ČlánkyNovinky

Okoštujte pozoruhodnou podzimní úrodu jamajských reggae riddimů…

Podzim přináší nejen sklizeň voňavou, ale i solidní úrodu nových riddimů. Během Října 2017 vyšlo hned několik pozoruhodných kousků, které bychom vám rádi doporučili k poslechu a rozšířili vaše obzory současné reggae music. Začneme chronologicky dle data vydání u amerického labelu Upsetta Records, který vypustil začátkem měsíce Ouji Riddim. Zvukově moderně pojatý one drop představuje mocnou sestavu, které kralují Busy Signal, Luciano, Lutan Fyah a Jah Vinci. Rozhodně ale nepropásni ani další songy, protože tu je Michael Rose, Delly Ranx, Chuck Fender v duetu s Capital D a v neposlední řadě nový objev – jamajská zpěvačka Koffee, která na riddim nazpívala pecku Burning, ke které najdete u nás v archívech i podařený videoklip.

Takřka synchronně s vydáním Ouji vystoupili v jamajském televizním pořadu OnStage pánové Romain Virgo a Chris Martin (dva velké hlasy ostrova, které jsou aktuálně hodně v kurzu nejen na Jamajce), kteří spolu nahráli vůbec první duet Leave People Business Alone. Vzápětí se objevil venku od Mr. G Music celý riddim nazvaný Better Dub podle stejnojmenného originálu od Studio One. Nová verze je přirozeně zvukově vyvoněná dle dnešních standardů a představuje hromadu dalších verzí, kde si můžete vybrat, která nejvíc baví vás. Je tu opět Jah Vinci, ale taky super verze á la Richie Stephens, Bugle, Nesbeth, Lukie D nebo Ginjah, kterého pamatujeme ještě ze začátků nového milénia, kdy s ním nahrával Beres Hammond. Celý riddim rozhodně stojí za poslech, tady je megamix!

Třetím říjnovým kouskem, který bychom vám rádi doporučili, je Body & Soul riddim od jamajských Notis, což je rytmické duo, které jste v Praze mohli zažít společně s Jesse Royalem. Ten je ale aktuálně busy s vlastním albem, takže na tomto riddimu není zastoupen, ale rozhodně neurazí další jména a výběr interpretů. Je tu znovu Chris Martin s peckou Blessings, Craigy T (ex T.O.K.) s Pull It Up nebo dlouholetý spolupracovník Iba Mahr se songem Dollar Sign (Notis mu produkovali mj. jeho největší hit Diamond Sox). Aby toho nebylo málo, nechybí Charly Black aka Party Animal s písničkou Future Queen a v neposlední řadě australská zpěvačka Nattali Rize v duetu s Kumarem z Raging Fyah, kteří spolu natočili pecku Fly Away. Tento song najdete i na jejím album Rebel Frequency a pokud vím, byl to prvním vydaným songem na tomto riddimu.

A když už jsme u toho, před pár dny vyšel ještě jeden riddim, který doporučujeme, i když to není strictly reggae (nebo právě proto). Cotton Swab Riddim na jamajské značce Pure Music představuje na prvním místě pecku Survivor, kterou nazpíval na ostrově aktuálně extra populární Bugle. Hned za ním ale je mocná sestava dalších zpěváků, jako jsou Daville, Mr. Vegas, Popcaan, Dre Island, Vershon, Delly Ranx, I-Octane nebo britský Gappy Ranks, jehož song When I Grow Up na tomto riddimu se stal singlem jeho letošního alba Pure Badness. Berte to jako pár tipů z velikánské úrody, co nás baví. Budeme rádi, když nám níže napíšete, co z říjnových novinek byste doporučili vy. Peace

* Admiral Kolíbal

Back to top button