ČlánkyNovinkyProfilyReportáže

Jamajský zpěvák Dalton Harris vyhrál britskou televizní soutěž X Factor 2018!

Šest týdnu intenzivní práce a sedm let příprav se osvědčilo! Čtyřiadvacetiletý jamajský zpěvák Dalton Harris o víkendu vyhrál britský X Factor 2018 a mnozí jej uznali za jednoho z vůbec nejlepších zpěváků v historii této televizní soutěže. V porotě letos seděli Robbie Williams a jeho žena Ayda Field, Louis Tomlinson z One Direction a v neposlední řadě šéf týmu a producent Simon Cowell, který je se soutěží spojen už od jejího startu v roce 2004. X Factor se proto těší obrovské mediální pozornosti a tak účast v ní je velkou šancí prorazit do světa.

To si Dalton, který pochází z ghetta, zažil chudobu bez vody a elektřiny a od patnácti žije sám na vlastní pěst, samozřejmě dobře uvědomoval, a tak na svých skills tvrdě makal. V šestnácti se přihlásil do soutěže Digicel Rising Stars a vyhrál jí jako vůbec nejmladší zpěvák v historii. Díky tomu se o něm dozvěděl Donovan Germain, kultovní jamajský producent, který je majitelem labelu Penthouse Records, kde odstartovali kariéru např. Wayne Wonder, Buju Banton, Romain Virgo a mnoho dalších. Ten se pak stal nejen Harrisovým mentorem, ale také mu dal prostor na svých riddimech a zároveň jej podpořil v tom, aby jako jediný ze své rodiny dostudoval střední školu. To co Dalton dokázal teď, to je ale ještě úplně jinej globální level, který mu otvírá dveře do mainstreamu. A dnes o něm poprvé píšou i domácí média, která se o reggae běžně vůbec nezajímají.

Rozhodně to ale nebyla snadná výhra, Dalton byl na začátku soutěže hodně nervózní, ale když začal zpívat, lidem padaly čelisti a začali ve stoje aplaudovat. A tak to šlo až do finále, sami porotoci byli unešeni z toho, že Dalton každý týden posouval své vokální limity a s jakou parádou zazpíval třeba Purple Rain od Prince nebo I Have Nothing od Whitney Houston. V samotném finále pak zazpíval A Song For You od Donny Hathaway a dechberoucí duet s Emeli Sandé jménem Beneath Your Beautiful, což byl pro něj další splněný sen. Nešlo tedy o žádné reggae klasiky, co zná po paměti, ale Dalton si doslova vydřel úspěch na písničkách, které dostal za úkol a nebo si je vybral, že se je do příštího týdne nadrtí. A udělal to s takovou parádou, že místo slov si raději pustťe pár přiložených videí. Na finále přiletěl do Londýna z Jamajky mimo jiné i Donovan Germain, který v dojetí připomněl, že Dalton měl sen o účasti v X Factoru už nějakých sedm let zpátky. Teď se stal živoucím příkladem toho, že sny se opravdu mohou splnit, když za nimi jdeme s plnou pozorností. Bravo! Jamajka má po přidání reggae na seznam světového dědictví UNESCO v minulém týdnu další dobrý důvod pořádně oslavovat…


* Lukáš Kolíbal

Back to top button