Alba & SinglyNovinky

Justice! Wyclef Jean & Dre Island v novém singlu o spravedlnosti

Wyclef Jean tu asi není potřeba představovat. Zakládal v 90s hiphopovou skupinu The Fugees a má za sebou x spoluprací s jamajskou scénou i tím největším mainstream. Aktuálně přizval k svému novému songu o spravedlnosti jamajského Dre Islanda a to celou pecku posunulo ještě na další level. Níže najdete nový videoklip i ten původní, kde je jen Wyclef. Ten už prý netrpělivě Dreho uháněl, ať jej zveřejní, ale Island chtěl počkat na ten vhodný moment. Skladba totiž bude součástí připravované deluxe edice jeho debutového alba Now I Rise, která by měla vyjít koncem července 2020.

Jak naznačuje název skladby, trefuje se do tématu současných protestů a zároveň otevřeně podporuje reformu systému nejen v Americe a Karibiku, ale po celém světě. Wyclef popisuje smrt George Floyda jako katalizátor “velkého probuzení“ planety, protože rasová nerovnost nevyhnutelně vyvolává revoluci, která byla už roky na spadnutí. „Tato písnička mě napadla, když mě v Los Angeles před rokem a půl zastavila policie. Obvinili mně, že jsem z gangu, vykradl jsem benzínku a automaticky mě chtěli zastřelit. Jejich výmluva byla, že jsem šel podezřele něco dát do kufru, což nebyla pravda. Představte si, kdyby mě zastřelili?! Byl by to další případ chybné identifikace, která se stává nějak často… Náš videoklip proto ukazuje, co opravdu dělají, a co tu vždy bylo. Myšlenka moderního lynčování se přesunula z oprátky k policii, která je tím, kdo tu nosí zbraň,“ vysvětluje Wyclef svůj motiv. K nové verzi si přizval Dre Islanda, protože jej vnímá, jako jednoho z nejsilnějších messengerů Jamajky dnešní doby. „Spojil jsem se s Drem, protože uvědomění, které pochází z Jamajky, mi dává inspiraci, zpívat o tom, co se děje na Haiti. Když slyším Dreho zpívat, nevidím žádný rozdíl mezi tím co se děje na Jamajce, v Americe či na Haiti. Chtěl jsem jeho, protože on dokáže vykreslit celkový pohled toho o čem v té písni zpíváme, čímž je spravedlnost všude!“ říká ještě Wyclef a dodává: „Když jsem poslouchal Dreho nové album Now I Rise, cítil jsem o čem zpívá. Říkám Wow! Možná nežiju v Americe, která tomu všemu čelí, ale jsem černoch žijící ve světě…“

Wyclef Jean je legenda sám o sobě, zpívá o nespravedlnosti, kterou vidí ve světě i ve vlastní zemi pořád dokola. Vždy byl osobou, která se těchto témat ve své hudbě dotýká. To je to, co jako zpěváci a muzikanti děláme –zaujímáme správný postoj, který sdílíme přes hudbu s lidmi,“ dodává k tomu celému Dre Island. Video režíroval Ray Flaco a hudbu produkaval sám Wyclef. Role koordinátora je ujal Wyclefův dlouholetý přítel a prezident The Solid Agency. Video ukazuje obraz povstání a svědčí o bolestné historii spojené se současnými událostmi a celým klimatem ve společnosti. Video říká také to, že se to děje už příliš dlouho a tak to nabírá různých podob. „Myšlenkou je spravedlnost pro všechny a všude nejen slovy, ale i činy. Musíme dojít k reformě systému!“ Mimochodem Dreho debutové album Now I Rise (o kterém jsme už psali 😉 bylo distribuováno prostřednictvím společného partnerství mezi Solid Agency a americkými Dubshot Records, u kterých má vyjít i již zmíněná Deluxe verze celého alba ještě tento měsíc.

* Adam Irie

Back to top button