ČlánkyNovinkyProfily

VP Records letos slaví 40. narozeniny ve velkém stylu

Největší světový label a distributor reggae VP Records letos slaví 40. narozeniny, a tak se u této příležitosti bude odehrávat během celého roku 2019 hafo událostí. Vedle narozeninové edice kompilace Strictly the Best, mnoha zajímavých re-edicí a kulturních akcí samozřejmě nebudou chybět ani koncerty. A ty budou nejen v New Yorku, kde mají VP hlavní základnu, ale také například v Torontu nebo Londýně! Ředitel labelu, Randy Chin věří, že VP Records jsou zcela „zásadní pro historii reggae a dancehallu“ a proto chce komplexně „toto výročí využít k oslavě velké hodnoty kulturního dědictví tohoto žánru a zařadit jej i do budoucnosti. Jedním z hlavních cílů oslav výročí je, ukázat angážmá labelu k vývoji, propagaci a globalizaci jamajské hudby.“

A skutečně – za těch 40 let jsou VP Records jedním z nejvýznamějších vydavatelů a hlavně distributorů ve světě reggae, soca a dancehallu. Velká jména, jako jsou Beres Hammond, Beenie man, Barrington Levy, Sean Paul, Lady Saw nebo třeba Tarrus Riley, ti všichni spolupracovali s VP. Dnes vydávají pod tímto labelem také například Queen Ifrica, Jah9, Estelle, Alborosie, Jah Cure, Busy Signal, Gyptian, Romain Virgo, Christopher Martin, Spice nebo třeba Bunji Garlin.

V rámci oslav tým VP Records produkuje i nejrůznější akce přímo u kořenů na Jamajce. 30. ledna proběhl v Montego Bay křest jejich populární reggae a dancehallové kompilace Strictly The Best, která se letos dočkala už 58. a 59. dílu. Akce byla streamovaná online (viz záznam níže) a vystoupili tam mj. Beenie Man, Estelle, Shenseea, Michael Rose, Christopher Martin a další. Na letišti v Montego také probíhá v rámci 40. výročí vzpomínková výstava, která se v červenci přesune na letiště do Kingstonu, kde jí můžete zkouknout až do prosince 2019. Jak už jsme tu několikrát psali, únor je oficiální měsíc reggae a černé historie a tak i VP tento měsíc přitápí pod kotlem.

V březnu pak proběhne v New Yorku tzv. Reggae Trail, což bude interaktivní stezka s mapou historických míst v pěti čtvrtích velkoměsta. Lidé se tam dozví něco o historii jamajské hudební scény a samozřejmě i o VP Records. 20. dubna 2019 (Record Store Day, v USA zároveň den pro legalizaci konopí) budou v rámci oslav vinylové kultury zveřejěny hned čtyři exkluzivní vydání. K tomu se postará parta selektorů kolem VP Records i o party. Akce se vedle New Yorku uskuteční také ve floridském Miramaru. V rámci oslav samozřejmě nebudou chybět při takovém výročí ani tři velkolepé koncerty, které se odehrají v New Yorku v červenci 2019. Zároveň se k vydání chystá i velký retrospektivní box set, který bude obsahovat sbírku od nejznámějších hitů až po rarity. V neposlední řadě teď každý pátek můžete vyladit na VP Records Youtube Channel Happy Hour s živým selektorem.

VP Records původně začínali jako obchod s gramofonovými deskami Randy’s Record Mart v jamajském Kingstonu. Poté, co se v osmdesátých letech zakladatelé Vincent a Patricia Chin odstěhovali do New Yorku, značka se vyvinula do podoby hudebního vydavatelství a distributora s globálním dosahem. Koukněte níže na zajímavý video dokument, který vás nechá nakouknout ještě více za zdi labelu. Další podrobnosti k programu letošního 40. výročí VP Records najdete na oficiálních stránkách www.vprecords.com/news

* Barbara

Back to top button