochaře a kuchaře… to vše si užíval během dospívání na Jamajce. Měl možnost trávit čas v JBC radiu vedle Barryho Gordona a nasávat hudbu, především soul. Ve 13 letech zažil zlom, když zpíval se skupinou dalších lidí na pláži, a to byl moment, kdy si uvědomil že je zpěvákem celým srdcem. Začal vystupovat v ulicích svého rodného města Port Antonio, kde se scházela spousta dalších rastafariánů. Poté se odstěhoval do Německa, které mu nabízelo více možností. Vystupoval na mnoha stagích po celé Evropě. S kapelou vydal v roce 1994 píseň „Soft Answer“ k albu „One Earth“. Od té doby spolupracoval na mnoha albech jako např. „The Family“ nebo „Cosmic Force“ s lidma, jako jsou Shocking Murray nebo Singing U. V roce 2004 pak vydal „Eye Water“ první sólový singl a video k projektu „Damara Crew“. Od té doby se rozhodl plně se věnovat své sólové dráze, pod Tom Tom Records vydal v Berlíně album „Roots Reggae“, které mělo přivézt lidi zpět ke kořenům.

Vzácným zahraničním hostem bude i Rocky Leon. Ten se narodil v San Franciscu v roce 1985, jeho matka je rakušanka a otec brazilec. Celé dětství trávil mezi Rakouskem a Californií, nakonec vystudoval školu v Rakousku. Hudba je pro něho oslavou, užívá si hudbu, která vyjadřuje silné emoce, ať to je to radost či vztek. Jeho hudba tady je proto, aby připomenula jemu i celému světu, že v životě není žádný problém, tak velký, jak se zdá. Zpíváním o tom, jak některé věci nenávidí je jeho způsob, aby se nebral příliš vážně.

Z českých umělců vystoupí nejuznávanější český reggae zpěvák Mr. Cocoman s kapelou The Solid Vibes, Dub.O. Net, The Spankers a mnoho dalších kapel a DJs. Druhá stage bude zaměřená na Sound Systemovou kulturu, kterou zastoupí rakouští Jah Premacy a R.B Sound System, polští Splendid Sound System a Sensithief, Británii a USA bude reprezenovat ISM & Turner a vystoupí tam i hafo českých soundů.“

PROGRAM >>

Main stage:
Train to roots (It), Fireblack & The Dub Engineers (Jam, De), Rocky Leon (A), Mr. Cocoman & The Solid Vibes, Peanut Empire ( De, CZ), Dub.O.Net, The Spankers, Messenjah, Jahtec Jammin´ Job, EXT Band/ Čaj na EX, Mr. Roll, Mic-key Dreadalist & Dj Richie, Rollandblow, Ras Dread, Ras Steppa Zaggamuff, Sylvain Dubiolin Jam & KATRIN, Colectiv

Sound system stage:
JAH PREMACY(A), R.B. SOUND SYSTEM (A), SPLENDID SOUND SYSTEM(PL), ISM & TURMER(Substandard Sound, UK-USA), SENSITHIEF (PL), PEENI WALLI, SAIGON PROJECT, RAGGAULTRAS, JAHMUSIC LIGHTAZ, CONCRETE SAFARI, EQUALIZER, MIGHTY SOULJAHS, COLTCHA UNITED, JAH ARMY, One Art 34 selectazz, JAH TRIBE, KING SOUND STEPPAZ, EMERGENCY JBC ONE LOVE STATION

Více @ www.culturalreggaevibez.cz

Back to top button