ČlánkyNovinky

I Octane zítra vydává velké debutové album!

Když tenhle mladý vokalista s charakteristicky nakřáplým hlasem vystupoval v únoru 2010 v pražském Lucerna Music Baru, stál ještě ve stínu Tarruse Rileyho a Duane Stephensona, kteří k nám dorazili spolu s ním. Za dva roky, které mezitím uplynuly, ovšem I Octane dokázal vystoupat až mezi soudobou reggae/dancehallovou elitu. Už zítra má konečně spatřit světlo světa i jeho debutové album CRYING TO THE NATION, vydané ve spolupráci VP Records a labelu Scikron. Najdete na něm 17 různorodých skladeb, které dobře vykreslují Octanovo široké spektrum stylů a témat. A rozhodně nečekejte nějakou prvoplánovou kompilaci singlů, které loni zaskórovaly v top 10 – kromě tří známých hitů („Nuh Love Inna Dem“, „Puff It“ a „Lose A Friend“) se totiž jedná o úplně nové a dosud nevydané pecky!

Třiadvacetiletý I Octane (vlastním jménem Byiome Muir) pochází z jamajského Negrilu. První hudební zkušenosti začal sbírat jako Richie Rich a jeho producentem nebyl nikdo jiný než věhlasný Donovan Germaine z labelu Penthouse, se kterým se seznámil už v roce 2000 . Jak sám Octane říká, v počátcích se snažil přiblížit zpěvákům jako Buju Banton, Beres Hammond nebo Assassin, kteří v té době u Penthouse taky nahrávali. Pod pseudonymem I Octane prorazil roku 2007 se songem „Stab Vampire“ a od té doby vydává pecku za peckou. Ti z vás, kdo sledují současnou jamajskou hudbu, určitě budou znát vynikající věci jako „Mama You Alone“, „Nuh Ramp Wid Wi / Mind Who Yuh A Dis“, „Lose A Friend“, ganja-hymnu „Puff It“ nebo nedávnou spolupráci s Chanem Dizzym „Till Kingdom Come“.

Přestože je I Octanův projev zcela nezaměnitelný, témata jeho lyrics se protínají nejen s už zmíněným Buju Bantonem, ale taky třeba se Sizzlou nebo Capletonem. Octane zpívá o politických a sociálních otázkách, o lásce i o vztazích mezi lidmi obecně, ale nechybí ani náboženská témata. Řada posluchačů právě tento uvědomělejší rozměr v soudobém dancehallu postrádá a možná i proto je I Octane považován za jednoho z nejslibnějších mladých umělců na jamajské scéně.

Prvním singlem z nového alba, které vyjde přesně na Valentýna, je romantický song „L.O.V.E.Y.O.U.“. Riddimy se pohybují od nyahbinghi přes new roots až po dancehall a na desce najdete i společné skladby s Tarrusem nebo Agentem Sasco (AKA Assassin), v digitálním releasu navíc ještě bonusovou spolupráci s Alborosiem.

* Ripclaw

I Octane – „L.O.V.E.Y.O.U.“ – singl z nového alba (2012)

I Octane – „Stab Vampire“ (2007)

I Octane – „Nuh Love Inna Dem“ (2010)

I Octane – „Puff It“ (2010)

https://youtube.com/watch?v=888yfhXhrAU

I Octane – „Keep On Walking“ (2011)

VÍC INFO:

http://www.dancehallreggaeworld.com/vp-records-and-scikron-to-release-ioctanes-first-reggae-album-crying-to-the-nation-on-jan-31.html

http://www.dancehallreggaeworld.com/i-octane.html

http://www.rrrmusic.com/artists/i-octane-biography/

Back to top button