Alba & SinglyProfily

Nneka vydává příští týden své třetí album

nneka_concrete_Nneka, Ayo a Asa jsou dnes asi tři z nejznámnějších afrických zpěvaček nové generace, které prorazili v Evropě. Mají podobný styl, ale zároveň je každá velmi pozoruhodným originálem. Jejich talent a africký původ ve spolupráci s vymazlenou evropskou produkcí dává  možnost vzniku velmi zajímavé muzice. Nneka má za sebou dvě úspěšné desky a ta třetí vychází právě dnes u labelu Decon. Jmenuje se CONCRETE JUNGLE, což určitě neodkazuje jen na známý hit Boba Marleyho, ale i na každodenní situaci lidí v nigerijském Lagosu, který patří k jedněm z nejnebezpečnějších míst na světě. Není proto divu, že Nneka je řádně ostřílená a její sociálně a politicky orientované texty jsou ostré jako mačeta.

nneka_Nneka se narodila v Nigérii na Štědrý večer roku 1981. Její otec pochází ze západní části země a její maminka je z Německa, kam se celá rodina přestěhovala, když jí bylo 18 let. V roce 2003 začala spolupracovat v Hamburku s hiphopovým beatmekerem jménem DJ Farhot a už o rok později už předskakovala na tamním koncertu Seana Paula. Na začátku roku 2005 Nneka vydala své první EP THE UNCOMFORTABLE TRUTH (Nepohodlná pravda) a vyrazila na turné po Německu, Rakousku a Švýcarsku s Patricem, který je hudebně na podobné vlně reggae a soulu s kytarou na krku. Ještě tentýž podzim na to navázala celým albem VICTIM OF TRUTH (Oběť pravdy), které se dočkalo vydání nejen v Německu, ale i v Británii, Francii, Holandsku, Nigérii i Japonsku. Díky tomu se jí dostalo zasloužené pozornosti a např. britský Sunday Times tuto desku později přirovnávali k platinovému THE MISSEDUCATION OF LAURYN HILL.

nneka2_Následovalo mnoho koncertů po celé Evropě (žel stále kromě ČR), některé do konce po boku hvězd, jako jsou Femi Kuti, Bilal, Seeed nebo Gnarks Barkley. V únoru 2008 vyšlo druhé album LO LONGER AT EASE, jehož jméno odkazuje na stejnojmennou novelu Chinua Achebe a odráží texty této nahrávky. Většina songů je politicky orientována a otevřeně komentuje korupci v Nigérii. Její texty jsou tak trochu paralelou třeba ke Karlu Krylovi, ale samozřejmě to je celé po africku. Níže taky najdete videoklip k songu „Heartbeat“, který se jako její první track dostal do German Top 50 a v Británii vyšplhal až na # 20 UK Singles Chart. V roce 2009 jí vzal Lenny Kravitz jako hosta na své francouzské turné a tak má teď Nneka našláplo do vyšší ligy. Loni také byla nominována ve třech kategoriích Channel O Music Video Awards a vyhrála cenu za Best African Act 2009 v rámci britských MOBO Awards. V listopadu se poprvé vydala koncertovat za oceán, kde byla vzácným hostem The Roots jam session. Její nové album CONCRETE JUNGLE vychází 2. Února 2010 u amerického labelu Decon. Doporučujeme k poslechu!

Lomesh

Who is Nneka?

Nneka: „Heartbeat“ (2008)

Nneka: „Africans“ (2007)

Back to top button