
Velikonoční svátky jsou připomínkou znovuzrození a tak nás Boží hod inspiroval k příspěvku o vlivu a inspiraci Ježíše v jamajské muzice. Možná to někoho překvapí, ale na ostrově najdete snad všechny křesťanské kostely, co vás napadnou, a také hodně známých hlasů začínalo zpívat ve sborech. Gospel je neodmyslitelnou součástí jamajské hudební scény, a tak si teď trochu rozšíříme obzory i v našich převážně ateistických končinách. Třeba vás to inspiruje k novým pohledům a pochopením…
První křesťanství přivezli na Jamajku španělští osadníci už roku 1509 a byla to římsko-katolická podoba víry. V roce 1664 přišli na ostrov Anglikáni, kteří postavili první kostel na místě původního španělského Kostela červeného kříže ve městečku Spanish Town. Byla to vůbec nejstarší anglikánská katedrála mimo britské ostrovy! Později ale hráli na Jamajce klíčovou roli protestantské misie, jako byli Baptisté, kteří se zásadně zasadili o zrušení otroctví. První baptistický kostel na ostrově postavil George Liele, Afričan narozený ve Virginii, který se v Americe dostal do otroctví, ale měl to štěstí, že byl osvobozen. Stal se pak vůbec prvním Afro-američanem, který byl ordinován církví, a později byl pastorem pro černé i bílé křesťany na americkém jihu. V roce 1783 se odstěhoval na Jamajku jako první neoficiální misionář. Poprvé kázal v Kingstonu a založil zde i první kostel – the Native Baptist Church. V roce 1791 měl přes 450 členů převážně z řad zotročených Afričanů, o sedm let později to už byly 3000 lidí. Liele společně se svým kolegou Georgem Bakerem začali intenzivně korespondovat s Baptistickou misionářskou společností v Anglii, aby získali podporu pro svou další práci, přestože byli pod neustálou perzekucí ze strany Koloniální vlády, která byla ustavena Anglikánskou církví. Liele zemřel v roce 1828, ale svým životem ovlivnil mnohé. Jedním z nich byl i Sam Sharpe, který se společně s dalšími pustil v roce 1831 do „Baptistické války“, která nakonec konečně přinesla vysněné zrušení otroctví. Baptisté jsou tak dodnes jedním z nejpopulárnějších kostelů na Jamajce přestože tam nechybí ani další církve. Například Metodisté významně podpořili vzdělávání na ostrově, od roku 1754 tam funguje také misie Moravských bratří, která je aktivní hlavně ve farnostech Manchester, Saint Elizabeth a Westmoreland. Ano, tato misie je opravdu původem z Moravy, jsou to protestanté, kteří z Čech odešli po Třicetileté válce společně s Komenským.
https://youtube.com/watch?v=n9dbq5-SCco%3Flist%3DPLC8E02A866C3B3577
Jedním z nejrozšířenějších kostelů na Jamajce dnes také Adventisté sedmého dne, kteří jsou na ostrově aktivní od konce 19. století. Tím úplně největším chrámem Páně dnes na Jamajce je evegangelický Church of God, který vznikl roku 1886 v americkém Tennessee a má přes šest milionů členů po celém světě. Na ostrově se k nim hlásí 24% obyvatelstva, Adventisté mají 12%, Letničtí hnutí 10%, Baptisté 7% a Anglikáni 4%. Římsko-Katolická církev má 2% populace stejně jako Reformisté, Metodisté nebo Svědkové Jehovovi. Ke křesťanství se celkem hlásí 67% jamajského obyvatelstva, mezi kterými samozřejmě najdete i hodně muzikantů. V podstatě každý druhý nebo třetí zpěvák začínal ve sboru, gospel se tam těší velké úctě a často fůzuje s reggae i dancehallem. Hodně z toho, co se zpívá a hraje v kostelech se také předělává do moderní podoby – příkladem budiž třeba Pocomania riddim.
Z nejznámnějších zpěváků, kteří jsou aktivní křesťané, jmenujme alespoň Judy Mowatt, Carlene Davis, Chevelle Franklin, Papa San, Lt. Stitchie, Mr. Vegas, Jermaine Edwards, Sherwin Gardner, Prodigal Son, Beenieho brácha Kirk Davis nebo královna dancehallu Lady Saw, která před pár lety konvertovala k baptistům a začala si říkat Minister Marion Hall. Mimochodem i kultovní badbwoy Ninjaman v ´97 při detoxu ze závislosti na kokainu natáčel gospelové skladby pod pseudonymem Brother Desmond! Na kompilaci Reggae for Jesus pak můžete najít i mnoho dalších jmen, jako jsou Luciano, Glen Washington, Anthony Cruz, Richie Stephens, Pinchers, Tony Curtis, Singing Melody, George Nooks, Spanner Banner a mnoho dalších. Silné komunity “křesťanského reggae” pak najdete hlavně v USA a v Brazílii, vzpomeňme u té příležitosti alespoň asi nejznámnější křesťanskou reggae kapelu Christafari.
https://youtube.com/watch?v=OzhF155uQ6c%3Flist%3DPL68343A9D6DC8010A
Samostatnou kapitolu bychom pak mohli věnovat kontroverznímu faktu, že sám etiopský císař Haile Selassie I, který je pro rastafariány zcela zásadní postavou srovnatelnou s Ježíšem, byl sám křesťanem, což mnoho rastamanů odmítlo reflektovat. Faktem je, že Selassie po své návštěvě Jamajky poslal misii Etiopské ortodoxní církve, aby na ostrově působila a vyučovala křesťanství ve své původní podobě. Judy Mowatt se také v jednom rozhovoru nechala slyšet, že jedna z posledních slov Boba Marleyho na smrtelné posteli byla „Ježíši, vem si mně…“
Nechci vám tu nic kázat, jen nabízím při velikonočním rozjímání o životě, smrti a znovuzrození (jak tématické ke kalamitě s Covid19) jiný pohled. Alespoň na chvilku si zkusme odmyslet tolik komunisty podpořený ateismus v ČR 20. století i krvavou historii spojenou s expanzí církve po světě. Můžeme se zamyslet raději nad původním Ježíšovým učením, který byl svého času nejspíš vnímán jako rebel, přestože učil hlavně o lásce k bližnímu. K tématu doporučuji mj. knihu Aramejský Otčenáš, která rozebírá tuto nejznámější modlitbu překladem přímo z původního jazyka, kterým Ježíš mluvil. A dost možná tak lépe vystihuje skutečný význam a přesah, než by se klasické církvy mohlo zdát. Sám si představuji, že Ježíš byl jedním z velkých léčitelů své doby, který přinesl na svou dobu tolik revolučních myšlenek, že to tehdejší systém nerozdýchal a tak jej musel odstranit. Přesto jeho učení zažehlo velký plamen obrození lidské mysli, což bychom rádi reflektovali i v hudebních ukázkách, co najdete na této stránce. Přejeme vám požehnané svátky.
Papa Lomesh (aktualizováno 9.4.2020)