Alba & SinglyČlánky

Ghanská superstar Stonebwoy vypustil album Anloga Junction, nepropásni to!

Stonebwoy je aktuálně jedna z největších superstars Afriky, který propojuje dancehall a afrobeats ve velmi chutné a zábavné formě. Ve svém ghanském pase má jméno Livingstone Etse Satekla a mezi hosty jeho singlů jsou namátkou Beenie Man, Sean Paul a další. Že jste jej ještě nezaznamenali? O důvod více číst dál a hlavně si poslechnout jeho nové album Anloga Junction!

Jeho předchozí deska Epistles of Mama z roku 2017 sklidila velký úspěch i daleko za hranicemi Afriky, a tak všichni fans netrpělivě čekali na další album od tohoto fenomenálního umělce ze západoafrické Ghany přezdívané Zlaté pobřeží. A velkolepého projektu se dočkali konečně 24. dubna 2020 v podobě Anloga Junction. Do té doby sice Stonebwoy vydal nepřeberné množství singlů, které byly velmi úspěšné (namátkou třeba singl Come From Far nebo Tuff Seed, který se dočkal i akustické verze). Proběhlo taky vícero spoluprací se světoznámými umělci, mezi které lze jednoznačně zařadit jednoho z esenciálních králů dancehallu Beenie Mana v singlu Shuga, mainstreamově nejúspěšnějšího Jamajčana Seana Paula v singlu Most Original a nebo jihoafrického krále rapu, co si říká Cassper Nyovest v singlu Wame. Slušný level, co? Během těch dlouhých tří let to ale nebylo zdaleka vše, na čem rodák z Ashaimanu na severním okraji Akkry pracoval. Za tu dobu několikrát obletěl planetu a navázal spolupráci s mnoha světovými umělci, kteří vyznávají různé žánry od afropopu přes dancehall až po rap. A všechny tyto kontakty se zhmotnily právě v novém albu Anloga Junction pojmenovaném po vesnici poblíž ústí řeky Volty do Atlantského oceánu. Právě tam totiž tento africký fenomén odstartoval svou kariéru. Junction se prý do názvu dostalo z jediného důvodu – jedná se o křižovatku rozličných hudebních žánrů a také spojení různých světů, což naznačuje i třináct producentů z různých kontinentů, kteří se na vydání alba podíleli.

Už první song tohoto alba v produkci domácího Mix Mastera Garzyho je nazvaný Le Gba Gbe, což v jazyce kmene Ewe znamená „Jsem naživu“, posílá jasnou zprávu, že Stonebwoy jestále ve skvělé formě a rozhodně nemá v úmyslu to zabalit. Další song jménem African Party v produkci Streetbeatz dává tušit v jakém směru se tento mezikontinentální počin bude ubírat. Třetí song v produkci Nana Rouges dává jasně najevo, kdo Stonebwoy je (African Idol) a jak dlouho by mu to mohlo vydržet nám napovída čtvrtý song v produkci MoG nazvaný Everlasting (věčný). Pátý song alba je afropop v kolaboraci s králem tohoto žánru jménem Kojo Antwi a kdo Livingstona sleduje delší dobu, má z tohoto songu dvojnásobnou radost, protože ho produkoval Stonebwoyův dvorní producent z dob začátků jeho kariéry, ghanský Beatz Dakay, se kterým se rozešel ve zlém po vydání alba Epistoles of Mana. Tenhle track působí jako balzám na duši. Není ani divu, jmenuje se Nkuto, což v jazyce Twi ze severu Ghany, odkud Kojo pochází, znamená bambucké máslo.

Další track na albu s číslem 6 je party banger jménem Bow Down, na kterém hostuje další výrazná postava africké scény, jihoafrický rapper Nasty C, který produkoval ghanský IPAAPI, producent party hitu OLOLO z konce minulého roku. Track číslo 7 jménem Only Love je záležitostí britské produkce N2theA (N-to-the-A) a jak už sám název napovídá, jedná se o love song sladší než cukrová třtina. S osmým trackem se přesouváme za Velkou louži, protože ho produkoval americký Andre „DRE“ Harris a hostuje na něm zpěvačka stejné národnosti Keri Hilson. Jmenuje se Nominate a i když se v tomto songu jedná o americkou produkci, pořád je to afrobeats jak vyšité.

Číslo 9 na albu pak je conscious pecka Journey. Další velký kus na desce je duet jménem Understand s vycházející jamajskou hvězdou Alicai Harley. U produkce je znovu britský N2theA a videoklip už má přes 800 tisíc shlédnutí.

Největším party bangerem alba je ale song s číslem 11, kde se Stonebwoy potkává s nigerijským multitalentem Zlatanem v produkci jeho krajana Phantoma v tracku nazvaném Critical. Streetbeatz kromě African Party produkoval taky track s číslem 12 Black Madonna, který se nese v duchu žánru bongo flava a hostuje na něm tanzanský král tohoto žánru Diamond Platnumz. S jamajským supertalentovaným Jahmielem vznikl u Fox Beatze track s číslem 13 s názvem Motion, který nám připomíná, že pomalý pohyb je furt lepší než zůstat stát na místě. Opravdu vydařená pecka a skvělá spolupráce, která se, doufejme, bude v budoucnu opakovat. Předposledním kouskem na albu pak je mocná kombinace, kterou si stejně jako Understand a African Party užíváme o nějakou chvíli déle než celý zbytek alba. Jedná se o hitovku Good Morning z produkce holandského Spanker a hostuje na něm jeho parťák Chivv, se kterými navázal spolupráci už v roce 2014. Je to jeden z kousků, který čekal na vydání dlouhých pět let. Celé album uzavírá conscious reggae kousek s názvem Strenght & Hope, který neprodukoval nikdo menší než nám velmi dobře známý Kabaka Pyramid, který s Livingstonem už taky nějaký pátek spolupracuje na plné obrátky. Anloga Junction momentálně patří mezi 10 nejstreamovanějších alb na světě a rozhodně po právu.

* Martin V.

Back to top button