Rozhovory

Iyah Syte: Conscious hlas z Montego Bay

Pokračujeme v představování zajímavých nových hlasů Jamajky v rámci našeho rozhlasového pořadu a samozřejmě dodatečně i u nás na těchto stránkách. Poslední srpnové úterý roku 2020 jsme si po telefonu povídali s Iyah Syte přímo z Montego Bay. Byl to velmi přátelský rozhovor o jeho muzice, snech, spolupracích, zdravém přístupu i aktuální situaci na ostrově, který si můžete níže přečíst nebo i zpětně poslechnechnout v původním audiozáznamu.  Tradičně jsme text doplnili i o spoustu muziky z autorovy tvorby, která je pozitivní, plná message a – jak říká sám Iyah Syte – povznášející…

Zdravím Iyah Syte, slyšíme se?

Ano, ano, děkuji Lukáši.

Super, právě spolu mluvíme do vysílání Color Music Rádia ve střední Evropě, v Česku. Slyšel si někdy dříve o České republice?

Jo, zrovna tři týdny zpátky jsme se bavili o České republice. Chtěl bych vám poděkovat za tuto příležitost a taky pozdravit massive v Česku. Doufám, že jste všichni v pořádku v této pandemii.

Díky! Pro větší orientaci, kdysi jsme byli Československo. Třeba Bounty Killer má v jedné své písničce rým „girl with Nokia outta Czechoslovakia…“ (smích)

Vážně? Česko je můj druhý nejoblíbenější fotbalový tým, líbí se mi ta červená a bílá na jejich dresech.

Opravdu?

Ano, jsem velký fanoušek vašeho týmu.

Tak to už teď máš vícero místních fans v kapse (smích). Pojďme se ale teď bavit o muzice. Kam ti teď volám, jsi v Kingstonu?

Jsem v Montego Bay, kde teď žiju. Je to hlavní město západního pobřeží.

Takže západní část ostrova. Jaká je tam teď situace okolo lockdownu? Stále trvá nebo už je to více volné a lidé mohou pracovat venku a pořádat párty?

Ano to je má strana, na západní části ostrova to není tak špatný. Už nejsme v tak přísné karanténě, můžeme být venku do devíti večer a lidi mohou i pořádat malé párty. Jsou tu pořád určitá pravidla a restrikce, které se musí dodržovat, ale nejsme v té nejhorší části.

Velký rozdíl oproti třeba Kingstonu?

Ano, v regionech jako jsou Kingston, St. Catherine, St. Thomas a Clarendon, tam se nákaza šíří více a tak tam mají více omezený čas, který mohou strávit venku.

Lidé tedy po deváté nesmí chodit ven nebo jen s rouškou?

Ano, měli bychom po deváté zůstávat jen doma. Vím, že v Kingstonu to zažíná už v sedm.

Dopady na tradiční noční život na Jamajce jsou tedy asi velké. Lidé žili a tančili v ulicích celé noci, teď tedy jsou párty jen přes den?

Ano, skoro všechny jsou ve dne, musí být přes den. Momentálně tady noční život neexistuje. Je to tak lepší pro celou zemi a myslím si, že to pomáhá. Život je mnohem důležitější než peníze a párty.

Pojďme se přesunout k tvé hudbě. Vím, že na Jamajce je reggae a dancehall každodenní záležitost, ale kdy jsi se ty rozhodl, že se budeš věnovat muzice?

Víš Lukáši, hudba si asi prvně vybrala mě. Nevzpomenu si, kdy jsem se kolem muziky začal motat poprvé, ale už to je přes dvacet let. Hudba byla pro mně důležitá, ale byl jsem tehdy svobodný otec, a abych pravdu řekl, bylo pro mě těžké vybalancovat hudbu, školu a dítě, a proto jsem na nějaký čas (pro někoho na docela dlouhou dobu) musel hudbu odložit na druhou kolej. V roce 1993 jsem přišel o svou matku a to pro mě byla asi nejtěžší perioda v životě. Muzika mi v těchto časech dodávala tak potřebný komfort a někdy v té době jsem se rozhodl, že chci dělat hudbu. V roce 1997 se mi narodilo první dítě a to byla další velká etapa v mém životě. Tady jsem musel hudbu odložit, abych vše zvládal, jak sem už říkal. Tato perioda prošla do větší rovnováhy a tak jsem se v roce 2018 rozhodl, že je správný čas, abych hudbu vrátil zpět na první kolej a začal se jí věnovat. Rodina byla zabezpečená a tak jsem se mohl vedle rodiny soustředit i na další věci jako je právě hudba. A je to skvělé.

Takže někdy v roce 2018 jsi začal nahrávat na různé riddimy a spolupracovat s producenty?

Ano byl to rok 2018, kdy jsem to začal dělat seriózně. Můj první song, který vyšel v roce 2018, se jmenuje Pray For The Youths (modlitba za mladé). Song je vlastně o tom za co se modlíme, zpívám tu o politickém tlaku na mladé. Po nějakém čase jsem se pak spojil s 24/7 a začal jsem pro ně dělat nějaké věci jako je třeba Warning a další songy. Spolupracoval jsem taky s Lutanem Fyah, s Anthonym B a Bobo Blackstarem a dalšími na Jailbird riddimu.

Ty jsi vyhrál tu Jailbird soutěž, kterou Anthony B dělal? Mnoho lidí z celého světa mu posílali své featuringy a on si na konci vybral dvě verze. Zrovna včera jsem viděl, že jedna byla i s tebou…

Ano, byl jsem jedním z vítězů této soutěže. Vytvořili jsme tři songy, které jsou už venku, a pozvali jsme si na ně lidi, kteří jsou dobří a komunikace s nimi byla taky super. Výsledek této spoluprace se promítl moc hezky tím, že jsme se dostali do hitparád na různých místech světa.

Spolupráce s Anthonym B a Lutanem Fyah zní jako splněný sen. Jaké jsou tvé plány a vize s hudbou do budoucna?

Mé plány a vize jsou dělat pozitivní hudbu, která povznáší a léčí. Tvořit písničky s hlubšími myšlenkami. Můj sen je šířit mou message skrze hudbu. Jsem vděčný za lidi, jako jsi ty, že představuješ hudbu nejen od velkých a známých jmen, ale i od těch menších. Na mnoha místech je opravdu těžké prosadit svou hudbu, když nejsi známý, proto ti moc děkuji. Víš, nejen spolupráce mi pomáhají šířit mou message, ale i ostatní věci, které mou message dostanou k velkému publiku lidí. Chtěl bych mou hudbou někomu zachránit nebo pozitivně proměnit život, proto jsem opravdu vděčný všem, kteří mi s tím pomáhají. Mé jméno Iyah Syte a to Syte je akronym Saving Youths Thru Entertainment (zachraňovat mladé skrze zábavu). Není to jen jméno, je to poslání. Já jen dělám pozitivní a povznášející hudbu.

Rozumím. Měl jsi možnost nahrávat s Anthonym B osobně nebo to díky vzdálenosti a koroně teď nebylo možné? Vím, že Anthony teď žije v Rakousku blízko České republiky, takže jak to probíhalo?

Neměl jsem šanci s ním nahrávat, on má opravdu hodně práce a pak  karanténa a celá ta pandemie. Teď jsem ale nahrával společně s Lutanem Fyah. Dokonce jsme společně natočili i videoklip.

Na čem dalším teď pracuješ? Vím, že jsi taky členem 24/7 crew, je to tak?

Ano, jsem jejich členem a budu do smrti vděčný za tuto příležitost a zkušenost. Teď pracujeme společně na jedné věci s Knatch Rychusem a Imarem Shepardem. My všichni jsme se objevili už na Steppers riddimu a tato nová věc bude taky velká. Další projekt v řadě pak je mé EP, už to kompletujeme a chtěli bychom to vydat koncem září. Datum vydání bude záviset na situaci kolem pandemie. Na to se teď soustředím nejvíc – mé EP a spolupráce, třeba teď aktuálně se Salmou Queen, která je taky na Steppers riddimu. Poté, až bude EP venku, chci se víc soustředit na celkové promo.

Na Jamajce je fakt hodně umělců. Kdo jsou tvý oblíbenci, které bys rád zmínil?

Víš, prošel jsem si i těžkým obdobím, a pomohlo mi v tom vícero umělců, jako jsou Tarrus Riley, Lutan Fyah, Anthony B, Sizzla, Capleton, Chezidek a další. To jsou lidi, s kterými bych chtěl v budoucnu pracovat na hitech nebo se s nimi jen potkat a pokecat, abych sám duchovně rostl. Hudba Bounty Killera a jeho trpělivost, on je tím, s kým bych chtěl spolupracovat nejvíc ze všech. Bounty pro mně nejí jen oblíbený umělec, ale i ostatní, kteří posouvají hudbu vpřed. Ti, kteří dělají pozitivní hudbu a skrz ní šíří svou message.

AUDIO ZÁZNAM ROZHOVORU:

Rozumím. Děkuji ti moc za tvá slova, myšlenky a za tvůj čas. A taky díky za tvou message, která je v tomto čase fakt hodně důležitá. Jsem rád, že jsme spolu mohli mluvit a za všechny lidi, co právě teď poslouchají.

Jsem opravdu rád za tento rozhovor. Děkuji ti moc a taky všem ostatním kdo podporují muziku.

Přeju ti vše nejlepší pro tvou kariéru, ať se daří. Bless Up.

Yaman, díky. Rastafari blessings.

* ptal se Lukáš Kolíbal, přepsal Adam Irie

Back to top button