Jeden z nejzásadnějších reggae a dancehall umělců všech dob. Bez přehánění. Autor nepřeberného množství hitů a tisíců dubplates, které ničily soundy po celém světě několik posledních dekád. Zpěvák, který nahrával před 50 lety u legendárního Studia 1, později u King Jammy´s a dalších studií v dobách jejich největší slávy. Přesto i dnes drží krok s dobou, v nedávé době propůjčil svůj hlas třeba Diplovi na novou desku Major Lazer. Johnny Osbourne aka The Godfather Of Dancehall vystoupí už ve středu 8. Srpna poprvé v pražském Lucerna Music Baru a to rozhodně stojí za bližší představení…
Narodil se jako Errol Osbourne a pochází z jamajského Kingstonu. Začínal jako spousta jiných umělců zpěvem v kostele, vystudoval slavnou hudební školu Alpha School for Boys v Kingstonu (stejně jako třeba Yellowman, Leroy Smart a jiní). Jeho máma si přála, aby se stal účetním, ale láska k hudbě byla mnohem silnější. Hned v mládí jej silně oslovilo americké RnB a umělci jako byl Sam Cooke nebo Johnny Mathis a právě od něj převzal jméno Johnny. V polovině šedesátých let nahrál svou první oficialní nahrávku pro Studio 1 s názvem All I have is Love za doprovodu skupiny The Wildcats, u které se později stal hlavním zpěvákem (členem skupiny byl tehdy mj. i zpěvák Tinga Stewart). Singl All I have is Love vyšel pouze v malém nákladu a nesetkal se s velkým komerčním úspěchem, nicméně se Johnny touto nahrávkou dostal do podvědomí dalších producentů a otevřeli se mu dveře pro budoucí projekty.
“I když jsem bydlel ve stejné ulici jako sídlilo Studio 1 a trávil jsem kolem hodně času, dostat se v té době k mikrofonu nebylo vůbec jednoduché, vypráví Johnny. „Každou neděli přicházeli noví talenti zkusit své štěstí a nahrát svůj hit song. Mně trvalo roky, něž jsem se tam dostal a nahrál svůj singl.”
V roce 1969 následovalo debutové album (za doprovodu skupiny The Sensations) jménem Come back Darling pro kultovní Techniques, label Winstona Rileyho. Ve stejný den, kdy byl hotový finální mix alba, ale Johnny opustil na dalších deset let Jamajku a odletěl za svou matkou do Kanady, která chtěla mít rodinu pohromadě ve strachu z vyhrocené politické situace na ostrově a zvyšujícího se násilí. Během deseti let v zemi javorového listu Johnny prošel několika reggae a soulovými kapelami, které hrály většinou cover songy a US Top 40 po lokálních klubech. Stal se hlavním hlasem kapely Ishan People, s kterými dokonce nahrál dvě studiová alba. Po rozpadu skupiny v roce 1979 se ale rozhodl pro návrat zpět domů na Jamajku.
Jeho cesta po návratu na ostrov vedla zákonitě rovnou do Studio 1. Majitel studia Coxonne Dodd, u kterého nahrál svůj první singl, si moc dobře pomatoval talent a hlas mladého Johnnyho a tak mu předal několik zaprášených kazet se starými riddimy. Nahráli spolu song Water more than Flour a spolu s několi dalšími tracky vytvořili základ pro dnes kultovní roots album jménem Truths & Rights (1980). Deska byla hodně ovlivněna rastafarianstvím, i když byl Johnny vychováván v křesťanském duchu, komunita ve které vyrůstal byla plná starších rastamanů a tak mu tato filozofie a způsob života byly vždy velice blízké.
Jen pro zajímavost, na albu Truths & Rights se mimojiné podílel Johnnyho dobrý přítel a neméně legendární zpěvák a zakladatel labelu Big Ship pan Freddie McGregor! Johnny mu pak na oplátku asistoval při nahrávání jeho alba Bobby Bobylon.
Osbourne během svého pobytu v Kanadě narazil na dalšího jamajského migranta, kterým nebyl nikdo jiný než Lloyd “King Jammy” James, pro kterého později, když se oba vrátili na ostrov, nahrál další hutné roots album jménem Fally Ranking. Jeho hlas a tvorba následně přilákali pozornost vlastníka labelu a soundu Volcano, což byl další hrdina jamajské muziky Henry “Junjo” Lawes. Společně s ním pak vznikla adaptace v lover´s rockovém duchu jménem Fally Lover. Nesmíme z tohoto studia zapomenout ani na megahit No Ice Cream Love, který dala vzniknout pozdější dubplatevé hitovce No Ice Cream Sound.
Jak už jsme psali výše, Johnny Osbourne je velmi dobře znám pro své dubplates, kterými zásobuje soundy po celém světě, a je to asi jeden z nejvíce nahrávaných artists vůbec. Odtud ostatně pochází také přezdívka The Godfather of Dancehall, kdy jeho specials byly velmi populární a efektivní v soundclashích už na počátcích dancehall music. Během spolupráce s Jammy´s byla spousta songů nahrána nejdřív jako dubplate special, kdy se dub pustil lidem na party a sledovalo se, jaké bude mít daná skladba ohlasy. Podle toho se pak případně přemixovala až posléze byla vydala jako oficialní release. Vznikly tak skladby jako No Ice Cream sound, Musical Murder aka Death in the Arena, No Sound Like We a nebo světoznámý hit Budy Bye na Sleng Teng riddimu. Tento jeden z Johnnyho vůbec nejznámějších songů na riddimu od Jammy´s byl původně nahráný v New Yorku pro Tad´s Records. Ta fráze Budy bye number 1 je vlastně zkomoleninou hlášky „Put it by number one“, neboli volně přeloženo „udělejte tento song číslem 1“ (ať už v dancehallech nebo hitparádách).
V polovině 80. let Johnny nahrál adaptaci hitu Take It Easy (Hopeton Lewis R.I.P), kterou pojmenoval Water Pumping. Z dalších songů je třeba zmínit Rewind a nebo In the Area. Natáčel s ním další kultovní producent Bobby Digital pro svůj label Digital B, kde vyšly skladby Rudeboy Skank nebo třeba Good Time Rock, které obě najdete na albu z roku 1989 Rougher that them. Doba největší slávy od konce sedmdesátých let po začátek devadesátek jsou sice nenávratně pryč, Johnny dlouho nemohl vycestovat z Ameriky a tak se o něm slychalo jen mezi soundboys. V novém miléniu jeho hit Truth & Rights vyšel znovu v mixu od newyorských Massive B a to hodně pomohlo vrátit se do povědomí mladší generace reggae lovers. Dále by mohlo pomoc, že Major Lazer vydali v roce 2012 pecku Jah No Partial, kdy si Diplo půjčil originální skladbu Mr. Marshall, a Johnnyho charakteristický vokál propojil se současnou elektronickou taneční muzikou. Proběhla i společná show v New Yorku a následné pozvání jako specialního tajného hosta na Redbull Culture Clash.
Johnny je naprosto jedinečný zpěvák s unikátním hlasem a texty, jehož hudbu můžete slyšet v dnešních dnech na většině reggae & dancehall parties a alespoň jeden dubplate v každém clashi, takže ať už jsi dredatý reggaečkář nebo hardcore dancehall fanatik, tento koncert v pražském Lucerna music baru by ti neměl uniknout.