Alba & SinglyČlánkyNovinky

Protoje vydal nové album A Matter of Time! Jak se nám líbí?

Protoje je zpátky s plnou parádou! Tři roky od vydání Ancient Future vyšla 29. června novinka jménem A Matter of Time. Opět tu je odkaz na čas uhánějící do budoucnosti a znovu je hlavním producentem Winta James, kterého jsme mohli v Praze vidět jako klávesáka Damiana Marleyho. Přesto deska není žádnou vykrádačkou té předešlé, právě naopak, Oje se nebojí experimentů a myslí kupředu v rámci své muziky i dalších projektů (např. seriál New Wave, který Jamajce už nějakou dobu představuje nové umělce i nové kreativní formy). Na novém albu bez obav a zcela přirozeně propojuje reggae, dub, hip hop, dancehall a nebojí se ani rockových elementů. Na desce najdete celkem deset songů, které byly nahrány v kingstonském Marleyho top studiu Tuff Gong, v kterém už vzniklo hodně klasik nejen od The Wailers, ale třeba i geniální deska Lauryn Hill. Právě ji nezmiňuji náhodou, protože Protoje teď v září bude Ms. Hill předskakovat na několika koncertech americké tour oslavující dvacet let od vydání Misseducation of Lauryn Hill. Do Evropy se pak Protoje společně s kapelou Indiggnation chystá na podzim…

„Není to tak tradiční, jako mé poslední album, ale je to stále autentické. Jen více inovativní, globální a více experimentální. Chci pozvednout reggae kulturu a její přijímání světem,“ vysvětluje Protoje. Desku odstartuje orchestrální intro pecky Flames, v které hostuje Chronixx a kde mi svou flow Oje hodně připomíná již zmiňovaného Jr. Gonga. Mocnej track připomínající mix dancehallu s westernem a ohnivými lyrics o babylonských, co nás chtějí globálně i lokálně ovládat a kontrolovat. Na to rovnou tématicky navazuje již zveřejněný singl Blood Money na téma korupce, s kterou se potýká zdaleka nejen Jamajka, a který vyšel už loni jako jedna z prvních ochutnávek. Pokud vás zajímá více, nepropásněte náš pražský rozhovor s Protojem z loňského roku, kde se o něm více bavíme.

Ani třetí song moc neodlehčí atmosféru vážných témat, Mind Of A King je sice o vlastním nastavení, ale zároveň reflektuje to zmatené hledání a honění celého světa za penězmi, úspěchem a štěstím. Navazující song Like This pak mluví o Protojeho inovátorských způsobech a důvodech proč a co dělá právě tak, jak to dělá. Poté už přichází čas na další již zveřejněný singl Bout Noon o práci a cestování po nocích, zatímco se těší za svou láskou. Berte ty témata jen jako nástřel obsahu, Oje jde do hloubky, hraje si se slovy a jeho texty jsou jak poezie – další významy vám docházejí postupně.

Druhou půlku desky odstartuje song, který dal albu i své jméno. A Matter of Time je opět na hiphopovém riddimu s houslovými party a je to zase sakra hluboký příběh o zodpovědnosti, pravdě a lži, nadějích a iluzích i podvodech, které propojuje právě téma vnímání času. Nikdy nemáme žádné skutečné záruky pro svá očekávání, o tom je další song No Guarantee, v kterém znovu hostuje Chronixx. Oba jsou dlouholetí přátelé, ale přesto je to jejich první duet od megahitu Who Knows z roku 2014, který má mimochodem na reggae úctyhodných 70 milionů shlédnutí. Hodně silná věc!

„Počítám své požehnání a akceptuji své lekce,“ to už je pecka Lessons, na kterou navazuje Truth & Rights s hostujícím Mortimerem, kterého jsme mohli slyšet i na Ancient Future a který patří k Indiggnation family. No a už jsme na konci s peckou Camera Show, ke které si můžete zkouknout lyrics video níže stejně jako k dalším čtyřem songům, které mají moc zajímavé a originální vizuály. Některé již vydané singly už mají i své videoklipy a tak si je můžete teď pustit všechny pohromadě. Protojeho novinka mi zcela logicky navazuje nejen na Ancient Future, ale hlavně na více experimentální hiphopové EP Royalty Free Side B z roku 2016. Každopádně ale můžu doporučit, abyste si celé nové album pořídili v audio podobě, protože lepší soundtrack pro cesty městem mně aktuálně nenapadá. Speciálně pokud máte rádi reggae i hiphop, tak s tímto albem nemůžete šlápnout vedle.

* Admiral

Protoje – A Matter of Time (2018)
Indiggnation Collective / Overstand Ent. / Baco Records

Tracklist:

1. Flames feat. Chronixx
2. Blood Money
3. Mind Of A King
4. Like This
5. Bout Noon
6. A Matter Of Time
7. No Guarantee feat. Chronixx
8. Lessons
9. Truths & Rights feat. Mortimer
10. Camera Show

protoje_cover_matter_of_time

Back to top button