Alba & SinglyNovinky

Tropická dubová spojka aneb z Čech až na konce světa

Představujeme vám nový, a to velmi kvalitní a zajímavý počin Mantram Dub: Chapter One od českého producenta, který si říká Tropical Dub Connection (TDC) a momentálně žije na Srí Lance.  Na desce najdete pět skvělých těžkotonážních i klidnějších dubových tracků vesměs inspirovaných indickou duchovní kulturou – konkrétně tradičními hinduistickými mantrami, které však TDC transmutuje do současných tranzovních tanečních pecek.

Pilotní steppas singl Om Nama Shivaya, kde najdete ještě další dvě dubové verze, vyšel na konci září a mixoval a masteroval ho nikdo jiný než legendární zakladatel Consciouss Sounds pan Dougie Wardrop Bush Chemists, jehož představovat by bylo nošením bassů do kotle. Další čtyři vály Sarvamangalam Dub, Swaram Dub, Om Shakti Dub a Vakratunda Mahaya Dub zase namixovala hvězda polské scény Marek Bogdanski aka Dreadsquad (který dělal třeba s Ward 21, Tenor Fly, Top Cat, General Levy, Milion Stylez, Tippa Irie a mnoha dalšími).

Album má mimo jiné i působivou „rastadelickou“ úpravu a najdete tu i překlady všech manter ze sanskrtu, což by byla kapitola sama pro sebe. Mimo jiné, cesta do Himalájí byla prý kdysi pro tohoto TDC zásadní iniciační zkušeností, jelikož by tam, ale jak sám říká: žít nemohl, přiblížil se zatím alespoň na Srí Lanku. Á propos, celá deska má podtitul Chapter One, takže se snad můžeme těšit i na další pokračování!

A kdo že se to skrývá za pseudonymem TDC? Možná si pamatujete na Tomáše Kroutila, který tu měl už v polovině devadesátých let jednu z nejlepších sbírek dubu a reggae? Nebo skvělého kytaristu Dub T, který začínal s pražskou roots reggae kapelou MessenJahs, a pak léta zářil s United Flavour,  Riddimshot a Kingem Kalabashem a Baronem Blackem nebo někdy zaskakoval u Švihadla? Později přesídlil na Kanárské ostrovy, kde s ním hrál třeba Ras Kuko, Emeterians, SumeRR z Jamajky, Baba Sall a Raka Ndao ze Senegalu a dokonce i legendární Brinsley Ford z Aswad (který se tam mimochodem také usadil). Spolupracoval také na zajímavém charitativním projektu Open Arms – Reggae Can Help. Zkušenosti s profesionálním hraním po klubech a hotelových barech s nejrůznějšími muzikanty z celého světa a samozřejmě také na velkých festivalech v Evropě, na Kanárech, ale třeba i v Senegalu či na Kapverdech a láska nejen k reggae a dubu, ale též k word music vyústili též ve vydání dalšího EP Afro-Latin Journeys Vol.1 A to opět ve spolupráci s Dreadsquad složeného z pěti vesměs tanečních tracků s vlivy rytmů Afriky, Mauricia, Brazílie nebo dokonce kolumbijské cumbie proložených ještě jakýmisi etno-intry.

Tomáš je rasta tělem i duší a taky docela světoběžník, hlavně má rád teplo, pohodu i barvy a chutě tropů, o čemž ostatně vypovídá jak jeho muzika, tak i samotný pseudonym. A tak je trochu škoda, že tohoto opravdu vynikajícího muzikanta a producent u nás naživo asi jen tak neuslyšíme. Ale Jah ví, že se mu třeba zase někdy zasteskne i po chladných a teskných českých luzích a hájích. Zatím si tedy pusťme alespoň jeho hudební pozdravy ze zeměkoule…

* Johanesananda

Obě alba Tropical Dub Connection si můžete poslechnout a podpořit nákupem @ https://tropicaldubconnection.bandcamp.com

Back to top button