Alba & SinglyČlánkyNovinky

Top-A-Di-Top desetiletí podle čtenářů Riddim mag.

V březnovém čísle německého reggae časopisu Riddim najdete mj. výsledky hlasování čtenářů o nejlepších i nejhorších dílech a umělcích uplynulého roku i celého desetiletí. Je to hodně zajímavá sonda nejen do trendů a vkusu německy mluvícího reggae massive, ale zasvěcený hlavně pohled do současné karibské i evropské scény. Naši západní sousedé mají sakra velký náskok v orientaci v aktuálních trendech nejen reggae a dancehallu… Nejlepší mezinárodní artist roku 2009 je podle většiny čtenářů Tarrus Riley, kterého následují Mavado, Vybz Kartel, Busy Signal a na pátém místě Alborosie. V rámci německé scény si sami Němci i letos nejvíce cení kontroverzního jména Ronny Trettman, jehož sasský slang a styl mnozí milují a zároveň mnozí nesnáší. V těsném závěsu se pak umístili známé stálice Nosliw, Gentleman, Ganjaman a Cornadoor. Posledně jmenovaný vyhrál na plné čáře titul „Best National Newcomer„.

TO NEJLEPŠÍ Z MINULÉHO DESETILETÍ
Reggae Artist desetiletí je podle čtenářů Riddimu Sizzla Kalonji, který získal celkem 22,1% hlasů všech čtenářů!

sizzla

Následují Gentleman s 6,4%, Vybz Kartel s 5,1%, Buju Banton s 5,08% a kupodivu až poté Damian Marley, které se musel podělit o páté místo s Anthony B (shodně s 4,5% hlasů).

Damian to dohnal alespoň v rámci kategorie Hit desetiletí, kde bezkonkurenčně zvítězil s trackem „Welcome to Jamrock“ (18,8%). Daleko za ním je na druhém místě Sizzla s „Just One of those Days“ (7%), Buju Banton – „Hills and Valleys“ (3,8%), Capleton – „Jah Jah City“ (3,7%) a Sean Paul s jeho vynervenou „Get Busy“ (3,3%). Co je pro německé publikum album desetiletí? 1) je opět Sizzla s deskou DA REAL THING (19,3%), 2) Damian Marley – WELCOME TO JAMROCK (9,3%), 3) Gentleman – JOURNEY TO JAH (8,2%), 4) Bitty McLean – ON BOND STREET (3,2%) a 5) Anthony B – STREET KNOWLEDGE (2,3%).

A v rámci kategorie riddim desetiletí mají taky dost zajedno:  Lenkyho „Diwali“ vydané na labelu 40/40 získalo 20,5% hlasů! Daleko poté se na druhém místě umístil rock´n´rollový „Wipe Out“ od Danger Zone (4,4%), „Hard Times“ od Gibbo (3,7%), „Doctor´s Darling“ od Germaican (3 6%) a „Buy Out“ od K-Licious s 2,8% hlasů.

 

HIT, ALBUM & RIDDIM ROKU 2009
Nejlepší hit roku 2009 je podle německých čtenářů disco-dancehall track „Never Believe You“, kterým skóroval Mavado.

mavado

Na druhém místě se umístil náš favorit „Good Girl Gone Bad“ od dua Tarrus Riley & Konshens a pak explicitní „Ramping Shop“ Vybz Kartela na riddimu od Ne-Yo, „I Am Blessed“ od Mr. Vegase a hit „Lioness on the Rise“, který nazpívala Queen Ifrica. Ta se umístila s WELCOME TO MONTEGO BAY i v kategorii Nejlepší mezinárodní album roku, ale až na třetím místě. Německé publikum o trochu víc cení Alborosieho novinku ESCAPE FROM BABYLON, která se v českých online fórech kupodivu setkala s odsouzením, že tam nejsou žádné hity. Každopádně totálním favoritem je shodně s námi CONTAGIOUS od Tarruse Rileyho, jehož geniální živý koncert jsme měli možnost vidět tento Únor v Praze. Čtvrté místo této kategorie obsadil smolař Buju Banton s RASTA GOT SOUL a těsně za ním Mavado s deskou A BETTER TOMORROW.

Nejlepší německé album jsou podle čtenářů Riddimu Nosliw – HEISS & LAUT, 2) Peter Fox – STADTAFFE, 3) Dellé – BEFORE I GROW OLD, 4) Uwe Banton – RIGHTFUL PLACE a konečně 5) Raymond Wright s MANY AS ONE (Raymond je sice Jamajčan, ale desku mu produkovali Pow Pow Movement).

Nejlepší riddim loňského roku je podle Němců „Baddaz“ od jamajského labelu Birchill, „Go Go Club“ (Russian), Movie Star (Chimney), Good Life (Live Up) a „Stress Free“ (Starr Kutt).

Nejpovedenější německý riddim je podle čtenářů „Tek A Train“ od Rootdown, „Surfer“ (Pow Pow), „Gwaan East“ (Big Era), „Aspire“ (Silly Walks) a „Here I Am“ (Sound Quake).

 

PRODUCENTI ROKU 2009
Podobně si němečtí čtenáři nejvíce váží práce domácích producentů: 1) Teka / Rootdown (24% hlasů), 2) Ingo Rheinbay / Pow Pow (16,1%), 3) Luke R.I.C.H. / Bassrunner (8,8%), 4) Sam Gilly / House of Riddim a 5) Heckert Empire (6,2%). Nejlepším zahraničním producentem loňského roku je dle této ankety Stephen McGregor a jeho label Big Ship (31,6%).

di genius

Na dalších místech to byli Daseca (7,7%), Don Corleon (5,9%), Bobby Konders / Massive B (3,2%) a Dean Fraser / Cannonball (2,8%), který produkoval Rileyho album CONTAGIOUS. A tušíte, kdo je podle německého publika producentem desetiletí? Bezkonkurenčně Don Corleon (22,9% hlasů), poté Stephen McGregor (12,5%), Bobby Digital / Digital B (7,3%), Teka / Rootdown (6,4%) a Ingo Rheinbay / Pow Pow (5,2%), který mimochodem přijede s Pow Pow 5. května poprvé do Prahy!

SOUNDSYSTEM ROKU A DESETILETÍ
Pow Pow Movement opět získal první místo jako Nejlepší německý soundsystem, následovaný soundy Sentinel, Supersonic, City Lock a Deebuz. V rámci zahraničních soundsystémů roku to je opět britský veterán David Rodigan.

rodigan

Za ním japonská parta Mighty Crown, jamajští Bass Odyssey, belgičtí Civilizee a Herb-A-Lize It z Holandska. Rogigan získal i titul Soundsystém desetiletí (15,8%), následovaný těsně Pow Pow Movement (14,7%), Sentinel (9,6%), Mighty Crown (7%) a Bass Odyssey (6,4%).

OBJEVY A NĚMECKÉ HITY ROKU 2009
Relativně těsné výsledky panují i v kategorii Nejlepší mezinárodní objev roku: 1) Laden (9%)

laden

2) Chino (6,4%), 3) Romain Virgo (5,7%), Jah Vinci (4,9%) a Raymond Wright (3,6%). V rámci německé scény to je hlavně již zmíněný Cornadoor a poté jména Ranking Smo, Dellé ze Seeed, Rojah Phat Full a Boone Chatta. Největší německé hity podle ankety jsou 1) Ronny Trettmann & Ranking Smo – „Sie Kann´s Night Erwarten“, 2) Nosliw – Heiss & Laut, 3) Boone Chatta – Berlin Yaard, 4) Gentleman – „Changes“ a 5) Dr. Ring Ding – „Put It Dung“.

NEJHORŠÍ TRACK A ALBUM ROKU 2009
Zároveň se taky hlasovalo o nejhorší desku roku, kde to bezkonkurenčně „vyhráli“ Culcha Candela, pro které hlasovalo zdrcujících 36,7% čtenářů! Druhé největší zklamání je podle nich IMPERIAL BLAZE od Seana Paula následované HEISS & LAUT od Nosliwa, PON DI GAZA od Vybz Kartela, OUR WORLD od jinak oblíbených T.O.K. a A BETTER TOMORROW od Mavada. Culcha Candela to prohráli i v rámci singlů – svou cestou do popového mainstreamu si vydlážili cestu k hned dvěma nejhorším trackům roku „Monsta“ a „Schöne Neue Welt“. Část německého publika taky nepřijalo Kartelův pannenský tune „Virginity“, „I am Blessed“ od Mr. Vegase a duet Trettmana &  Ranking Smo „Sie Kann´s Nicht Erwarten“. Ano to je ten, co zároveň 16% čtenářů považuje za nejlepší německý track roku.  Podobných paradoxů tu můžete najít více.

NEJLEPŠÍ LIVE SHOW A FESTIVAL ROKU 2009
Evropským festivalem roku je dle čtenářů Riddimu tradičně Reggae Jam v Bernebrücku. Za ním se umístil kolínský gigant Summerjam, Ruhr Reggae Summer, italský Rototom Sunsplash a Chiemsee Regae Summer. A konečně nejlepší live show loňského roku – 1) Sizzla Kalonji (21,7%), 2) Anthony B (6,5%), 3) Buju Banton (3,8%), Busy Signal (3,5%) a němečtí Mono & Nikitaman (3%). Zajímavé výsledky, co říkáte?

Lomesh

Back to top button