NovinkyRozhovory

Sis Elo & Djei: Rozhovor a ukázky z debutového EP Elosophy pt. 1

Pozoruhodná domácí nahrávka s vlivy dancehallu, trapu a urban vibes

Sis Elo je pro vás dost možná nové jméno na scéně, ale pod pseudonymem se skrývá Eliška Hercjuková, která toho už má hodně za sebou. V rámci dámského kvartetu G´Apeels byla doprovodnou zpěvačkou Švihadlo už na střední škole. Později doprovázela třeba Uceeho s Riddimshot a dnes jezdí s United Flavour. Její zbrusu nové debutové solo EP Elosophy pt. 1 také produkoval Djei ve svém studiu pod hlavičkou Flavour Production, a tak jsem v rámci prvního rozhovoru roku 2021 telefonoval právě jim, aby nám o tomto novém projektu prozradili více. Pod přepise rozhovoru najdete klasicky i audio záznam celého vysílání včetně našeho povídání i ukázek z jejich tvorby.

Haló, slyšíme se?

Slyšíme, slyšíme.

Zdravím Eliško a zdravím taky Djeie. Začátek nového roku jste odstartovali tím, že jste vypustili tvé dlouho očekávané EPčko. Prozraď nám něco o tom jak vznikalo, jak dlouho to trvalo a s kým jsi na něm dělala?

Jo, wow, začali jsme na tom dělat vlastně před rokem a řekli jsme si, že do roka to bude a do roka to taky je, takže je to skvělý. Máme tam pět věcí, na anglických textech s námi spolupracoval Gideon (Aijah Nunes z Jah Ova Evil) přímo z Jamajky. Patois trošku challenge, ale bylo to super a neuvěřitelný, jak on to sype z rukávu. Jednou jsme byli ve studiu a napsali jsme mu, že potřebujeme text na jeden song a on to asi za tři hodiny poslal hotové, takže úplně super spolupráce. Na dvou českých věcech jsem dělala se Sabinou Feldmanovou, spolu jsme to dali dohromady, je to moje spřízněná duše.

Skvelý! Právě pro lidi, kteří nevědí, Sis Elo je možná nové jméno na scéně, ale ty zdaleka nejsi nováček. Pohybuješ se v muzice celkem dlouho, popiš nám trochu váš společný projekt One Ivy. A kdo nezná One Ivy, tak by mohl znát G´Apeels… Prostě nám pověz o celý vaší partě, jak dlouho už vlastně tvoříte muziku?

To je strašně na dlouho… My s holkama se známe ze sboru Radost Praha a to nám bylo asi jedenáct. Nedříve jsme fungovali jako a´capella, no a potom jsme začaly fungovat jako One Ivy a s Djeiem jsme udělali pár věcí, ale teď jsem sólo. Bylo to takový období, víš co, jak jsme se znali strašně dlouho, tak jsme to hodně jeli na to naše přátelství, který nakonec furt trvá. Netrvá shudebně, netrvá na pódiu, ale jsme spolu v backstage. Od holek mám obrovský support a Sába se mnou dělá od stylingu až po socky.

Chápu. Takže One Ivy je vlastně dámský kvartet – bývalý G´Apeels – ale každá máte zároveň svou samostatnou cestu. Všechny jste ale pod jednou střechou One Ivy, chápu to správně?

No ani tak, One Ivy už teď není aktuální. Teď jsem já.

Ok dobře, takže Sis Elo. My už jsme si od tebe loni pouštěli jeden song Time‘s Up, na kterém ti hostuje Sista Carmen. Vy všechny spolupracujete dlouhodobě nejen s Djeiem a Flavour production, ale vlastně se i samotnými United Flavour v rámci jejich koncertů, ne?

Ano, dostali jsme se na reggae scénu přes Švihadlo, dlouho jsme jim dělali backvokály. A pak jsme se přes Riddimshot, s kterým tehdy hrál Ucee, jsme se dostali k United Flavour, takže to je naše cesta skrze reggae scénu. United Flavour to je moje taková hudební rodina a ta ohromná podpora, co dostávám z jejich strany je neskutečná. V létě jsem jim dělala předskokana na těch pár show, který byly, za což jsme byly hrozně vděčný. Je to velkej back up od nich a taky jsem s nima stála na hodně stagích jako backvokál. A teď, doufám, že budu víc i vepředu.

Výborně. My si teď pustíme jednu ukázku z tvého nového EP Elosophy pt.1, ke které si před třemi dny vypustila videoklip. Party!

Téma mejdanu… Na to se všichni těšíme, až to bude možný zas někam vyrazit.

To jo, to jo, to je hodně aktuální…

Koukal jsem včera na to video, které je vyloženě o tom. Když na to člověk koukne, hned má chuť někam vyrazit.

My jsme jej točili hned po prvním lockdownu, takže jsme vůbec netušili co nás čeká, a že bude ještě další. Užili jsme si to ale všichni, měla jsem tam kopu kamarádů, kteří my tam dělali komparz, a bylo to strašně příjemný. Dělal to Viktor Odehnal, takže taky za všechno velkej big up pro něj.

A koukal jsem v titulcích, že to režíroval Djei?

Ano, Viktor říkal, že to byl první videoklip, kdy takhle spolupracoval s někým, kdo mu udělal koncept. Djei chceš něco dodat?

Právě jsme mluvili, že vedle producenta se s tebe stal i režisér. Řekni nám, jak to probíhalo?

Djei: Neříkám si režisér, protože nechci urazit opravdové režiséry. Někdy se prostě posouváme dost rychle a já jsem najednou nebyl jen manažer a producent celého projektu. Zkrátka když chceš mít video, musíš si vytvořit koncept a pak to sestříhat. Takhle se to stalo. Naše další video, na kterém teď pracujeme, bude experimentem, ale vlastně né zas takovým. Už víme, že to bude vypadat skvěle, a natočíme si ho jen na mobilní telefony.

Dobře, to se těšíme. Jak se ti s Eliškou pracovalo, jako hudebnímu režisérovi? Vím, že s Elo děláš už dlouho, ale jaké to bylo teď – dávat dohromady materiály, vybírat vhodné riddimy, vytvářet celý hudební koncept…?

Djei: Je pro mně těžké najít někoho, kdo pracuje tvrději než já, ale Sis Elo je definitivně ten typ člověka. Ona mě volala a tlačila do toho, abychom šli do studia. Je to neuvěřitelné, ona mně motivovala. Pracovali jsme s úžasnými lidmi, jako je Gideon, takže nebylo těžké zvolit správné beaty a ona moc dobře ví, co chce, takže mi jen řekla, co by ráda, a už to bylo. Velmi jednoduché.

Celé EP se jmenuje Part 1 (první část), takže můžeme očekávat další spolupráci?

Djej: Ano, už to máme skoro hotové, ale nebudu dávat žádné datum, věcí se dějí různě. Hudbu ale už máme a ano, můžete očekávat více. Druhá část vyjde brzy.

Elo přemýšlel jsem, jestli tě mám představit jako zpěvačku nebo spíš jako raperku. Jak se cítíš více ty?

No hele, určitě raperka ne. Já mám s rapem určitě spojenej i takovej… Jjak to říct – životní styl, image atd. takže se za raperku nepovažuju. Ty songy jsou hodně žánrově pestrý, protože to tak odráží i mou osobnost. Na party jsem drsná a sexy, ale umím být i velmi taková jakoby hodná holka. Takže ty songy to tak hezky odráží. Nechtěla bych se určitě profilovat, že jsem raperka, to ne.

Dobře. Na Jamajce mají takovej vhodnej termín – deejay – a když ještě k tomu zpíváš, což ty i zpíváš, tak je to singjay. Říkám si jestli jsi spíš deejayka nebo singjayka?

Djei: Ona je definitivně v kategorii singjay.

Ještě k tvým začátkům v reggae music, říkala jsi, že jste začínaly zpívat doprovodné vokály pro Švihadlo už kdysi dávno. Jaký to byl rok, pamatuješ si to?

Aaaaa to bylo někdy když jsem chodila na na gympl, je to dlouho…. 2001/2, to by řekla Gábi, ta je chodící kronika.

Takže někde tam, skoro dvacet let zpátky?

Dostali jsme se ke Švihadlu přes jejich baskytaristu Pepu, kterej náš učil na gymplu, kam jsem chodila. Jednoho dne, protože vědel co děláme jako a´capella parta G´Apeels, tak za mnou přišel a říkal: „Hele nedaly byste nám nějaký vokály na desku?“ A tak jsme šly a už jsme v reggae hezky zůstaly.

Co tebe baví na reggae music nebo na jamajských vibes?

Ta myšlenka, jednodušše peace, love and unity. Je to o tom sdělení a já vždycky jdu hodně po obsahu. V hudbě hledám hodně inspiraci, co se týče textu, co se týče hudby a prostě reggae je spojení obojího.

Prozradíš nám nějaké tvé oblíbené interprety, co tě třeba teď nejvíce inspirují?

Určitě Koffee, Burna Boy, afrobeat obecně mám teď hodně ráda. Je toho víc.

Jasný. Ještě jedna otázka před další ukázkou z EP. Ta nahrávka vlastně není nijak žánrově vyhraněná, ty jsi sama říkala, že to jsou různý příchutě a že umíš být i v party módu ale i v něžném a mateřském stylu. Kdyby jsi to ale přeci jen měla oškatulkovat, tak je to převážně dancehall? Možná trochu grime? Jak bys to popsala ty sama?

Wow, no, pro mě je to jakoby urban, takovej fakt jako mix. Jsou tam trapový věci, jsou tam dancehallový věci… Je to první EP a asi bych se teď nechtěla vyloženě profilovat. I když si myslím, že je to taky cesta. Teď jsme to dali takhle multižánrový, ale nikdy nevíš, takže uvidíme. Teď bych se ale nechtěla vyloženě škatulkovat.

Dobře, pustíme si věc jménem Jak To Je. Chceš to nějak uvést?

Jak To Je, to je ta jemnější část, víc sexy část a je za tím hodně. V posledním roce jsem měla ne takový ups and downs, to bych neřekla, ale hodně jsem se našla a každý si v tom něco najde. Enjoy!

To byla dobrá věc. Text sis psala sama, předpokládám, zrovna tenhle?

Sama spolu se Sabinou, girls thing…

Zní to fakt moc hezky. Jak se k tomu lidi můžou dostat, když by si to chtěli pořídit?

Je to na Spotify, na iTunes, na Deezeru i na YouTube.

A třeba kdyby to někdo chtěl i fyzicky a měl si kam strčit CD?

Fyzicky… To se musí na mě přijít podívat. Nemáme to fyzicky.

Ptát se tě na koncerty asi teď nemá moc smysl. Bylo by skvělý, kdyby jsi rovnou vytáhla nějaký turné, ale teď nikdo nevíme, kdy a co vlastně bude. Co třeba nějaký online show, neplánujete?

Djei: Plánujeme něco jako online a Jahmusic bude mezi prvními, komu to dáme vědět, až to bude aktuální.

Dobře, těšíme se.

Djei: Bude to brzy.

Těšíme se na online vystoupení a stejně tak i na živá vystoupení až to bude možné. Gratuluji k celému projektu a přeju vám k tomu vše nejlepší. Ať se dostane k co nejvíce uším a třeba jim to více ukáže svět dancehallu, afrobeatu a dalších žánrů, které tady zatím nemají takovou základnu, jakou bychom si přáli. Vypadá to, že s vámi by se tak mohlo stát, uvidíme. Chceš posluchačům poslat nějakou poslední message?

Buďte, koukněte, poslechněte si to a šiřme to dál.

* ptal se Lukáš Kolíbal, do slov přepsal Adam Irie

Audiozáznam celého pořadu Jahmusic reggae station, 12.1. 2021:

Back to top button