ČlánkyReportáže

Největší hvězdy black music roku 2020 podle MOBO Awards

Britské ocenění reflektující rap, r&b, afrobeats i dancehall

Prestižní britské ocenění MOBO Awards primárně akcentují černou hudební kulturu. Nehledejme za tím ale nic rasistického, jen fakt, že R&B, gospel, soul, hiphop, reggae, dancehall, afrobeats a mnohé další žánry mají u kořenů afro-karibsko-americkou diasporu s barvou kůže často černější než asfalt. A jelikož to je muzika, co s námi hýbe (i když jsme bílý, jak čerstvě napadaný sníh), zpětně se chceme ohlédnout na datum 8.12. 2020, kdy proběhl slavnostní ceremoniál a vyhlašovali se vítězové jednotlivých kategorií od gospelu po dubstep. Věříme, že vás to může přivézt k zajímavým jménům a trendů, urban music, o kterých jste v Česku třeba ještě neslyšeli. Tak to pojďme změnit a rozšířit si obzory. Nejvíce nominací letos získali Nines, Lianne La Havas a Mahalia, ale nepředbíhejme.

Hned v úvodu námi nejvíce sledovaná kategorie Best Reggae Act měla solidní kvintet nominovaných – Koffee, Lila Iké, Protoje, Popcaan a Buju Banton. Koho byste si tipli vy? Správně – letos všechno bere velký comeback Buju a jeho album Upside Down 2020 je mj. nominováno i na Grammy. „Díky porotě MOBO Awards, ale především děkuji všem, kdo mně podpořili a pokračují v mé podpoře, vyjádřil se poté Buju. „Pojďmě pokračovat v tom, aby muzika dělala svou práci jako skvělý léčitel, učitel, utěšovatel a nad tím vším, obnovující síla, která pozvedá lidské bytosti do vyšších výšin.“ Solidní citát, co? Buju for president.

Kategorie Best Hip Hop Act letos nabídla jména J Hus, Nines, Ms Banks, D-Block Europe, Krept & Konan a Potter Payper. Tady už se možná mnozí ztrácí, takže zkuste googlit a vězte, že cenu si odnesl londýnský rapper Nines, který urval se svou nahrávkou Crabs in a Bucket i prestižní cenu album roku! A to mu v nominacích konkurovali třeba Lianne La Havas, Stormzy, J Hus nebo Mahalia.

Už jste slyšeli o jménu Mahalia? Pokud ne, nejvyšší čas to napravit. Tato dvaadvacetiletá jamajsko-irská zpěvačka, herečka a modelka vydala v roce 2019 své druhé album Love and Compromise, kde hostuje mj. Burna Boy. Letos Mahalia v rámci MOBO vyhrála Best Female Act a zároveň Best R&B/Soul Act.

Když už zmiňujeme jméno Burna Boy, dodejme rovnou, že MOBO mu letos udělili Best International Act a že tento nigerijský šampion má druhý rok v řadě i nominaci na Grammy! Afrobeats jsou evidentně stále v kurzu, protože nigerijský Wizkid získal cenu za Best African Act. V rámci online ceremoniálu vystoupila Tiwa Savage a také Davido, který Wizkidovo ocenění získal tři roky zpátky.

Mezi pány v sekci Best Male Act letos zvítězil Headie One, rapper z Tottenhamu s kořeny v Ghaně, který je přezdíván titulem Král drillu a je součástí undergroundové party OFB. Po sérii mixtapes a singlů mu letos prvního října vyšlo debutové album Edna, které vyšplhalo až na špici UK Album Chart a přes 25 milionů streams!

Za sebou má tento fotbalový fanoušek i několik seriozních oplétaček se zákonem, takže jeho reality rap není jen jako, ale odžité zkušenosti. Na desce mu hostují mj. Skepta, Drake, M Huncho, již zmíněná Mahalia a také duo Young T & Bugsey, jejichž společný song Don´t Rush mimochodem vyhrál cenu za song roku.

Nutno dodat, že o vítězi této kategorie hlasovala veřejnost stejně jako u ocenění Best Newcomer (kterou vyhrál rapper Aitch), Best Grime Act (tady skórovali JME) nebo již zmíněné ocenění Best African Act (Wizkid) či Best International Act (Burna Boy). Veřejnost hlasovala i pro nejlepší herecký výkon, který získal Michael Ward za roli Marca ve filmu Blue Story. Zvláštní cenu za MOBO’s Inspiration Award letos dostal režisér Sir Steve McQueen, autor filmů 12 let v řetězech, Hlad, Stud, Vdovy a hlavně letošního veledíla Small Axe vyprávějícího několik samostatných příběhů o přistěhovalcích ve Velké Británii. Jo vzpomeňte si na Marleyho citát…

Když už jsem se tak rozepsal, zbývá dodat, že Best Gospel Act vyhráli Calledout Music, Best Jazz Act letos získali Ego Ella May a nejlepším producentem roku se podle MOBO Awards stal Jae5. V záhlaví článku najdete záznam celého ceremoniálu, který vzhledem k situaci proběhl sice jen virtuálně, ale i tak stojí za zhlédnutí a vystoupili tam mj. Stylo G, Ms Banks, H.E.R., Tiana Major9, Shaybo nebo pozoruhodný rapper Kojey Radical. Okoštujte.

* Lukáš Kolibal

Back to top button