NovinkyProfily

Christopher Ellis, syn krále rocksteady Altona, zazpívá poprvé v Praze!

Letos se nám povedlo do Prahy dostat Culture, Kabaka Pyramid, Alborosie a Jah9. Rok ale ještě nekončí a tak s radostí oznamujeme, že se k nám 12. listopadu 2019 poprvé podívá i výjimečný zpěvák s jamajskými kořeny Christopher Ellis. Syn krále rocksteady Altona Ellise jako by svému legendárnímu otci jako z oka vypadl, zpívá od dětství a za sebou má nejen x koncertů po jeho boku, ale i nahrávání ve studiu se Sugar Minottem nebo Stephenem Marleym. Jeho vlastní kousky navíc vycházejí převážně na Damianově labelu Ghetto Youths International. Co dodat? To musíte slyšet…

Christopher Ellis se narodil 12. března 1982 v Londýně. Vzhledem k tomu, že jeho táta byl velkou legendou jamajské muziky, který zpíval u Studio One už od konce 50. let, byl i on obklopen muzikou prakticky od kolébky. Zpíval od dětství, ale dle vlastních slov si začal uvědomovat zásadnost tátova odkazu a jeho důležitost pro reggae a Jamajku, až někdy kolem čtrnácti. „Vnímám se velmi obdarován, že ten velký muž je mým otcem. Mít možnost se učit od takového skvělého muzikanta je pro mne obrovská pocta,“ vysvětluje skromně Christopher, který společný čas s ním vnímá jako svou největší hudební lekci. „Pro mne bylo zpívaní s tátou tou nejlepší školou a připravoval mně pro mou vlastní kariéru.“ Vystupovali spolu mj. v Americe, Kanadě, Itálii, Španělsku, Německu a Velké Británii. Své skills brousil také pravidelným vystupováním v londýnském Jazz Café, blízko kterého svého času bydlel.

Alton Ellis zemřel v Londýně 11. října 2008 a nějakých šest dnů předtím předal hudební pochodeň svému nejmladšímu synovi. Christopher vypráví: „Táta mi řekl, že musím pokračovat, a jak to řekl, zažehl hluboko ve mně oheň.“ A tak hned den poté, co byl svědkem odchodu svého táty, šel do studia a nahrál pro něj tribute song, který najdete o pár řádek níže. Skladba vyšla o rok později na kompilaci Old School Young Blood u britského labelu Peckings Records, kde mimochodem najdete i skladbu Young Hearts od Tarruse Rileyho.

27. října 2008 dorazila celá rodina na Jamajku, aby tam pochovali Altonovy ostatky. Na pohřbu zazpíval mj. Sugar Minott, který pak po ceremonii pozval Christophera, aby přijel k němu do studia. Ten rád přijal pozvání této velké legendy, prodloužil si pobyt na ostrově o šest měsíců a během toho chodil k němu každý den nahrávat. „Co vzniklo v Minottově studiu během té doby bylo senzační a pro mne velké léčení. Vzniklo u toho hodně inspirace, která se stala katalizátorem pro mé debutové album,“ dodává Christopher. Během té doby absolvoval i několik vystoupení, mj. slavný Rebel Salute v lednu 2009 a také koncert specielně věnovaný Altonovi Ellisovi. Místní noviny pak psali o tom, že Christopher byl největší senzací tohoto koncertu. Zdědil totiž zdaleka nejen podobu, ale i hlas a charisma svého otce, který byl jedním z největších pionýrů jamajské hudby.

Během pobytu na Jamajce jej také seznámil starý kamarád Koolie s jeho dalším kámošem, který je Stephen Marley. Potkali se na legendární Hope Road a když mu Christopher zazpíval kousek a´capella, dostal pozvánku, aby dva dny poté dorazil za ním do studia Jammy´s, kde spolu nahráli první singl End of Time, do kterého byl přizván ještě Jah Cure a který byl inspirován Altonovou klasikou You Made Me So Happy. Song najdete na kompilace Set Up Shop, která vyšla u Ghetto Youths International a Christopher následně pokračoval v nahrávání se Stephenem i v jeho studiu v Miami, kde vznikla předělávka songu Willow Tree, která vyšla v roce 2010 a ukazuje Christopherův velký talent a rozsah i směrem k soulovému R&B. Okoštujte sami a nenechte si ujít jeho pražskou premiéru – 12. října 2019 v pražském Lucerna Music Baru. All Lovers get ready… <3

* Admiral

Back to top button