ČlánkyNovinky

10. Uprising festival podpoří i The Wailers, Queen Omega, Bay-C a další reggae lahůdky

Kolem letošního 10. výročí Uprising festivalu začíná být pořádné horko! Jeho pořadatelé vedle již zveřejněné obrovské legendy afrického reggae Alpha Blondy vypustili dva týdny zpátky další velikánské jméno Sean Paul. Na sociálních sítích tuto zprávu ale někteří nedokázali dostatečně ocenit, takže voláme – wake up! Sean je sice oběma nohama v mainstreamu, ale a) pomohl už v roce 2002 dostat tam zpátky i jamajskou muziku, b) stále nezapomíná na podporu méně známých JA breddas, c) produkuje vlastní nadupané riddimy, d) nonstop rozšiřuje obzory a povědomí o jamajské muzice a vedle mainstream hits stále dělá i komunitní ganja tunes atd., e) dle právě zkouklého interview s Gentlemanem to je pořád jeden z nejpokornějších týpků mezi superstars (dejte si níže jejich společný duet), f) Uprising 2017 lineup stále ještě není zveřejněný komplet, tady je další várka lahůdek z letošního programu…

Pořadatelé minulý týden oznámili další velké jméno, headlinery sobotní noci, legendární kapelu The Wailers! Skupinu, která doprovázela Boba Marleyho od roku 1973 až do konce jeho života, tady asi netřeba nijak extra představovat. Značka Bob Marley & The Wailers prodala po světě přes 250 milionů nahrávek a stala se naprostou klasikou žánru. The Wailers fungovali v různých sestavách i po roce 1981, teď se ale vrací na pódia po několikaleté odmlce. V sestavě nechybí spoluzakladatel a baskytarista kapely Aston „Family Man“ Barret a kytaristé Junior Marvin a Donald Kinsey. U mikrofonu se představí Joshua David Berrett, který solidně navazuje na Marleyho odkaz jedné lásky a jednoty. Doprovodnou zpěvačkou v této partě je Shema McGregor (dcera Judy Mowatt a Freddieho McGregora) a o kvalitní autentický sound Wailers bandu se postará Dennis Thompson, zvukař, který cestoval s The Wailers už v 70. letech.

A aby toho nebylo málo – Uprising včera oznámil další 4 karibská jména! Příznivci roots and culture si letos v Bratislavě můžou užít jedinečného hlasu úžasně zpívající rastafariánky Queen Omega, která pochází z karibských ostrovů Trinidad & Tobago. Ta se věnuje reggae a dancehallu od roku 2000 a už na jejím debutu hostovali Anthony B, Sizzla nebo Capleton! Song s ní má mj. i Buju Banton, Gentleman, Jah Sun a mnoho dalších. Top quality!

Dalším nově oznámeným jménem je Bay-C, hluboký hlas z nedávno rozpadlého multiplatinového jamajského dancehallového kvarteta T.O.K., který loni vydal své první solo EP Better Must Come, letos mixtape Rise Of A New King a chystá k vydání vlastní velké debutové album Journey to Greatness. Z jamajského Kingstonu dorazí také čtyřiapadesátiletý veterán singjay Echo Minott, který své debutové album nazpíval už v sedmnácti v produkci Jammy´s! Patří k oblíbeným hlasům raggamuffinu na přelomu 80s/90s a během jeho krátkého pobytu v New Yorku mezinárodně zabodoval mj. s peckou Murder Weapon, která v ´94 ožila i v podobě britského jungle remixu. Po víceleté pauze se pak Echo vrátil v plné síle v roce 2005 s deskou Roots of Dancehall. Na Uprising dorazí se soundsystem show po boku velkého ještě utajovaného jména letošního programu. Každopádně do karibského kvarteta nově oznámených hlasů musíme započítat ještě jamajského Ras Zacharri, který se vrací po letech na Slovensko v rámci letního turné Love Over Hate. Na prvním mezinárodně úspěšném singlu River Jordan mu v roce 2006 hostoval Luciano, debutové album Herbs Man vyšlo v 2010 a o rok později New Horizon. Jeho zatím nejnovější deska Rootstep je více eklektická, kombinuje roots reggae, dancehall i dubstep. Na kontě má i duety se jmény, jako jsou Horace Andy, Lutan Fyah, Earl16 a dokonce i slovenští AMO, kterým hostoval na albu Positive.

Takže další 4 karibská jména: Queen Omega, Echo Minott, Bay-C, Ras Zacharri a The Wailers, zkrátka a dobře opět nejlíp obsazený reggae related festival ve střední Evropě letos slaví desáté výročí! Vstupenky jsou do 30. června jen za 45 EUR a navíc se můžeme těšit ještě na další jména… Nuff respekt Uprising!

* Admiral

Více info @ www.uprising.sk

Štítky
Back to top button
Close