Alba & Singly

The Wailers připomínají novým albem, že jsme v tom spolu

Na novou desku legendární kapely jsme čekali čtvrt století

Kultovní kapela Boba Marleyho poslala do světa novou desku plnou hostů a dobré muziky. V kapele jsou sice už jen formálně tři původní členové, ale to nic nemění na tom, že jejich jméno je i tak zárukou dobré muziky. Skupinu teď drží pohromadě Aston Barrett Jr. který legendární kapelu zdědil po svém tátovi, kterým baskytarista Aston „Family Man“ Barrett. Jeho strejda tak byl Marleyho kultovní bubeník a vynálezce one dropu Carlton Barrett a jeho dědou byl Joe Higgs, který Marleyho učil zpívat. Novým zpěvákem je vzdálený bratranec Astona, který se jmenuje Josh David Barrett. Celkem kapelu tvoří osm hudebníků, mezi původní členy patří již zmíněný Family Man na basu, Owen „Dreadie“ Reid a Donald Kinsey.

Album One World je teprve čtvrté studiové album, které The Wailers vydávají bez Boba Marleyho. V roce 1989 vyšla první deska jménem I.D., kterou v ´91 následovalo album Majestic Warriors a do třetice album Jah Message vyšlo před dvacetišesti lety v roce 1994. Takže více než čtvrt století jsme čekali na novinku, která vyšla 21. Srpna 2020. Aston Barrett Jr. se nechal slyšet, že celé album měli až na pár songů ready ještě před pandemií, která jim pak poskytla čas vše ještě zdokonalit a vymasterovat. Album vyšlo u Sony Music Latin a představuje jamajské reggae v moderním hávu v pozoruhodné kombinaci s kubánskými a dalšími rytmy latino světa. Pokud se snad nad tím podivujete, stačí se podívat na mapu karibského zálivu. Z Jamajky na Kubu to je necelých čtyřista kilometrů a na mnoha ostrovech i na pobřeží se mluví španělsky.

Legendární kapela se vrací do povědomí se čtrnácti novými tracky, na které si pozvala řadu hvězdných hostů. Je to bývalá kapela Boba Marleyho, a tak jméno jeho rodiny nemůže na takovém comebacku chybět. A objevuje se tu hned několikrát – třeba hned v první písni se představuje stále respektovanější Bobův vnuk Skip Marley i se svou matkou Cedellou. Song se jmenuje One World, One Pray a jako další hosté se tu představili i jamajský Shaggy a portorický Farruko. Tato písnička prý byla nahrána už před dvěma lety a produkoval jí 19-násobný Grammy šampion Emilio Estefan, který dodal i text. ,,Napsal jsem tuto písničku, když jsem přemýšlel jak bychom my lidé měli více milovat své okolí a být milejší na druhé a ohleduplnější k přírodě,“ vysvětluje Emilio.  Od prvního tónu song zaujme posluchače svým mixem jamajského reggae s prvky latina a vyzývá jej ke spojení světa prostřednictvím jedné společné modlitby (jak aktuální v současné situaci)… Skladba se stala i samostatným singlem, který vyšel i s videoklipem už na jaře 22. května 2020,  a byl to hlavní teaser na celé album, který se probojoval i do několika světových hitparád. Už jste slyšeli?

Na druhé písni Philosophy Of Life se k mikrofonu dostal oficiální zpěvák The Wailers, Josh David, ke kterému se připojil pár rapovými bars Paul Anthony. Josh tu zpívá o své životní filozofii a o tom, že každý potřebuje trochu lásky, protože štěstí se bez ní těžko hledá.

Třetí song v pořadí se jmenuje When Love Is Right a zazpíval tu Julian Marley. I tady se naplno projevily latinské vlivy a zřejmě i vliv hlavního producenta Emilia, který prý napsal i většinu textů na albu. V zápětí navazuje ska pecka Walk And Talk (Never Go Astray), která se Wailers fakt povedla. Hned za ní je píseň What A Shame, což už je čistokrevné roots reggae v podání pro dnešní svět, která je o tom, že život často není fér, ale ve všem se nachází kouzlo dobra a lásky. Další píseň v pořadí je Destiny (osud) a k tomu se váže i malý příběh: Estefan přišel za Astonem s tímto songem, který je původně od jeho manželky, kterou nění nikdo jiný než kubánsko-americká zpěvačka Gloria Estefan. Dal jí poslechnout Astonovi a řekl mu, že by z toho rád udělal reggae verzi. Aston si to poslechl a řekl mu ,,Jo, to uděláme! Můžeš to připravit na zítra?“ Emilio se prý vylekal, ale Aston mu hned vysvětlil, že tyhle akordy co tam jsou, jsou ty stejné, co on používá v reggae, takže jen změní aranžmá a můžou se do toho hned pustit. Aston pár dní poté šel do studia nahrát demo a jelikož mu poslali jen text, tak to i nazpíval. Jen pro kapelu, ale neuvědomil si, že to pak poslal i Estefanovi, který na to hned zareagoval, jaký že too má hezký hlas. A to je důvod, proč se na tomto songu potkávají hned tři hlasy: Aston Barrett Jr., Josh David a Emily Estefan, mladá hudebnice, která je dcerou obou zmíněných Estefanových.

Only In Jamaica je sedmá skladba v pořadí a po When Love Is Right je zároveň druhou písní, na které se objevil francouzský jazzový hudebník hrající na harmoniku Frederic Yonnet. Zajímavé kousky! Další v pořadí je píseň Love Will Find You a jak už název napovídá, je to love song, který v podání The Wailers nemá chybu. Na desce nechybí ani pořádný upliftment song o tom, že ať se děje, co se děje, všechno je v pohodě. It’s Alright, It’s Alright a taky pecka Can’t Handle The Truth vám svou chytlavou melodií doslova zasadí svou message do hlavy. A je tu ještě jedna extra chytlavá pecka jménem Good Time, kde hostuje náš oblíbený singjay Jesse Royal.

Pomalu se dostáváme na konec alba, kde na nás čekají poslední tři písně. Can’t Get I Out (Rastaman) a Stand Firm Inna Babylon, kde rytmus udávají nyabinghi bubny. Jsou to závěrečné skladby, takže se vznášíme k Bohu s rastafariánskou temátikou, což opravdu lahodí mému uchu. Posuďte sami. No a pak už poslední píseň této pozoruhodné desky je druhá verze písničky When Love Is Right s Julianem Marleym a tady navíc ještě s brazilskou reggae skupinou Natiruts. Přejeme vám příjemný poslech a doufáme, že pokračování se dočkáme dříve než v roce 2045.

* Adam Irie

The Wailers: One World (2020)
Sony Music Entertainment / US Latin
Tracklist:

 1. One World, One Prayer ft. Shaggy, Cedella Marley, Skip Marley, Farruko
 2. Philosophy Of Life ft. Paul Anthony
 3. When Love Is Right ft. Julian Marley
 4. Walk And Talk (Never Go Astray)
 5. What A Shame
 6. Destiny ft. Emily Estefan
 7. Only In Jamaica
 8. Love Will Find You
 9. It’s Alright, It’s Alright
 10. Can’t Handle The Truth
 11. Good Time ft. Jesse Royal
 12. Can’t Get I Out (Rastaman)
 13. Stand Firm Inna Babylon
 14. When Love Is Right ft. Julian Marley, Natiruts

Back to top button