Alba & SinglyProfily

Macka B se tento týden vrátí do Prahy s novým albem!

Macka B je jméno předního britského reggae veterána karibského původu, který toastuje (jak se někdy přezdívá jamajské kombinaci zpěvu a rapu) už tři dlouhé dekády. V celé Evropě včetně České republiky se tento pán s dlouhými dready a dobrosrdečným úsměvem těší velké oblibě. Jeho texty jsou totiž trefné, vtipné a dobře srozumitelné, takže jeho tvorba byla už pro vícero generací posluchačů doslova vstupní branou do reggae. Máme proto velkou radost, že 24. února se po třech a půl letech vrátí do Prahy, aby tu představil se svou kapelou Roots Ragga band své nejnovější album Never Played a 45.

Macka B je v podstatě od počátků své kariéry v roce 1985 dvorním zpěvákem labelu Ariwa, který vede legenda dub music Mad Professor. U jeho vydavatelství vyšlo celkem 14 alb a oba pánové spolupracují dodnes. Sám Macka B ale není spojen jen s elektronickým dubovým zvukem. Jeho poselství jsou srozumitelná bez ohledu na hudební žánr, a tak z jeho písniček vzniklo mnoho různých remixů. Se svou nejnovější deskou, která je jeho 19. kouskem v diskografii, se Macka B vrací ke kořenům. Album vyšlo u renomovaného britského vydavatelství Peckings a je postavené na zlatém zvuku jamajského rock steady konce šedesátých let a prvních reggae riddimech sedmdesátých let. Deska ale nepůsobí jako revival, je to hudební pocta pro pionýry reggae music s parádním zvukem 21. století, a hlavně (jak už má Macka B ve zvyku) s opět velmi aktuálními texty, které jsou v jeho případě striktně uvědomělé po celou jeho třicetiletou kariéru.

Titulní skladba „Never Played A 45“ se pozastavuje nad selektory, kteří nikdy nehráli vinylové singly a zapomínají tak na autentický zvuk pravého reggae. Nekritizuje ale ani nové digitální technologie, jen připomíná, abychom to dokázali propojit a nezapomněli na hudební vzdělávání. V písničce „Beautiful naturally“ zpívá o tom, že ženy jsou krásné od přírody a nemusí si „opravovat“ své tělo podle standardů reklamního průmyslu. V hitu „Medical Marijuana Card“, který má na YouTube už přes půl milionu zhlédnutí, zase s humorem sobě vlastním vypráví o své cestě do Kalifornie, kde jej zastaví policie. Jeho kamarád ale vlastní kartičku, s kterou může legálně kouřit konopí, a tak je v klidu nechají jet dál. Sen každého rastamana… S vážnějších témat tu je například „Too much chicken“, kde Macka B vysvětluje svému příteli, proč pro jeho zdraví není dobré jíst tolik masa. Ve skladbě „Another One Gone“ odsuzuje rasově podbarvené násilí a apeluje na potřebu s tím něco opravdu dělat. Písnička „Their God“ pro změnu mluví o tolik aktuálním náboženském pokrytectví namířeném plošně proti muslimům. Celé album pak shrnuje hitem „Rasta tell dem“, v kterém připomíná, že mnohé témata a informace, o kterých zpíval již dávno v minulosti, jsou veřejností přijímána konečně až teď…

Právě Macka B byl jedním z těch, kdo zažehli v 90. letech vášeň pro reggae v Německu a byl to on, kdo byl v roce 1999 jedním z prvních reggae interpretů, kteří v Praze vystoupili. Podařilo se mu tu jediným koncertem zažehnout nadšení pro tento hudební žánr i mezi vícero místními mladými muzikanty. Neváhejte proto s návštěvou Lucerna Music Baru ve středu 24. února 2016. Bude to skvělý a roztančený koncert! Předprodej na pokladně Lucerna Music Baru za 420 Kč, v ostatních předprodejích navýšený o poplatek prodejce.

Klub otevře ve 20:00 kdy začnou hrát DJs Herby Boy a Admirál Kolíbal aka JahMusic Lightaz. Samotný koncert Macka B & Roots Ragga band začne v 21:30.
Lístek můžete také pořídit přímo online @ www.musicbar.cz

 

 

Back to top button