ČlánkyNovinkyRozhovory

S Aničkou Oravcovou na téma End of the Weak

Anička Oravcová má na rádiu Spin 96.2FM každé úterý od 20h svůj vlastní pořad s názvem Street Cypher. V roce 2014 byla hlavní koordinátorkou rozhovorů na Hip Hop Kempu, studuje sociologii na Fakultě sociálních věd UK a jak o sobě sama tvrdí, je feministka. A o čem jsme si to vlastně spolu povídali? Jak jinak než o hiphopu, do kterého je Anička zapálená už od roku 1996. Konkrétně jsme se zaměřili na povídání o připravované akci, která se koná tento týden ve Francii i za české účasti a která se jmenuje END OF THE WEAK. O co jde? Dozvíte se níže…

Jak to vlastně vzniklo?

End of the Weak je mezinárodní „organizace“. Akce pod tímto názvem byla založena v New Yorku v roce 2000 a dodnes probíhá každou neděli večer. Dnes existují pobočky po celém světě (15 zemí, 5 kontinentů a 22 měst). Každý rok si jednotlivé země organizují vlastní „MC Challenge“. Zde si MCs měří síly v pěti soutěžních kolech: vlastní text, freestyle na předměty, acapella, MC vs DJ a společný cypher. Vítěz, EOW šampion dané země, pokračuje na světové finále. Loni se toto finále konalo v Kampale (Uganda). Světové finále v roku 2015 je plánované na přelom září a října v Montrealu (Kanada).

Jednotlivé pobočky EOW jsou v podstatě záležitostí DIY. Kdo na to má čas a prostředky, tak si to organizuje. Skoro všude po světě je to spíše underground. Organizují to lidé, kteří takzvaně „žijí hip hopem“ a věnují se práci v dané komunitě. V ČR na EOW spolupracuje několik lidí: první šampion MC Metoděj uvádí akce spolu s Dozerem, podporují nás DJs jako Back, Cheef či Joffre a o grafiku se nám stará Radek (aka Kuře). Jednotlivé akce děláme vesměs v létě, nejčastěji jako open air s graffiti jamem na Parukářce. Prostě co nejlevněji.

Kromě soutěže MCs End of the Weak také pravidelně organizuje i mezinárodní hiphopové workshopy. Cílem je propojit evropskou komunitu, vyměnit si zkušenosti, navázat kontakty. V uplynulých letech proběhl takový projekt v Německu a Španělsku. Tohoto roku se budeme účastnit 12 denního soustředění ve Francouzském městě Nantes. Do projektu se zapojí pět Evropských zemí: Anglie, Francie, Švédsko, Belgie a ČR.

S nápadem uspořádat workshop přišli tentokrát Francouzi. Navrhli koncepci projektu, který je zaměřen na využívání hip hopu ve vzdělávání a hlavním tématem je solidarita. Využili k tomu prostředky grantového projektu Erasmus + a pak už jen oslovili vedoucí jednotlivých evropských zemí, kteří by měli zájem se na projektu účastnit. V rámci celého projektu máme ubytování a stravu zdarma, cestovní náklady nám budou proplaceny po příjezdu a ještě se můžeme podívat na festival Hip Opsession. Takže nebylo o čem debatovat, přihlásila jsem se za Českou republiku. Jelikož jsem se do projektu nemohla přihlásit jako fyzická osoba (ještě k tomu Slovenka), přihlášku jsem podávala za Ulice dětem, o.p.s. kde jsem mimo jiné ve správní radě. Podařilo se mi tak spojit několik různých aktivit do jednoho projektu.

Mým úkolem, jakožto vedoucí českého teamu, bylo nejdříve spolupracovat na grantovém projektu (všechno v angličtině sepsat: co dělá organizace Ulice dětem, jak se zapojujeme do vzdělávání mládeže, jaké máme zkušenosti s hip hopem…). Jakmile nám byl grant schválen, vypsala jsem veřejnou soutěž a hledala jsem zájemce, kteří museli splňovat několik požadavků: aktivně se věnovat jednomu z elementů hip hopu (plus grafika, design a fotografie), mít zkušenost s prací s mládeží a mít dostatečnou motivaci takového projektu se účastnit. Chtěla jsem dát hlavně možnost všem, nejen pár vyvoleným Pražákům. Kromě toho se teď starám o veškerou logistiku, komunikaci s ostatními vedoucími teamů a jako každá vedoucí zájezdu mám na starosti takové ty běžné věci: mají všichni jízdenky, vědí, kde a kdy mají být, mají pojištění?

Dohromady přišlo asi 40 přihlášek. Spolu s vedením organizace Ulice dětem jsme pak vybrali 9 nejlepších kandidátů. Jak jsem již zmiňovala, hlavními kritérii výběru byla práce s mládeží a aktivní zapojení do hiphopové kultury. Měli jsme předem určené, kolik lidí můžeme brát za jeden element, takže i tím jsme byli ve výběru trochu omezování. Mimo jiné, jedním z mých prvních požadavků při sepisování grantu bylo také to, aby byla dodržena genderová vyváženost teamů, tedy aby jel stejný počet žen a mužů.

Seznam účastníků:

Flowe (zpěv)

Pája (tanec a rap)

Léňa Méďa (tanec)

DJ Čajkovska (DJing, rap)

Lucie (fotografie)

K.O.nty (rap)

Cass (Rap, grafika)

BoPoet (produkce)

Taz (tanec)

 

Jak to celé bude probíhat?

Projekt All4One bude probíhat od 11. do 23. února. Hned po příjezdu do Nantes máme oficiální přijetí na radnici a následně seznamovací večeři (jejíž cílem je, aby si každý pamatoval jména všech 50ti účastníků). Následující den začínají workshopy na různá témata (umění a business, hip hop a mládež, metody výuky), jejichž cílem je aby si navzájem vyměnili zkušenosti.  Od čtvrtka už všichni začínají pracovat na společném vystoupení, na společném projektu, který budou prezentovat 21. 2. Kromě toho zrovna v tuto dobu probíhá hiphopový festival Hip Opsession, takže budeme mít možnost navštívit dva koncerty (13. 2. lokální francouzské kapely a 18. 2. Akua Naru a Gavlyn). 17. 2. také v rámci festivalu proběhne konference s názvem „The Place of Hip Hop in Europe“ kde nejspíš přednesu vlastní příspěvek. Volno budeme mít v podstatě jenom jeden den, kdy máme naplánovanou prohlídku města. Jinak se bude prostě makat a makat.

Děkuju za rozhovor a přeju šťastnou cestu

*Benjamin

Nepřehlédněte
Close
Back to top button