Rozhovory

Jayharno v původním rozhovoru pro Jahmusic

Zdaleka nejen o lásce k Česku a novém albu JamCzech

Další rozhovor je tu a to s Jamajčanem, který se zamiloval do Česka natolik, že jeho nové album se jmenuje JamCzech. Jayharno se místnímu publiku poprvé přestavil v rámci kompilace Sklizeň 2014 od Coco Jammin a od té doby tu absolvoval několik klubových turné. Představme si jej trochu více konečně i na stránkách Jahmusic. V rámci naší rozhlasové show nám po telefonu prozradil mnohé o sobě, o svých vzorech, o lásce k Česku, nejoblíbenějších místech atd. Jeho nové album, z kterého trčí hlavně singl Ty Vole, vyšlo v den jeho narozenin a a náš rozhovor proběhl o pár dní později. Pokud místo čtení raději posloucháte, pod textem najdete i záznam celého interview. Za přepis opět velké díky pro Adama Irie!

Jayi slyšíme se?

Ahoj, slyším tě dobře.

Dobře, kam na Jamajku jsem se ti dovolal?

Yaman, přímo do Portlandu.

Portland, krása! Jsem rád, že s tebou můžu dát řeč o tvém novém albu a lásce k Česku. Řekni nám na začátek, jak se to stalo, že jsi se zamiloval právě do České republiky?

Dobře, je to dlouhý příběh. Začalo to kdysi, když mi jeden francouzský selektor řekl o Boldrikovi a o Cocomanovi, že pracují na novém albu jménem Sklizeň. Na jejich Up Up riddim jsem nahrál svou věc, kde jsem předvedl své skills, a song se dostal v roce 2014 na tuto kompilaci. Vibes byly skvělé, a tak jsem napsal Boldrikovi, že bych rád přijel na pivko a zažil to u vás na vlastní kůži. Poté se z přání stala realita a zapojil se do toho Wilda Panda, který byl také součástí Coco Jammin crew. Dal dohromady nějaký lidi a potom taky všechny ty papíry a víza. Bylo to náročné a na dlouho, ale povedlo se a mé sny se zhmotnily. Absolvoval jsem v Česku čtrnáct shows a některé byly společně s Cocomanem, Dr. Karym anebo s Boldrikem a Wildou Pandou. Bylo to úžasné, až doslova rodinné…

Jaký to byl rok?

Byl to rok 2015.

Jaké byly tvé pocity z Česka?

Bylo to úžasný, tolik lásky pro Jamajku! Takovou zkušenost s láskou k Jamajce jsem ještě nezažil a to ani doma na Jamajce! Všichni mě chtěli líbat a nechtěli uvěřit, že jsem Jamajčan žijící v Praze. Byl jsem u toho opravdu v šoku, víš.

Tvá první zkušenost s Českem tedy byla v roce 2015. Potom jsi se ale vrátil, je to tak?

Ano, v roce 2015 jsem byl v Česku na šest týdnů a pak jsem se vrátil zpět na Jamajku. Od té doby jsem byl v Česku asi čtyřikrát. Pokaždé, když jsem letěl do Evropy, bylo pro mně povinností navštívit Česko. Posílám bigups pro Cross Club a taky clubu Free Runway v Chomutově. Pokaždé mě pozvali, abych tam vystoupil.

Aha, tak teď už rozumím, proč tvé nové album spojuje jamajskou a českou vlajku. Prozraď nám více o tomto projektu.

Yaman! Měl jsem znovu vystupovat v Česku letos na jaře (2020), ale díky Covid19 se to nemohlo uskutečnit. Tak jsem seděl doma a koukal jsem se jednou na statistiky sledovanosti – YouTube a Spotify – které mi ukázali, že 75% mých fanoušků a posluchačů je z Česka! A tak jsem jim chtěl jako dárek poslat nějakou písničku. Nazpíval jsem nejprve písničku Ty Vole, protože pokaždé, když jsem to v Česku řekl, tak se všichni začali smát. A tak jsem napsal tento song, který si vícero lidí oblíbilo, a tak jsem si řekl, že tohle je cesta, kterou chci jít, a rozhodl jsem se nahrát celou desku v tomto konceptu.

Album se tedy jmenuje JamCzech?

Přesně tak.

A vydal jsi jej před pár dny, že?

Ano, před týdnem a pár dny (20.11.2020 –pozn. překladatele).

Viděl jsem to zatím jen v digitální podobě. Jak jej lidé mohou získat?

Ano, je na všech digitálních platformách zdarma. Amazon, Itunes, Spotify i volně na YouTube. Když mi někdo napíše, pošlu mu to taky zadarmo.

A co produkce? Nazpíval sis to, říkal jsi, že jsi si sám vytvořil i obal. Co riddimy, ty jsou taky tvé produkce?

Ano všechno, beaty, nahrávání, mastering… Všechno jsem si dělal sám.

Jaké jsou teď vibes v Portmore, pořád máte lockdown?

Nejsem v Portmore ale v Portlandu.

Jasně, Portland! To je o dost klidnější místo než Portmore…

Yaman, je to krásné místo na Jamajce. Příroda a vodopády.

A všudepřítomná muzika. Cestuješ za hudbou do Kingstonu? Jaké jsou tam teď vibes?

Hele do Kingstonu moc často nejezdím. Raději dělám v klidu z domova. V Kingstonu je milion muzikantů a každý je zpěvák, i ten blázen z ulice. Celá populace jsou umělci.

Ok. Když by někdo mířil do Portlandu, máš nějaké oblíbené místo, které by jsi mu doporučil? Tvůj oblíbený chillspot?

Můj chillspot je džungle. Miluju prales, jeho ovoce a ten čerstvý vzduch.

Prozraď nám, jak jsi se vlastně dostal k hudbě a jaké jsou tvé největší inspirace. Jamajka je plná hudebníků, který jména jsou pro tebe důležitá?

Když se mě zeptáš na zpěváka, určitě to bude Louie Culture nebo Ganjah Lee. Věř mi, tohle jsou bratři. A z dancehallu musím zmínit Jr. Gonga anebo Alaine.

Ze všech těch tisíců jamajských umělců jsi si vybral tyto čtyři. Přidáš ještě jedno jméno?

Ok takže ze světa dancehallu to bude Vybz Kartel. Yaman velké jméno.

Takže Gaza?

Ne, nejsem ani na straně Gaza ani Gully, ale Kartel je ten artist.

Dobrá. Ptal jsem se na otázku oblíbeného hlasu už hodně Jamajčanů, hodně z nich říkalo Bounty nebo Beenie. Ty jsi první, kdo přišel s veteránem jménem Louie Culture, to mi přijde zajímavé. Zároveň ceníš Kartela – za jeho texty, flow, přístup nebo za úplně něco jiného?

Yaman, mám rád jeho hudbu, flow, hlas i riddimy, které se vybírá.

Ok. Zeptám se tě na poslední otázku: Co jsou tvé aktuální plány? Rok 2020 byl velkou výzvou pro všechny a speciálně pro muzikanty a kulturu obecně. Všechny turné jsou přesunuté na neurčito a všichni doufáme, že je do příštího roku. Hodně umělců teď raději sedí ve studiu a připravují nové songy. Jaké jsou tvé plány?

Víš, mám jediné přán,í a to aby se vše vrátilo zpátky do normálu. Aby každý mohl zase normálně žít a potkávat se. Hodně se mně dotklo, jak mi lidi psali, že jim chybím. To je mé jediné přání.

Z Jamajky nebo i kolem světa?

Ano i z Česka. Lidi mi psali a sdíleli příspěvky na facebooku. Ví, že mi také chybí, nejraději bych ten virus poslal někam pryč. Pořád ale plánuji a nahrávám. Stále nahrávám, mám studio ve své zahradě. Nikdy nepřestanu nahrávat a moc se těším, až znovu vyběhnu na stage a lidem v Crossu představím album JamCzec. Až to půjde znovu cestovat.

Kdybys měl říct jedno jméno, s kým by si rád spolupracoval (ať už zpěvák nebo producent). Kdo by to byl?

To je lehké – Louie Culture! Je to snadné i z toho pohledu, že žije pár kilometrů ode mě, takže to je má první volba. A za producenta bych si vybral duo Steely & Clevie, protože jsem pořád srdcem foundation artist. Jestli posloucháš starou školu, nahrál jsem hodně věcí v tomto duchu, ale musel jsem zkoušet i něco jiného, abych se dotkl mladší generace. Snažím se být všestranný umělec, ale mé srdce patří reggae a old school dancehallu. Miluju Sleng Teng riddim od Jammy´s a tenhle druh věcí, víš.

Rozumím a děkuji za tvůj čas a sdílení. Zůstáváme v kontaktu.

Bylo mi ctí, děkuju a bigups za to co děláš, Lukáši. Šíříš reggae dál a vím, že v Česku to není jednoduché. Ty proti tomu bojuješ mnoha způsoby i představuješ nové umělce na Color Muisc Radiu. Děláš úžasnou práci, ještě jednou děkuji. One Love. Bless.

* ptal se Lukáš Kolíbal, přepsal a přeložil Adam Irie

Audiozáznam celého vysílání, v rámci kterého proběhl tento rozhovor, si můžete pustit tady:

Back to top button