ČlánkyNovinkyProfily

Phife Dawg z kultovní party A Tribe Called Quest se naposledy rozloučil

Malik Isaac Taylor známý více jako Phife Dawg aka Five Foot Assassin. Spoluzakladatel hiphopového tria A Tribe Called Quest, který předčasně opustil tenhle svět v noci 22. března 2016 ve věku pouhých 45 let. Phife nebyl MC, kterého by jste našli figurovat na seznamech nejlepších hiphopových umělců všech dob, v mnoha ohledech byl zastíněn svým kámošem ze školy, spoluzakladatelem ATCQ a charismatickym MC jménem Q-tip. V roce 1990 vyšlo ATCQ debutove album s názvem Peoples Instinctive Travelers and The Paths of Rhythm avšak Phife se naplno projevil a ukázal až u druhého alba s názvem The Low End Theory, které vyšlo o rok později a pomohlo se ATCQ stát nedílnou součástí hiphopové scény a později i historie s hity jako „Can I kick it“ nebo „Push it Along“.

Phife a Q-tip byli původem z newyorské části Queens avšak s karibskými kořeny, které se nezapřou. Jejich vliv můžete slyšet pokud se pozorně zaposloucháte do jejich textů a flow, kde s oblibou využívali karibské patois výrazy a fráze. Když si pustíte song „Jazz (We’ve got)“ je zde část textu ve zněni „To Jah Give I Praise, Collect My banks, Listen to Shabba Ranks“ a ve stejném songu Phife začíná svou sloku převzatou frázi z hitu jamajskeho deejaye Ninjamana „Murder dem“. Za zmínku také stojí předělávka klasiky „Cabbin stabbin“, hitu který nahráli Nicodemus & Supercat v osmdesátých letech, nebo song „His name is Mutty Ranks“ z alba The Love Movement, kde kombinuje svůj klasický rap a deejayské skills.

Jejich tvorbu dále výrazně ovlivnila soulová a jazzová muzika. Jejich unikátní samplování a mixování klasických soulových skladeb mělo za následek velmi jedinečný zvuk, avšak spousta kritiků jej odsoudila a zaškatulkovala jako styl zvaný „jazzrap“. Proti tomuto se razantně ohradil Q-tip, kdy dle jeho slov jediná skladba založena striktně na jazzovém podkladu byla již zmiňovaná pecka „Jazz (We’ve got)“. ATCQ byli také součástí uskupení zvaněho ‘Native tongues posse’ (spolu s De la soul, Jungle Brothers, Queen Latifah) a také blízce spřízněni se Zulu Nation, hiphopovými formacemi prosazujícími myšlenky afrocentrismu (myšlenka, že veškerý život a civilizace pochází z Afriky) s texty plnými socialních a politických témat, které spolu s unikátním zvukem dali vzniknout tzv. „conscious hiphop“ či „alternative hiphop“.

V roce 1998, hned po vydaní desky The Love Movement nastaly neschody jak mezi skupinou a nahrávací společností tak i mezi samotnými členy, což vedlo k rozpadu ATCQ a začátku jejich solových kariér. Phife v roce 2000 vydal sólové album s názvem Ventilation: Da LP na kterém se podíleli producenti jako JDilla, Pete Rock nebo Hi-tek, který produkoval hit „Fawless“. Phife se také objevil v hit songu „La Schmoove“ od newyorskych Fu-Schnickens, s jejichž MC jménem Chip-Fu objel koncerty po celém světe, jako dva MC z rozdílných skupin, kteří spolu vyprodávali kluby. V roce 2004 se ATCQ dali znovu dohromady aby vystoupili jako headlineři na sérii koncertů Rock da Bells. Od roku 2006 do roku 2013 spolu ještě několikrát vystoupili, vyprodali americké turné, avšak nikdy už nebyla avizovaná další spolupráce či nová deska. V roce 2013 Q-tip na show v NYC prohlásil, že je to definitivně poslední společné vystoupení ATCQ.

Phife pracoval v roce 2013 na vydání další solové desky jménem MuttymorPHosis avšak vydání se dočkal pouze jeden singl pojmenovaný „Nutshell“ vydaný online minulý rok (2015). Funky Diabetic, jak sám sebe Phife nazval v singlu „Oh My God“ bylo odvozeno od jeho zdravotních problémů, kdy mu již v roce 1990 byla diagnostikována cukrovka a později v roce 1998 byl nucen podstoupit transplantaci jater. Ta ale nebyla zcela úspěšná a bohužel po opětovných nevyslyšených žádostech o novou transplantaci podlehl svým zdravotním komplikacím. Svět tímto bohužel opět předčasně přišel o dalšího skvělého umělce, který ovlivnil další generace lidí jako jsou Kanye West, Common nebo The Roots. Album The Low End Theory zůstává navždy posuzováno jako jedno z nejlepších v celé hiphopové historii. R.I.P. Dawg!

* JB

https://youtube.com/watch?v=NZWS6CITutY%3Flist%3DPLddSkUxmPEC80gYYuEwOKz7wIRXxo9cZ6

Back to top button