ČlánkyReportáže

Dr. Ring Ding and the Senior Allstars, Yellow Umbrella, Urban Bushman / 5. 7. 2001 Futurum, Praha

O jednom skvělém červencovém koncertu v rámci reggae & ska festivalu 2001

První prázdninový reggae & ska festival v Praze uspořádali Rude boy promotion. Celá akce byla dvoudenní, přičemž první den se odehrával na Smíchově v klubu Futurum a druhý na strahovské sedmičce. Rozdílným velikostem klubů byl i vhodně přizpůsobený program. V Čechách mnohem známější Dr. Ring Ding by asi naplnil Klub 007 k nesnesitelnému prasknutí. Přináším vám pohled na tuto akci skrze mé rozzářené oči a uši a v žádném případě si nechci stvořit patent na pravdu o tom večeru, protože to každý viděl asi trošku jinak. Každopádně je mi teď zpětně líto, že nemůžu reportáž doplnit i pohledem na druhý den festivalu. Mé utancované tělo to ale prostě a jednoduše nezvládlo, protože oheň ve Futuru hořel velmi vydatně…Večer otevřela nadějná pražská partička Urban Bushman, která se brodí v Čechách žel zatím ne příliš podporovanými vodami reggae a dubu. Kapela prošla v nedávné době zásadní personální změnou, když se původní basák začal věnovat naplno kapele Lion Dread, a tak na jeho místo nastoupil původní bubeník, místo něhož teď bubnuje automat. Přesto bylo slyšet, že mají svou hudební vizi, na které pracují. Kritikům bych rád řekl, že to s automatickým bubeníkem, kterého se učíte používat teprve dva týdny, asi není žádná legrace. Kapela působila trošku nervózně, ale to se není při jednom z jejích prvních koncertů, navíc s takovými veterány, co divit. Přesto příjemně rezonovali a rozhýbali ty, kteří měli chuť tančit. V poslední skladbě, kterou byla La Cucaracha zpívaná Tianou za kterou následovala ragga verze k níž se přidal i Dr. Kary. To roztancovalo i ty zbylé neposlouchající, takže jsme se dostali k jedinému domacímu atmosferickému vrcholu večera.

Mezitím se Futurum pěkně zaplnilo, a tak následující kapela, němečtí Yellow Umbrella, hrála už pro plný sál. Od první písničky, kterou byla verze od geniálních Skatalites, všichni přítomní tancovali, nebo alespoň podvědomě hýbali svými těly, protože se tomu prostě nedalo odolat. Kapela, oblečená v úborech připomínajících modely 70. let východního Německa, mě moc příjemně překvapila svou sehraností a aranže celého vystoupení. Ska v jejich podání skvěle šlapalo a hlavně zpívající klávesista stále překvapoval svým hlasovým rozsahem. Od ska je velmi blízko k rock steady a reggae a kapela dokázala, že obojí zvládá skvěle. Kromě bicích, basy, kytary a kláves stála v popředí i skvělá a vtipná trojice dechařů. Celé vystoupení trvalo téměř dvě hodiny a po takovém tanečním výkonu jsem byl opravdu rád, že přišla chvilka pro vydechnutí, kterou vyplnil DJ. Už teď jsem byl v euforii s hudební nadílky a to ještě nepřišlo vyvrcholení.

Dr Ring Ding and the Senior Allstars jsou v Německu asi nejznámější kapelou ve svém žánru. Sám jsem je viděl a slyšel poprvé a tak to nemohu srovnat s předchozími koncerty. Tento mne ale dostal a jedním slovem bych to vyjádřil výkřikem: „Uaaaaau skvělá energieeee 8-))))“. Kromě ska hráli i spoustu skvělého ragga a dancehallu. Dr. Ring Ding za mikrofonem podával výkony, o kterých se mi u evropských zpěváku ještě ani nezdálo. Má skvěle vycvičené různé hlasové projevy, a tak chvilku zněl jako U-Roy a chvilku zase jako třeba Elephant Man. Až tak různorodé vystoupení to bylo, ale kapela byla zároveň svá a hudba, kterou předávala, působila, alespoň na mně a všechny v dohledu, velmi radostně a uvolněně. Povzbuzující byl  i fakt, že celá akce měla podtitul „miluj hudbu a nenáviď fašismus, a tak vedle sebe tancovali tmavý a světlý, rastaman a rude boy, Afričan a Mexičan, prostě všichni, kdo mají skutečně rádi dobrou hudbu. Pan doktor se pořád smál a dělal všelijaké velmi vtipné výrazy. V jednu chvíli uprostřed zpívající interakce s publikem například zastavil kapelu s výrazem, který se ptal: „Slyšíte to? Co to je???“ Davu pak nezbylo, než ten part zazpívat znova a znova, dokud to neznělo pěkně zněle a hlasitě. To byl jeden z mnoha vtípků, které jste mohli při vystoupení zahlédnout. Pochopil jsem tím, že hudba je hlavně o radosti z její tvorby a poslechu. Hodně zábavný byl i moment, kdy Ring Ding spustil píseň Karla Gotta – Včelka Mája v němčině. Pestrobarevný dav si hned vzpoměl na své mládí, rychle se chytil a dozpíval synchronně domácí verzi.

Akce to byla vážně skvěle rozjetá a nevážná a organizátorům za to patří velké díky. Po koncertu hrál ještě chvíli DJ Babylonrocker, kterého podpořil Dr. Kary, zářící štěstím, že zpívá na stejném pódiu jako Dr. Ring Ding. Právě podle něj si totiž sám začal říkat doktor. Řeknu Vám, je moc pěkné vidět a hlavně slyšet, jak se dva lékaři snaží kurýrovat pomocí tak veselých medikamentů jako je hlas.

Vivat a brzy opakovat!-)

Lukáš Kolíbal

fotky jsou z oficiálních webových stránek Dr. Ring Dinga a hvězdných seniorů www.ringding.de a Yellow Umbrella www.yellowumbrella.de.

Back to top button