ČlánkyProfily

Iration Steppas a Sinai Sound System: Profil hvězd třetího Dub Club Prague

Iration Steppas je legenda soundsystémové dubwise kultury, kterou snad není potřeba příliš představovat. Mark Iration, srdce a mozek celého projektu, se hudbě věnuje už od začátku osmdesátých let. Svůj první soundsystém Ital Rockers postavil na přelomu 80. a 90. let, a jen o něco později i svoje legendární High Rise studio. Okolo roku 1993 se potkal s Dennisem a.k.a. D. Rootical, s kterým vytvořili nejen alternativní projekt Kitachi (vycházející na legendárním labelu Dope On Plastic), ale především postavili původní Iration Steppas soundsystem. Do šíršího povědomí se dostali vydáním hned prvního singlu Scud Missile / Mystical Warrior, po kterém následovalo mnoho dalších jako Killimanjaro, Reminiscence, Jungle Jungle, Locks nebo What’s Wrong; stejně jako několik alb a kooperací. Osobitý zvuk Iration Steppas (tzn. těžkotonážní basa, techno kopáky, přísné syntetické skanky a ostré melodie) se stal jejich vlajkovou lodí a nevratně změnil podobu moderního dubu a ovlivnil tak celou současnou generaci. Důvodem, proč jsou i dnes jejich show naprosto unikátní, je především to, že velkou část z toho nejlepšího (a nejpřísnějšího), co Mark Iration prezentuje, dodnes nikde nevydal, a tak jediná možnost, jak si to naplno vychutnat, jsou právě jeho vystoupení, kterého se Praha dočká už v pátek 20. září 2019 v prostoru Fuchs2 na Štvanici v rámci třetího Dub Club Prague. A nebude na to sám…

Společně s Markem vystoupí a hlavně postaví svůj zvuk Sinai Sound System, v současnosti jednen z nejprogresivnějších evropských soundsystémů. Ačkoliv se počátek jeho veřejného působení datuje teprve do roku 2014, už dnes má maximální respekt napříč globální dub/soundsystémovou scénou. Mužem č.1 je Huw Williams, jehož filosofií je propojovat tradičním přístup k soundsystémové kultuře s možnostmi nejmodernějších technologií z oboru audio a zvukové reprodukce. Jeho zvuková souprava, která vychází z původního Iration Steppas soundsystému, je dnes považována za jednu z nejlíp znějících na poli dub/reggae soundsystémů. I díky tomu je dnes zván, aby zvučil na těch nejlepších evropských mejdanech, jako například na letošní Dub Academy na Rototom Sunsplash nebo na Outlook Festivalu, včetně boat parties na moři. Stálá crew SINAI dnes čítá 4 osoby, každou se specializací na jinou oblast této kultury – od stavění speakerboxů až po originální hudební produkci. SINAI se také proslavil jako vůbec první soundsystém, který kdy zvučil oficiální Boiler Room event.

20. 9. máte v klubu Fuchs2 na pražském ostrově #Štvanice jedinečnou možnost zažit setkání Mistra a svého žáka – Iration Steppas meets Sinai Soundsystem. Buďte připraveni! Brány Dub Club Prague se znovu otvrírají!

Reklama - doporučujeme

Back to top button