Články

Rozhovor s budějovickými rock-rappery Lex Barker

Lex Barker není jen Old Shaterhand, ale taky talentovaná budějovická kapela, co živě hrají ve složení bicí, basa, kytara a spolu s MC Agem vytváří energickou hudbu na pomezí hip-hopu, rocku a elektroniky. Kapela odehrála svůj první koncert v listopadu 2012, na jaře 2013 pak natočila debutové EP ve studiu Biotech, pod taktovkou producenta Ecsona Waldese. Za krátkou dobu své existence stačila hrát koncerty se zajímavými jmény hiphopové scény (Paulie Garand & Kenny Rough / Rest & Dj Fatte/ Oliver Lowe & Band / Bonus) a zahrát na podiích Budějovického Majálesu, Pražského Majálesu a v rámci několika dalších festivalů. V létě 2013 byla kapela vybrána hudebním serverem Bandzone.cz na prestižní promo pozici „tip týdne“. Na podzim pak byli Lex Barker mezi devíti hudebními objevy roku podle magazínu Topzine. V současnosti je kapela ve finále soutěže Rock Cafe Contest, které se odehraje 9.1.2015. Už 4.12. ale taky vystoupí v klubu Yes Club, takže tady je u té příležitosti původní interview od našeho nového redaktora Benjamina. Připraveni na rozšíření obzorů?


Jak to bylo na začátku?

Prvotní reálnej impuls založit Lex Barker přišel ve chvíli kdy mi náš basák Ríša zavolal, že slyšel někde na koncertě rapovat Age, kterýho jsme znali ze střední, na kterou jsme společně všichni tři chodili.. Zajmavý je, že jsme se nikdy před tím vážně nebavili o tom, že by jsme chtěli společně zakládat rapovou kapelu. Každopádně jsme se začali scházet u mě doma a vymejšlet první věci, od začátku jsem měl v hlavě jedinýho bubeníka se kterým jsem chtěl hrát a to byl Honza Kročák. Museli jsme ho chvíli uhánět ale jakmile jsme ho dostali na zkoušku byl náš. Postupně jsme všichni opustili svoje původní kapely a začali se věnovat hlavně Lex Barker.

Kde se vzala myšlenka založit kapelu na první pohled dvou nesourodých hudebních žánrů?

Já myslim, že se prostě setkali čtyři lidi, který zrovna měli chuť udělat něco jinýho než co v hudbě dělali do tý doby. Já jsem ve chvíli kdy se mi ozval náš basák Ríša, s tím že založíme novou kapelu poslouchal hodně hiphop a naopak dřív jsem poslouchal hlavně rock, nejvíc 60 a 70 léta. Bral jsem taky jako výzvu hrát česky, protože jsem předtím hrál v kapelách, který zpívaly anglicky.

Inklinujete více k hiphopu nebo rocku?

Myslim, že stojíme na pomezí těch žánrů. Některý písničky jsou víc rockový některý víc hiphopový, každopádně všude je rap a všude je živá kapela. Na živo nás baví hrát víc kytarově, ale používáme taky elektronický samply, různý synťáky a podobně, který to zase trošku posouvají dál od čistý kytarovky. Věc, která je asi z hip hopu nejznatelnější kromě rapu je pak rytmika. Baví nás hip hopový beaty a podle toho i hrajem.

Kým byl pro vás Lex Barker a proč jste se rozhodli pojmenovat kapelu jeho jménem?

Bavilo nás spojení toho až kýčovitě kladnýho hrdiny, kterej má přesto koule a dává ty nejtvrdší děla. Navíc to jméno má podle nás super zvuk.

Jaké publikum chcete vaší muzikou oslovit?

Podle toho co jsme si zatím vyzkoušeli na koncertech se zdá, že naše hudba neuráží globálně ani lidi co poslouchaj hlavně hiphop ani lidi který baví víc kytarová hudba. Hrajem pro všechny, koho to baví, nejsme prvoplánově zaměřený na žádný publikum.

Nahráli jste své první třípísňové EP, můžete k němu říct nějaké podrobnosti?

To épéčko jsme nahrávali ve studiu BIOTECH v dubnu 2013 a jako producent se na něm podíle Ecson Waldes, kterej do výsedný nahrávky přispěl i autorsky, nahrávali jsme s Hynkem Tomanem a celkově nás práce ve studiu dost bavila. Na épéčko jsme vybrali 3 relativně odlišný věci. Nechtěli jsme vytvořit koncepční nahrávku, šlo nám spíš o to ukázat různý polohy kapely a vyzkoušet si jak budeme fungovat ve studiu a jak budou znít písničky, který jsou mimochodem taky zároveň jedny z prvních co jsme udělali.

Kolik skladeb máte zatím v repertoáru a už uvažujete o debutové desce?

V současnosti hrajeme na živo okolo 10 věcí. Máme x rozdělaných nápadů a o debutové desce samozřejmě přemýšlíme, protože nás láká představa vytvořit celistvější a hlavně dlouhohrající nahrávku. Je otázka, kdy se dostaneme do studia. Co se týče hudby, máme dost věcí připravených a bylo by příjemný nějak to všechno zhmotnit.

Díky za rozhovor!

* Benjamin

Lex Barker @ bandzone
Yes Club facebook event

Back to top button