Profily

Seeed: Next level!

Dancehall v Německu nabral za posledních pár let tak nevídaných rozměrů, že rozhodně nebude od věci se tentokráte podívat na zub projektu, který v tomto ohledu u našich západních sousedů zapůsobil podobně jako raketový turbo diesel na cestě do vesmíru. Maximálně rozjetá 11-ti členná kapela Seeed totiž zvládla cestu na špičku německé hudební scény během tří let a dvou alb. V Říjnu jim vyšla třetí deska, která pokračuje v originálním trendu Seeed – posunuje limity hudebních škatulek o velký kus do budoucnosti…

Celá story začala koncem 90. let, když Berlín převzal od Hamburku symbolickou zeleno-zlato-rudou vlajku „Reggae Mekka“. Do epicentra dění se tak dostala parta kámošů, kteří už léta milovali karibskou muziku. Tehdy se v Německu začali mnohem častěji objevovat jamajský hvězdy a celá scéna tak dostala vítaný impuls a potřebu být aktivní i zevnitř. To specielně v Berlíně znamená, že místní massive to akčně vzali do svých rukou… Jména Foundation Sound, Concrete Jungle, Supersonic, Souljah Sistaz, Urban Bass nebo Such-A-Sound tak zůstanou v Německu pojmem až do soudného dne, protože už před lety hráli muziku, na kterou český trh a uši posluchačů teprve zrají.

NA ZAČÁTKU BYL ODVÁŽNÝ NÁPAD

Pierre Baigorry aka Enuff hrál už jako -náctiletý v různých berlínských kapelách, které se točili kolem funku a hiphopu. Nejznámější z nich byl pravděpodobně band jménem CPS působící v kreativní berlínské čtvrti Kreuzberg. I tento projekt ale uvíznul někde na mělčině přehnaných očekávání. Jak už tomu ale tak bývá, zrovna ve chvíli, kdy se Enuff chystal pověsit sny o profesionální hudební kariéře na hřebík, dostal v roce ´98 spásný nápad – dát dohromady velkolepý band ve stylu pochodových kapel z New Orleans, který bude hrát reggae a dancehall. Ta idea se zrodila na známém berlínském Karnevalu kultur koncipovaném pro sto tisíc lidí, takže odvážný nápad obratem získal pořádně megalomanský rozměr: Kapela bude mobilní reggae komando, jaké Berlín ještě neviděl! Bude tam hodně bubnů a dechů, tři zpěváci a ještě parta dalších lidí, kteří budou schopní rozjet show kdekoliv to jen bude možný…

Zdá se to story jako z pohádky, ale ten nápad zafungoval a zaujal i Enuffovy kámoše, kteří vycítili, že by to mohla být dobrá zábava. Kam se hrabou sofistikované metody hudebního businessu, kde se vyrábí na míru tlačeného vkusu – Seeed jsou od počátků projektem pro radost, což jim dává dar oslovit své vrstevníky řečí, které každý rozumí. Band tak neřešil množství hudebníků, které lze zaplatit a zahájil svou činnost rovnou v mega sestavě jedenácti členů. Seeed tak jsou od počátku až dodnes tři vokalisti (Enuff, Frank Delle aka Eased a Demba Naé aka Ear), perkusista a jediný opravdový Jamajčan na palubě Alfi Trowers, DJ Illvibe, klávesák a „mistr dub“ Reinbold, bubeník Based, basák Tobsen, kytarista Rudeboy Rudy, trombónista Jerome Bugnon a saxofonista Moritz Delgado. Nepsaným, ale o to zásadnějším dvanáctým členem kapely je zvukový inženýr Oliver Insolitini. Kdo by řešil, že rozpětí data narození jednotlivých členů se pohybují mezi rokem 1955 a 1980? Jak už jsem vysvětloval výše, tady jde hlavně o muziku a zábavu z ní plynoucí. Původní verze pochodové kapely se sice nakonec trochu transformovala, ale práce s radostí a pro radost zůstává.

OD MONOČLÁNKU PO DRUŽICI

Band v létě ´98 absolvoval prvních pár benefičních koncertů pro open air klub Yaam, který je legendární základnou pro afro-karibskou komunitu v Berlíně na břehu řeky Spréva. Z vlastní zkušenosti Yaam vřele doporučuji navštívit, protože to je specielně za pěkného počasí luxusní malá Jamajka s vlastní pláží a soundsystémem za pomalovanou zdí, která kdysi představovala železnou oponu. Zpátky ale k Seeed, kteří se tam poprvé dostali do povědomí mladých obyvatel Berlína, jako pozoruhodný projekt, který zvukově vycházel z reggae classics á la Lee Perry, Max Romeo nebo Bob Marley. Kapela ale během toho byla v neustálém procesu vývoje a hledání vlastní hudební podoby, aby naplno využila potenciálu big bandu, kde se živé nástroje potkávají s elektronikou. Dancehall tak byl přirozenou volbou, protože má energický taneční beaty a mnoho možností se vyřádit i po vokální stránce. To je vlastně u Seeed možná tím nejzásadnějším, co je vystřelilo nahoru, protože tak rozjetou kombinační flow v německém jazyce inspirovaném postupy jamajského patois tu asi ještě nikdo nedával.
Vytrvalá práce ve zkušebně a cenné zkušenosti z každého koncertu poté postupně podpořili proměnu amatérů v profesionály. To vedlo k nahrání a vydání debutového EP NEW DUBBY CONQUERORS, na kterém zaujaly hlavně tracky Wee Seeed na revitalizovaném riddimu Police & Thieves od Lee Perryho a dancehallová pecka Yaam o výše zmíněném berlínském Houstonu, který vystřelil Seeed do oblak. Úspěch nahrávky přinesl více koncertních příležitostí včetně vystoupení na gigantickém reggae festivalu Summer Jam v Kolíně nad Rýnem a turné se zásadním jamajským zpěvákem jménem Buju Banton.

2000: RAKETOVÝ START

Pomyslná polívka se začala vařit a Seeed ještě přitopili pod kotlem, když vydali jen o tři měsíce později druhé EP The Tide Is High. Navíc ještě na podzim stejného roku kluci přišli s novou peckou Dickes B, která vtipně a tak trochu ironicky oslavuje Berlín. To byl ten první velký hit, který suverénně explodoval nejprve na koncertech po klubech a brzy poté i v německých hitparádách. Tento singl vynesl Seeed do povědomí širší veřejnosti a podpořil zájem o reggae a dancehall i mezi posluchači středního proudu! Dickies B proto logicky najdete i na prvním dlouhohrajícím albu NEW DUBBY CONQUERORS, které vyšlo v květnu 2001 a prodalo se jej přes 130 000 kopií. Docela slušný úspěch na první album, nemyslíte? Koncert u příležitosti křtu této desky způsobil v centru Berlína seriozní dopravní zácpu a asi všechny překvapil neobvyklým zájmem. Tuto skutečnost potvrdil i berlínský festival Fete de la Musique, kam se na Seeed přišlo podívat neuvěřitelných 10 000 lidí!

KOLAPS, DOKTOR & MILÁČEK

Pak se to ale stalo – Enuff vážně onemocněl a tak se zadřel i motor celých Seeed (naštěstí jen na pár měsíců ke konci roku ´01). Část turné tak byla odvolána a Pierre si musel přiznat, že je workoholik, který by měl okamžitě zvolnit, jinak zkolabuje. Před nucenou dovolenou jej ale ještě čekala práce na riddimu Doctor´s Darling – remixu klasiky od Gregory Isaacse Night Nurse. Instrumentálka vznikla ve spolupráci s Pionearem z Germaican Records a stala se záhy klasikou, při jejíž úvodních tónech v dancehallu dodnes hoří ohně a lidi křičí o 106. Na riddimu najdete několik desítek verzí včetně mnoha jamajských (např. Luciano, Sizzla, Capleton, Turbulence, Michael Rose, Degree a mnoho dalších). Za pozornost stojí i pecka od Dr. Ring Dinga, podle které se riddim jmenuje, ale asi největší hit má stejně na svědomí Tanya Stephens, která na Doctor´s Darling nazpívala pecku It´s a Pitty, za kterou získala cenu „nejlepší reggae singl roku 2003“ v rámci prestižních zámořských Reggae Soca Music Awards. Zpátky ale k Seeed, kteří na „Doctor´s Darling“ vystřihli neméně parádní Waterpumpee s Anthonym B. Singl vyšel v dubnu ´02 a stal se hitem dokonce i na karibských ostrovech Trinidad a Tobago, což se ještě nikomu z evropských muzikantů nepoštěstilo. Doma v Německu je navíc čekala prestižní cena Echo pro „nejlepší německý objev roku 2002“.

KOSMICKÁ DIMENZE HUDEBNÍCH MNICHŮ

Enuff si poté dal tři měsíce dovolené v Asii a návrat Seeed na pódia naplánoval na září ´02. Veřejnost na ně samozřejmě mezitím nezapomněla, a tak lístky na první koncert v Berlíně byly vyprodány tak rychle, že organizátoři akci přesunuli do sedmitisícové haly Arena, která poté stejně praskala ve švech. Seeed tak korunovali svůj úspěch a na pódiu je toho večera podpořil i Gentleman, Black Kappa, Taffari a parta dalších známých tváří z Německa i Jamajky. Berlín tak zažil asi největší reggae akci od koncertu Boba Marleyho a oslavil masivní úspěch domácích v importovaném hudebním stylu. To je jasná podpora i dalším místním projektům v tomto žánru. Ó Bože, kdo to rozjede u nás?

Seeed poté do konce roku ´02 vystoupili na pár dalších festivalech, ale hlavně se pořádně soustředili na nové album, které by posunulo jejich zvuk a hranice možností zase o kus dál. Jelikož jsou perfekcionisti, chtěli taky vylepšit to, co se jim nepovedlo na debutu po zvukové stránce. Asi vás nepřekvapí, že svá přání si nakonec splnili do puntíku a s konceptem nové desky si pořádně vyhráli. Album MUSIC MONKS vyšlo v srpnu ´03 a těžko se mu dá něco vytnout. Enuff měl velmi přesnou představu o zvuku, který zamířil ještě více k digitálnímu dancehallu, a schopný tým, který jí pomohl zrealizovat. Speciálně je třeba znova zmínit jméno Olsen Involtini, který je zvukovým inženýrem kapely na pódiu i ve studiu, a s Enuffem trávil na Music Monks většinu nocí. Velký podíl na úspěchu má taky DJ Ilvibe, který tvoří parádně nadupané beaty a vyhrál si i se všemi scratchy a dalšími fineskami. Album vznikalo v Německu a na Jamajce a jeho luxusní a zvukově originální dancehallová produkce s orientálními vlivy skutečně stojí za poslech. „Vždy rádi experimentujeme!“ směje se Enuff. „Je škoda být puritán, protože to je brzda, díky které se nehnete z místa. Například tabla a další elementy bhangry se v reggae sem tam používali už před více než deseti lety, a teď to je znova více než aktuální. Líbí se mi to, protože to zvuku dodá pěknou barvu…“ Zbývá dodat, že na MUSIC MONKS uslyšíte hrát i turecký orchestr a u mikrofonu vedle Anthonyho B v „Waterpumpee“ hostuje i Tanya Stephens a Degree. Následovalo samozřejmě úspěšné evropské turné, během kterého tato zatím v Čechách neznámá kapela navštívila o letních prázdninách i pražskou Roxy. O tomto koncertu se dnes vyprávějí hotové legendy a ti, co jej propásli se tiše modlí, aby Seeed snížili ze svých nároků jedné z nejdražších německých kapel, a znova přijeli rozpařit lépe připravené domácí publikum.

A CO DÁL?

Popularita Seeed přerostla rodné Německo a tak turné k letošnímu albu NEXT zahrnuje i Rakousko, Švýcarsko a Francii. V červnu kapela vystoupila poprvé v Anglii, a to hned na festivalu Glastonbury jako předkapela Femi Kutiho pro 9000 lidí, kteří nadšeně tančili až po kotníky v tradičním blátě britských festivalů. Návrat na ostrov tím pádem na sebe nenechal dlouho čekat a Seeed si dali londýnský vibes v říjnu. Ještě předtím v srpnu vyšla u Germaican Records ochutnávka nového alba v podobě nového riddimu vlastní produkce jménem Rodeo, na kterém vedle dvou pecek od Seeed nahrála své verze i jamajská první liga od T.O.K. přes Elephant Mana ke zpěvákům jako jsou Lukie-D, Wayne Marshall nebo Harry Toddler. To je jasný signál, že další německo-jamajské spolupráce budou následovat a že Seeed nejsou žádný bábovky. V Evropě není příliš progresivních hudebníků, kteří by uměli takhle solit a kořenit, tak zkuste vycheckovat jejich progresivní desky a hlavně se snad dočkáme další live show. Good 2 Go!

links: www.seeed.de / www.germaica.net

Lukáš Lomesh Kolíbal

Back to top button