Alba & SinglyČlánky

Sean Paul vypustil své první nezávislé album

Live N Livin je pocta věnovaná čistokrevnému dancehallu

Pocta žánru a 21 hostů, jako jsou Buju, Gongzilla, Busy či Agent Sasco! V pátek 12. března 2021 vyšla dlouho očekávaná nová dlouhohrající nahrávka od Seana Paula. Nová deska po sedmi letech od autora, který hned svým debutem v roce 2002 způsobil zásadní zásah dancehallu do globálního mainstreamu. Tuto populární superstar ani desítky jeho hitů určitě není třeba představovat, vedle Shaggyho to je v Americe asi vůbec nejúspěšnější jamajský interpret, který se nebojí popu ani ničeho jiného. To sice někoho může odrazovat, ale zároveň nelze zpochybnit, že díky jeho vlivu hodně lidí postupně přičuchlo k moderní jamajské muzice. Zároveň dlouhodobě vidímě a slyšíme, že si Sean ve své vlastní produkci mnoha zajímavých riddimů zachovává spojení i s původní kingstonskou scénou. Jelikož nové album Live n Livin je první deskou, kterou si sám vydal na svém vlastním labelu Dutty Rock Productions, dovolil si i tady čistokrevný dancehallový koncept, v kterém vzdává poctu jamajské scéně jako jednomu tepajícímu organismu.

„Dancehall je naživu a daří se mu dobře, zkontroluj puls. Toto album je z mnoha důvodů blízké mému srdci. Je to má první deska vydaná mým vlastním labelem Dutty Rock Productions a projekt, který mi dovolil pracovat nablízko s umělci, kterých si v mém žánru cením.“

Na albu najdete 16 songů a z toho úctyhodných 15 hvězdných spoluprací. Nejprve vyjmenujeme superstars první velikosti, jako jsou Damian Marley, Buju Banton, Mavado nebo Busy Signal. Dále tu nechybí Agent Sasco, Serani, Bugle, Suku z Ward21 nebo Left Side, kteří zásadně posunuli žánr v první dekádě 21. století.

A pak tu jsou i mladá a nadějná jména jamajského dancehallu, jako jsou Govana, Masicka, Squash, Skillibeng, Intence nebo se Seanem dlouhodobě spolupracující hypeman Chi Ching Ching. Těm všem autor vědomě otvírá dveře do nových rozměrů a příležittostí a dává na vědomí, že má přehled i v aktuálním dění na ostrově. Navíc je tu ještě jedna zajímavá přesahová lahůdka – legendární dub poet Mutabaruka a reggae singjay Jesse Royal, které na desce v remixu songu Guns of Navarrone doplňuje oproti původní verzi navíc i ghanský Stonebwoy. Solidní sestava, co? Po vícero spíše mainstreamově orientovaných albech (namátkou Imperial Blaze z 2009, Tomahawk Technique z 2012 a Full Frequency z 2014). Sean vypustil velkou poctu původnímu dancehallu bez popových ústupků. Zajímavé také je, že tu není ani jedna žena, ty si prý schovává až na své následující album, které má vyjít ještě letos.

Sean Paul je opravdu zásadním jménem jamajské scény a také díky němu dancehall inspiroval mnohé hvězdy mainstreamu, ať už to přiznávají nebo ne. Rihanna, Drake, Justin Bieber nebo mnoho lidí, co dělají afrobeats či reggaeton – ti všichni čerpají inspiraci z jamajského národního pokladu. Za nás velký palec nahoru za Live n Livin, teď ještě otevřít kluby, abychom si to mohli užít pospolu na pořádném soundu.

* Admiral K

Sean Paul: Live n Livin (2021)
Dutty Rock Productions

Album Tracklist:

1. Buss A Bubble Remix (ft. Sotto Bless, Looga Man, Ras Ajai & Chi Ching Ching)
2. Boom (ft. Busy Signal)
3. Space Ship (ft. Suku Ward)
4. Real Steel (ft. Intence)
5. The Plug (ft. Chi Ching Ching)
6. Dem Nuh Ready Yet (ft. Left Side)
7. Crazy (ft. Buju Banton)
8. Schedule (ft Jr. Gong & Chi Ching Ching)
9. Money Bags (ft. Govana)
10. Protect Me (ft. Serani)
11. Lion Heart
12.  Guns of Navarone Remix (ft. Jesse Royal, Mutabaruka & Stonebwoy)
13.  Danger Zone (ft. Bugle & Scotto Bless)
14.  Life We Livin (ft. Squash)
15.  I’m Sanctify Remix (ft. Mavado & Agent Sasco)
16.  Everest (ft. Masicka & Skillibeng)

Back to top button