Alba & SinglyČlánky

Turn Up The Heat: Reggae Roast vydali první velké album u Trojan Reloaded

Britská parta Reggae Roast funguje od roku 2007 a je už solidně zavedené jméno na londýnské scéně. Vedle vlastního soundsystému a pořádání akcí se věnují více než dekádu i vlastní reggae/dub/dancehall produkci s mnoha velkými jmény  u mikrofonu. Přes deset let provozovali i vlastní vydavatelství a podařilo se jim svými aktivitami oslovit i novou generaci posluchačů, což se zdá jako zcela zásadní pro survival scény v 21. století. V roce 2018 podepsali Reggae Roast smlouvu s Trojan Reloaded a právě s nimi letos vydávají pozoruhodnou kompilaci Turn Up the Heat, která vyšla digitálně 22. května 2020. Vzhledem k viru se sice fyzické vydání vinylu a CDs odložilo až na září, ale už to máme v počítači (a hráli jsme i pár ukázek v naší rozhlasové reggae show), takže je nejvyšší čas o tom i napsat, protože tato nahrávka by vás mohla sakra zaujmout.

Na desce totiž najdete moc pěknou sebranku zpěváků, singjays a deejays, co s Reggae Roast za ta léta spolupracovali a jsou důležitými postavami ostrovní scény. Hned v první pecce Do It Again se objevuje veterán a legendární producent MC Horseman a s ním mladý talent Natty Campbell a je to hit jak víno, který v úvodu otvírá intro od The Pioneers, což je mimochodem jeden z velkých hitů v katalogu Trojan. Stejně tak i další song Mash Up The Dancehall (Stop That Train) oživuje jednu velkou a hojně samplovanou klasiku žánru, a nová roastovaná podoba, kde hostují u mikrofonu Brother Culture a Donovan Kingjay jí velmi sluší. Následuje klidnější song Bad Company, který nazpíval vždy precizní Earl16, a úvodní část desky uzavírá Mr. Williamz s Never B4, který se opřel do slušivě digitálního dancehallového riddimu, co proskočil časem odněkud z osmdesátých let. Všechno to ale dává smysl, jedem dál…

Další segment desky (a na vinylu pak strana B) je totiž chronologicky věnován revivalu britského ragga z počátku 90. let, kde září hlavně už tehdy zásadní postavy Top Cat a General Levy. Prvně jmenovaný si tu solidně podal titulní track Turn Up the Heat, který vznikl na nové podobě kultovního Bam Bam riddimu. Následuje ohnivý duet pro mně dosud neznámých Jago a Deemas J a pak už je tu trochu starší, ale stále vražedná combination Charlie P a Brother Culture! Dalším legendárním jménem v pořadí je svého času nejrychlejší toaster na světě Daddy Freddy a pak do třetice Brother Culture tentokráte sólově v songu The Music. Blížíme se k vyvrcholení, které požehná songem Beauty of Life další kultovní hlas Tippa Irie a konečně dvanáctý (ganja) song Six Plants nazpíval XL Madd.

Vidíte sami, že Reggae Roast namíchali solidní koktejl z legend žánru i novějších postav scény, a obsáhli tak několik dekád potenciálních posluchačů jedním vrzem. Deska má opravdu velkou šanci upozornit na autory i jejich hosty i daleko za Londýnem a povznést několik žánrů najednou. Pokud totiž chcete škatulkovat, tak je tu reggae, ragga, dancehall, dub i dubstep. Ale proč by to člověk měl strkat do šuplíků, když je to prostě skvělá muzika, co udělá radost všem, co mají rádi jamajskou muzikou v britském podání?

* Lukáš Kolíbal

TRACKLIST:
1. Do It Again (Feat. Horseman & Natty Campbell)
2. Mash Up The Dancehall (Stop That Train) (Feat. Donovan Kingjay & Brother Culture)
3. Bad Company (Feat. Earl 16)
4. Never B4 – (Feat. Mr Williamz)
5. Turn Up The Heat – Reggae Roast & Topcat
6. Good Love (Feat. General Levy)
7. More Fire (Feat. Jago & Deemas J)
8. Murder (Feat. Brother Culture & Charlie P)
9. We Name Freddy (Feat. Daddy Freddy)
10. The Music (Feat Brother Culture)
11. Beauty Of Life (Feat. Tippa Irie)
12. Six Plants (Feat. XL Mad)

Back to top button