ČlánkyNovinkyProfily

Freddie McGregor oslavil 60. narozeniny novým albem True to my Roots!

Tento článek vás seznámí s legendárním jamajským zpěvákem, který se jmenuje Freddie McGregor. Slovo „legenda“ je v tomto případě opravdu více než na místě, posuďte sami. Freddie se narodil v jamajském Clarendonu v roce 1956 a kariéru zpěváka započal už v sedmi letech, kdy se stal součástí vokálního tria The Clarendonians. Tehdy už také začal nahrávat v kultovním Studio One pod jménem Little Freddie. V roce 1975 konvertoval k rastafariánství, vedle Coxsonea nahrával na přelomu 70. a 80. let také pro Niney the Observer, později s ním nahrával i Junjo Lawes, Linval Thompson nebo Gussie Clarke. Začátkem osmdesátek jeho hlas vystřelil do mezinárodních vod hit „Bobby Bobylon“, z těch dalších jmenujme alespoň „Big Ship“, „Push Comes to Shove“ nebo „Just Don’t Want to Be Lonely“, který se dostal až do britské Top 10.

V roce 1983 založil vlastní label Big Ship records, kde vedle vlastních alb vydával i kolegy, jako jsou Papa San, Lt. Stitchie, Tiger, Luciano nebo Mikey Spice. Za pozornost také stojí, že nahrával bicí pro Sugar Minotta nebo Judy Mowatt z I-Threes, která je dodnes jeho manželkou. Společně mají tři syny, kteří pokračují v kvalitním renomé značky Big Ship. Chino a Laden jsou talentovaní zpěvácí, Stephen McGregor aka Di Genius je k tomu i jeden z nejprogresivnějších dancehallových producentů Jamajky.

Freddie McGregor má dodnes jeden z nejzachovalejších hlasů reggae music a je stále aktivní v koncertování i v rámci studiového nahrávání. Již dvě jeho desky v novém miléniu byly nominovány na Grammy, to zatím nejnovější album Di Captain pochází z roku 2012. Freddie dodnes stále nahrává nové singly, příležitostně i v produkci svého syna Stephena. V roce 2013 získal ocenění Marcuse Garveyho za celoživotní dílo.

Tento výjimečný zpěvák se měl objevit v Praze na jaře 2015, ale turné bylo zrušeno jeho vydavatelstvím, které chtělo počkat na nové album. Snad se i přesto jednou dočkáme tohoto výborného zpěváka naživo v České republice. Držme si palce, nové album True to my roots vyšlo včera v den Freddieho šedesátin!

  • Admirál Kolíbal

Back to top button