Alba & SinglyČlánky

Spragga Benz vypustil dlouho očekávané nové album Chiliagon

Jeden z nejoblíbenějších hlasů devadesátkového dancehallu je po skoro dekádě zpátky s novým albem! Spragga Benz, vlastním jménem Carlton Errington Grant, vypustil 27. září 2019 svůj osmý dlouhohrající kousek jménem Chiliagon, který jej zcela zaslouženě vrací mezi zásadní hlasy na globální taneční scéně, s kterými je třeba počítat. A to přesto, že žijeme v době, kdy trendy vznikají a mizí v zapomění rychlostí jedné sezóny. Když se letos na jaře objevilo video k remixu pecky Differ, v které hostují Sean Paul, Agent Sasco a Chi Ching Ching, bylo hned cítit, že Spragga je nejen relevantní, ale že i hostující deejays jsou nadšeni, že jejich kolega (a možná i vlastní vzor a inspirace) je zpátky v plné síle. Ochutnejte sami…

Sean Paul a Spragga Benz spolu natáčeli na Seanův Material riddim pecku Call On Jah už v roce 2011 a byli také k vidění a slyšení spolu na jedné akci v jamajském Portmore v loňském roce. Znají se ale mnohem déle, oba se objevovali na mnoha stejných riddimech kolem přelomu milénia (např. Diwali, Ruffneck, Sweet Lady, Vagina, Superstar riddim atd.), ale každý pak šel svou cestou. Sean se stal v roce 2002 hvězdou amerického mainstreamu s deskou Dutty Rock. Spragga se sice také přestěhoval do USA a stejného roku si zahrál s Ky-Mani Marleym hlavní roli v gangsterce Shottas a později nahrával mj. i s KRS1, Wyclefem nebo Foxy Brown (s kterou mimochodem má i dítě), ale po vydání poslední desky Shotta Culture (2010) zůstal v porovnání se Seanem oběma nohama v undergroundu. A možná i proto dodnes neztratil ten raw náboj, který je v této původem pouliční muzice potřeba cítit. Jak se to povedlo zachytit na novou desku?

Maximálně! Deska Chiliagon z velké části vznikala ve Velké Británii a jejími producenty jsou Andrew Oury, Paul Fowler, Cristy Barber a v neposlední řadě sám Spragga. Za již zmíněným mocným remixem Differ stojí Toddla T, v raggajungle pecce zase hostuje General Levy. Z dalších jmen je třeba zmínit britského klasika Rodney P, i partu v reggae světě neznámých překvapení, jako jsou Rebel ACA, Tanika, Hype & Fever, UncleP, Matthew Allam, Illaman nebo Black Josh, a to ještě nejsme na konci seznamu. „Jsou to umělci a producenti, s kterými jsme pracoval a cením si jich jako kamarádů i idolů, ke kterým jsme zhlížel,“ vysvětluje skromně Benz. „Dancehall je základna pro tolik různých žánrů a být v rámci Chiliagon obklopen tolika talenty, to dělá z mé radosti z tvorby muziky dcelý kruh.“ Spragga tak nejen vzdává poctu spoluautorům, ale i osvětluje význam názvu alba, který není o chillování, ale o tisíciúhelníku. Symbolicky tak představuje autora z mnoha různých úhlů.

A jeho novinka má skutečně kadenci, která může zazářit nejen ve světě dancehallu, ale oslovit i fanoušky rapu, grime, drum´n´bassu, garage nebo bassline music. Chiliagon má z našeho pohledu možnost škatulky doslova sfouknout jedním poslechem jak domeček z karet. Spragga je zpátky v plné parádě a je sakra relevantní! Album vychází na značce Easy Star Records, kde v posledních letech vyšly i alba á la Protoje, Jesse Royal, Mortimer, The Skints nebo třeba Gentleman´s Dub Club.  A Spragga to posouvá ještě na differ level. Up Up Up!

* Admiral Kolíbal

Spragga Benz: Chiliagon
Release Date: 27.9.2019 Easy Star Records
Tracklist:

1. Move to the Music (feat. Rebel ACA)
2. Believe (feat. Tanika)
3. Good Suh
4. Wicked Love
5. Spread out (feat. Hype & Fever)
6. Differ
7. If Yuh Ready (UncleP Jump Up Mix) & General Levy 
8. Link up (feat. Matthew Allman, Illaman, & Black Josh)
9. Hustle and Flow (feat. Illaman)
10. King on the Throne (feat. Rodney P)
11. Some of Us Love Rum (feat. Rebel ACA)
12. Found Me (feat. Anna Blue)
13. Differ (feat. Sean Paul, Agent Sasco & Chi Ching Ching) (Remix)
14. Trilogy (feat. Killa P & Harry Shotta)
15. No Regrets (feat. Saine Rapley)

Back to top button