ČlánkyNovinkyReportáže

Exkluzivní report: T.O.K. a VIP hosté živě z Jamajky!

Je krásný letní večer, já si vykračuju v sandálech a nechám se ovívat větříkem vanoucím od Karibského moře. A zatímco moje rodná země zamrzla na -20°C, já jsem šťastná, že jsem těmhle krutomrazům uletěla. Chystám se na svou první rize jamajskou akci. V kingstonském hotelu Wyndhem se totiž koná další ze série jamajských Plug n Play koncertů. Myšlenkou těchto akcí je, že muzikanti přijdou, zapojí přístroje a bez dlouhých příprav začnou hrát, čili Plug n play:) Dnešní večer nese podtitul T.O.K. Friends for Life. Prvního domácího koncertu roku 2012 využívá dancehallový kvartet k oslavě narozenin jednoho z nich, Alexe.
Že to bude zajímavá akce, a že opravdu nejsem v pražské Lucerně mi potvrdí fakt, že ve dveřích klubu potkávám singy singy Tarruse Rileyho. Back up bandem pro dnešní večer jsou výborní a nejen na Jamajce cenění Dubtonic Kru. Pevný základ by byl, teď už chybí jenom hlavní aktéři. Jako první se mikrofonu chopí stálice místní scény, syn Freddie McGregora a člen Big Ship Family, Chino. Večer s velkým V začne více než dobře, Chino po pár minutách přenechává podium TOK, kteří nejprve provedou klasický rituál, společně se pomodlí a pak vyrazí na stage, aby začali mě už známou show. Jsou jednou ze skupin, která mě naživo nejspíš nikdy neomrzí. T dot jsou po více než 16 letech společného vystupování sehraní a i po tolika letech si to na stagi užívají.

Zajíždí známé pecky jako „Solid as a Rock“ nebo „Hey Ladies“, ale i novější věci jako „Gypsy wine“ nebo „Yardie“. Přijde mi, že domácí publikum je poněkud vlažnější, každopádně já se bavím, na některou muziku se prostě nejde nehýbat…Těm, kteří byli přítomni koncertu v Lucerně či na posledním Real Beatu, netřeba říkat více. Když už začínám mít pocit, že se večer pomale chýlí ke konci, jsem vyvedena z omylu. S úžasem a otevřenou pusou zůstanu stát, když zjistím, že vedle mě stojí Tarrus a za ním Damian Marley. Ve stejném okamžiku se na podiu objeví Wayne Marshall, Bling Dawg a Bugle a mnozí přestávají stíhat. Přidá se i Jr. Gong a klub se začne otřásat v základech. Damiana následuje Tarrus Riley a Monster Twinz, a dění na podiu nechápe už asi nikdo. Extáze tohle všechno asi vystihuje nejlépe. Junior dává „Welcome to Jamrock“ a já pochybuju, že se mi na Jamajce mohlo dostat lepšího uvítání:) Po Tarrusově „Shaka Zulu Pickney“ se všichni exkluzivní hosté rozloučí a zmizí.

TOK zazpívají ještě pár pecek, představí nadaci Guardian angel a rozloučí se jejich asi největším hitem „Footprints“, který podle reakcí místních sklízí stejnou odezvu všude na světě.
Po skončení se v zákulisí začnou shromažďovat gratulanti, mezi kterými ještě zahlídnu Kevina z Voicemail, a já se spokojeně odeberu na kutě. Konečně jsem měla možnost na vlastní oči vidět, jak vypadá pravý jam. Podívat se teď můžete i vy, pod článkem pro vás máme exkluzivní videozáznam z celého večera!

PS. Více fotek z této akce najdete @ http://www.fabrikatedprojex.com/tok-and-friends-concert.html

Markéta

Back to top button