ČlánkyNovinkyProfily

23. května k nám přiletí Gappy Ranks se svou kapelou!

Právě dnes měl do Prahy přijet v náhradním termínu jamajský Anthony B, nicméně vzhledem k jeho komplikacím s americkou byrokracií, celé jeho turné po Evropě bylo minulý týden zrušeno a přesunuto na blíže zatím nespecifikovaný termín. Od té doby jsme si lámali hlavu, kdo by mohl být adekvátní náhradou za Anthonyho, který patří v Čechách mezi nejoblíbenější současné jamajské zpěváky. Nakonec se ale objevila možnost, s kterou se nám zatajil dech – 23. Května přiletí Gappy Ranks se svou kapelou! Aktuální #1 evropského reggae-dancehallu poprvé v ČR. Co nám dává oprávnění pro taková odvážná tvrzení? Gappy začal teprve před několika lety (první profil jsme tu o něm napsali na jaře v roce 2010) a od té doby jde jeho popularita rychle nahoru bez ohledu na to, jestli zrovna zpívá one drop riddim, klasiku z labelu Studio One a nebo hardcore dancehall. Ranks, který před lety neměl možná ani na rohlík, dnes cestuje po celé světě jako superstar, točí videoklipy a hlavně super pecky, co hrají v dancehallech a rádiích po celém světě. Když jsme pak navíc viděli jeho freestyle show v jednom francouzském rádiu, nedalo se tomu odolat – tohoto talentovaného kluka musíme jednou dostat do Prahy!

Gappyho rodina má kořeny na Jamajce a v Dominikánské republice, sám ale vyrůstal na ulicích Londýna. Po škole prý měl těžký časy – sem tam bez střechy nad hlavou a problémy s policíí – takže zkrátka a dobře škola ulice. Naštěstí v tomto případně (pro něj i pro nás) se mu poštěstilo potkat dobrý lidi a zezdola se svou pracovitostí dostal na výslunní. Muziku mu tak vlastně zachránila život! Nadchnul se do ní nejprve ve studiu jako inženýr, ale pak se rozhodl soustředit na vlastní tvorbu. „Víc čtěte, vzdělání je dobrá věc a pomůže vám v životě.. Nikdy není pozdě se něco naučit.“ říká a dodává, že jeho message je, „aby si lidi uvědomili, že nejde jen tak se flákat na ulici, ale je třeba makat na své budoucnosti.“

Od začátku roku 2010 kontrakt s kultovním labelem Greensleeves Records, v červnu předchozího roku se totiž jeho song „Heaven In Your Eyes“ stal #1 reggae hitem v Británii a vystřelil jeho jméno i do éterů velkých rádií. A to je co říct, když první zmínku o něm jsme zaznamenali na podzim 2008, kdy mu vyšla crazy combination „What Do We Do“ v produkci Kray Twinz feat. Twista, Lethal B a právě G. Ranks! O rok později už poslal do světa i ghetto anthem „Rising Out of the Ghetto“ následovanou „Billionaire“ a „Stinkin Rich“. Tehdy si jej také vzal pod svá křídla producent a majitel labelu Peckings, který s oprášil kultovní jamajské riddimy a natočil s Gappym mimojiné megahit „Studio One“.

Od té doby Gappyho jeho hvězda strmě stoupá na obou březích Atlantiku a dnes se dá považovat za jednu z největších hvězd evropského reggae a dancehallu, s kterou s oblibou spolupracují i producenti z Jamajky a USA. O kolika Evropanech tohle můžete říct? Ten kluk má prostě neobyčejný talent! Lístky jdou do prodeje 17. dubna 2013 a nebo můžete využít vstupenky na nezrealizovaný koncert Anthony B.

https://youtube.com/watch?v=Ne0nMH-44_c

Back to top button