Rozhovory

Jamajský Knatch Rychus nám představil svou uvědomělou tvorbu

Další kousek ze série rozhovorů s mladými talenty Jamajky

V rámci našeho pravidelného úterního pořadu Jahmusic Reggae Station na Color Music Rádiu nedávno proběhl další z řady rozhovorů představujících nejen veterány žánru, ale i nové talenty. Tentokráte jsme si povídali s Khatch Rychus původem z Clarendonu na Jamajce, který letos zazářil mj. na Steppers riddimu. Bavili jsme se o tom, jak se dostal k hudbě i jaké má plány a vize do budoucna. Určitě je to jméno, které si říká o pozornost. Součástí přepisu interview níže je i původní audio záznam a přidáváme i songy o kterých je zrovna řeč.

Knatchi, slyšíme se?

Jo, Lukáši slyším tě jasně.

Super, zdravím tě ze střední Evropy, konkreténě z Prahy v České Republice. Právě jsme ve vysílání Color Music Radia. Kam na Jamajku ti teď volám?

Jsem ve Westmorelandu.

Jsem rád, že můžeme mít reasoning. Baví mně tvá muzika a asi nejsem sám, pro koho jsi nové jméno. Představil bys nám v úvodu svůj příběh?

Na začátku bych chtěl poděkovat, že si voláme a velký bigups Color Music Radiu, Jahmusic a i lidem, co poslouchají. Je skvělý, že máte pořady o reggae. Má cesta začala tam, až kam si pamatuju. Od malička jsem s tátou poslouchal rádio a každou neděli chodil do kostela. Poslouchal jsem hodně gospel a soul, třeba Arethu Franklin. A pak samozřejmě Bob Marley, Peter Tosh a tak dále, hned jsem se do reggae zamiloval. Už na základní škole jsem pomáhal klukům, co měli v naší komunitě soundsystém, s dubplates. Byl jsem už tedy v kontaktu s místními umělci a producenty. Předváděli jsme se jako deejays ve škole i naší komunitě a později jsem začal vystupovat i já. Jako mladej youngsta ale ještě nemáš vlastní texty, tak jsem imitoval starší umělce, jako jsou Bounty Killer, Cobra a další. Imitoval jsem je a měnil různá slova a melodie. Ani nevím jak, dostal jsem se k mixtapu, na kterém byli Sizzla, Capleton a Jah Mason (to už jsem byl na střední škole asi ve druhém nebo třetím ročníku). Škole a spolužákům se ale moc nelíbilo imitování Sizzly a Capletona, tak mně to přimělo psát si texty sám. Byly to spíš badboys attitude věci a tak podobně. Poté, co jsem dokončil střední, šel jsem pracovat a kvůli práci jsem se odstěhoval o dva regiony dál. Původem jsem z Clarendonu. Měl jsem tu kamaráda, který taky dělá hudbu a měl nějaké riddimy, tak jsem na ně něco nazpíval. On si to poslechl a pustil to i dalším lidem a potom za mnou přišel a říká mi: ,,Začni to brát vážně!“ A tak jsem se teda začal dívat po nějakém studiu a narazil jsem na producenta jménem Paul Francis. Všichni mu ale říkáme Sly (kvůli Sly & Robbie), protože i on hraje dost dobře na bicí. Když jsem se k němu dostal, řekl mi, ať do mé hudby přidám více pozitivní energie. Říkal mi: ,,Jsi hodně dobrej, ale potřebuje to víc pozitivity, aby to chytlo lidi.“ Začal jsem se tedy více hledat a zaujalo mně rastafariánství. Proměnilo to můj život k duchovnímu pochopení a to se projevilo i v mé muzice, místo badboy songů jsem začal dělat conscious texty a to mi i otevřelo dveře k dalším producentům. Na Jamajce máme hodně producentů a zpěváků, a tak jsem začal spolupracovat se zatím neznámými a mladými producenty kolem sebe. Ve studiích jsme měli spoustu času, říkali nám, že jsme dobří, tak ať to stojí za to. Měli jsme tolik času, kolik jsme potřebovali. Nahrávali jsme hodně a dostávalo se to tím pádem i k lidem, kteří přišli a říkali: „Hej slyšel jsem nějakou písničku od tebe a je to fakt dobrý“. Tohle mi pomáhá a drží nad vodou, hudba je těžkej byznys.

A speciálně na Jamajce, že?

Joo. Když si dobrý, lidé to ocení, uvidí tě, přijdou a říkají, že se jim to líbí. Tohle mě dělá šťastným a díky tomu to chci dělat dál a lépe. Odešel jsem pracovat do Kingstonu a tam jsem potkal nové přátele. Našel jsem tam menší producenty a přes ně jsem získával kontakty na další a začali jsme vydávat písničky a riddimy. Takhle jsem se dostal do Montego Bay, kde jsem poznal Iyah Syte, který mě pak představil Kevinovi z 24/7. Tímto je chci pozdravit a poděkovat. Velký big up Kevinovi a všem okolo, jsme skvělý tým a dobří přátelé. S Iyah Sytem, který zpívá na riddimu Steppers, jsme se po seznámení hodně bavili o muzice, začali jsme si povídat o našich nápadech a ukazovat našim fanouškům hudbu toho druhého. Poté mně představil právě Kevinovi z 24/7 Music Production. Iyah za mnou přišel se songem na Steppers riddimu, který produkoval Kevin a říká, že je to fakt dobrý. Odpověděl jsem mu, ať mi to pošle, že si to poslechnu. Byl to jeho song Warning a dostal mě, jak silný má text. Říkám si, tohle mu musím opravdu pochválit. Přišel za mnou a říká, ať na ten riddim taky něco nahraju, a tak vznikl můj song Mercy. Chtěl jsem jim ukázat, že vím, o čem zpívám. Když posloucháš Mercy, cítíš ten příběh, jsou tu dobří lidé, ale i lidé se špatným přístupem.

Ano, message music je potřeba po celém světě. Viděl jsem, že první song si vydal v roce 2017, je to pravda?

Ano.

Říkal jsi, že pracuješ s Kevinem z 24/7, je to teď tvůj hlavní producent? Vím, že na Jamajce je opravdu hodně producentů a stejně tak zpěváků a muzikantů. Pracuješ jen s jedním labelem, nebo máš více riddimů i od někoho jiného?am

Dříve jsem nahrával s hodně lidmi hlavně kolem mě, teď je ale můj hlavní tým 24/7. Občas ale sem tam nahrávám i s někým jiným, protože i ostatní producenti mají skvělé riddimy. Zkoušíme to a představujeme se našim fanouškům navzájem. Cením si všech, se kterými pracuji, ale moje hlavní produkce je aktuálně 24/7.

Vzpomínal jsi evoluci tvých textů do uvědomělejší a pozitivnější podoby. Vím, že na Jamajce není příliš důležité, o jaký riddim jde, jestli je to reggae, dancehall nebo hip hop, jde hlavně o předání message publiku. Ale jaké druhy riddimů si volíš? Máš nějaké hranice nebo bereš všechny žánry?

No, jsem hlavně umělec a to ještě vycházející, takže nejsem v pozici, ve které bych si mohl moc vybírat. Jde mi hlavně o tu message, takže je mi jedno jestli je to reggae riddim, dancehall nebo soca. Nejdůležitější je message.

Mohl bys nám říct, co znamená tvé jméno Knatch Rychus? Rychus asi vychází ze slova righteous (spravedlný), co co ale na Jamajce znamená Knatch?

Jo, řeknu vám o mém jménu. Měl jsem hodně jmen, než jsem přišel k tomu správnému. Na škole mi říkali Top Knatch, protože jsem vyhrával většinu battlů. Oni říkali ,,ou si velkej a dobrej, seš top kluk, budeš Top Knatch Man“. Potom, co jsem odešel ze střední a byl jsem uveden do světa reggae music, uvědomil jsem si, že to už nejsem já a že si musím najít něco jiného, co vystihuje mou hudbu a mne samotného. Přišel jsem s pár jmény, ale ani jedno nebylo to pravé, co jsem chtěl. Sedl jsem si a začal jsem přemýšlet – moje message je pozitivní, jsem uvědomělý mladý člověk – a tak jsem vzal Knatch ze svého dřívějšího jména Top Knatch, které lidi znají, tak jsem jsem to nechtěl měnit na něco úplně jiného. A righteous (spravedlivý, čestný, poctivý) je esenciální téma, o kterém zpívám a mluvím. A z tohoto vzniklo mé jméno Knatch Rychus.

Jaká je vlastně teď situace okolo pandemie na Jamajce? Dává to více příležitostí nahrávat nebo spolupracovat s někým novým, nebo se vše zastavilo kvůli tomu, jak nejsou žádné koncerty?

Já stále nahrávám, ale díky tomu viru a celé té pandemii, se vše zpomalilo. Hodně umělců začalo trávit mnohem více času s rodinami a to zase dává příležitost jiným a mladším. Zůstávají doma a sdílejí #stayhome, ale stále pracují. Takhle se vše zpomalilo a všichni tráví více času s rodinou, než tomu bylo dříve. Je to ale na úkor času stráveného ve studiu. Takže je vše pomalejší, než to bylo předtím, ale všichni stále pracují.

Hrál jsem dnes v rádiu pár songů ze Steppers riddimu a mám tu i tvůj singl Knowledge. To je také song v produkci 24/7?

Ne, tohle není od 24/7, to je má starší práce. Riddim produkoval Jimmy Wastle, velmi mladý a talentovaný producent. Nahrál jsem to asi před dvěma nebo třemi lety, to jsem se ještě neznal s Kevinem, tak jsem pracoval s různými producenty.

Máš nějaké plány do budoucna? Rok 2020 není pro muzikanty a všechny lidi v této oblasti lehký. Plánuješ tedy více nahrávat nebo nahrát album a pak vyrazit na turné anebo nějaké kolaborace s kolegy?

Teď neplánuji žádné  cestování, ale dělat něco pozitivního i tak – půjdeme do studia a připravujeme nové věci. Rád bych vydal EP, tento rok to už asi nestihnu, ale na začátku příštího by to mělo být hotové a jít ven. Bude se jmenovat Mercy podle písničky o které jsme mluvili a také podle přezdívky mojí mámy. Určitě to vyjde příští rok! Doufám, že společně dosáhneme toho nejlepšího. Jsem umělec, chci být dobrý a to EP taky bude. A poté album a mnohem více. Lidi se můžou těšit na hodně muziky. EP vyjde příští rok a potom bude na řadě celé album.

Dobře, těším se! Přeju ti celosvětový úspěch a to nejlepší tvé kariéře. Label 24/7 sídlí částečně na Jamajce a částečně ve Spojených Státech, takže dveře už máš otevřené, je to tak?

Ano, přesně.

Kde tě lidé můžou sledovat pro více informací a novinek?

Na začátek bych chtěl poděkovat za tento krásný rozhovor. Lidi mě můžou sledovat na všech hlavních platformách. Na Instagramu a Facebooku jsem @Knatchrychus a na YouTube mě lidé najdou jako Knatch Rychus Vevo.

Dobře, děkuju za rozhovor a přeju ti vše nejlepší! Pustíme si teď více tvé muziky…

Děkuju ještě jednou. Blessings.

Bless up, one love.

* ptal se Lukáš Kolíbal, přepsal Adam Irie

AUDIO ZÁZNAM ROZHOVORU:

 

Back to top button