ČlánkyReportáže

Deset hodiny záznamu z jamajského festivalu Reggae Sumfest 2018

Předminulý víkend skončil u Montego Bay největší jamajský festival tohoto léta. Reggae Sumfest se navíc letos dožil 25. výročí, takže bylo co slavit. Od roku 2016 má akce nového majitele, kterým je Joe Bogdanovich a jeho Downsound Entertainment, jehož vizí je globální reggae festival pro mezinárodní publikum (o jeho aktivitách v konkurenčním Sting Festu, druhé festivalové ikoně Jamajky, jsme již psali třeba zde >>) . Jeho finanční injekce do modernizace a vnímání dancehallu jako business příležitosti je některými lidmi na ostrově vřele vítána, ale má to samozřejmě své výhody i nevýhody, které zkusíme v krátkosti popsat v následujících řádkách. Výhodou je určitě online streaming, díky kterému jsme mohli sledovat celý festival doma v obýváku, a i dodatečně vám níže můžeme nabídnout videa s více než deseti hodinami záznamu koncertů jamajské první ligy.

Výhodou pro zahraniční návštěvníky akce je i rozšíření akce na celý festivalový týden a větší policejní garance bezpečnosti v Mo-Bay, které ovládly luxusní hotelové řetězce. Tím se zároveň dostáváme k tématům, co už nejsou všem zcela po chuti. Stále větší komercionalizace nejen této akce, ale vlastně celé scény, bije do očí a mnoho evropských reggae fans možná bude zdešeno, kam až to může zajít. Nejen množstvím reklam a hypu, ale i taktické formy cenzury, jako je třeba zákaz sprostých slov interpretů na koncertech i při World clashi (!), který letos mimochodem vyhráli japonští Mighty Crown a je to téma tak velké, že se mu budeme věnovat ještě v samostatném článku.

Jamajka má každopádně do USA blíže, než by si někdo myslel, a tak nejen tamní vláda ale i Sumfest jde v mnoha ohledech americkým směrem, protože odtamtuď nejspíš míří nejvíce zahraničních hostů a business / promo standardů. Více asi není třeba dodávat, níže najdete videa, co vám to osvětlí mnohem lépe. Jako první najdete samotný záznam celého sobotního dne, kde vystoupili mj. Damian Marley, Beres Hammond, Capleton, Maxi Priest, Baby Cham, Professor Nuts, Jessie Royal, Fantan Mojah, J Boog, Keznamdi a mnoho dalších. Další videa pak představují různé highlights festivalu, jako třeba duet Beres & Beenie Man, Elijah Marley, co na podiu popřál a zazpíval tátovi k narozkám, a nebo reportáže OnStage TV o životě kolem festivalového dění i dodatečná reportáž včetně rozhovoru s pořadateli. Třeba to někoho z vás bude zajímat, dejte vědět, jak to vidíte vy.

* Admiral

Back to top button