ČlánkyNovinky

Festival v Žizníkově letos nebude…

Pořadatelé festivalu RealBeat / Reggae Ethnic Session se po dlouhém a náročném zvažování rozhodli, že si letos dají s festivalem nucenou přestávku. K tomuto těžkému rozhodnutí mají vícero vážných důvodů. Hlavním faktorem je ekonomická neúnost, nedostatek sponzorů i mediální pozornosti pro tento hudební žánr, který tu je stále nepochopitelně vnímán jako underground. A to přesto, že na RealBeat festival v minulých letech jezdily i ty nejzvučnější jamajské hvězdy a velmi kvalitní interpreti z celé Evropy (vzpomeňme alespoň jména, jako jsou Toots & The Maytals, Derrick Morgan, Luciano, Buju Banton nebo třeba General Levy). Pořadatelé tak po loňském vyúčtování, které znovu skončilo hluboko v červených číslech, stáli před možností dotovat to nadále z vlastních kapes a zbytků vlastní energie a nadšení, nebo udělat krok zpátky z mezinárodního festivalu k miniaturní české verzi. Raději ale nakonec dali přednost roční přestávce, zregenerování sil a hledání nových partnerů.

Organizátoři zároveň s tímto rozhodnutím zvažují pro příští rok přesunutí festivalu z okresu České Lípy na nové místo. Důvodem je mimo jiné fakt, že již nechtějí vystavovat návštěvníky festivalu takovému ponížení, jaké tam v posledních letech provádí místní Celní zpráva. Ta při hledání marihuany kontrolovala takřka všechny kolemjedoucí automobily a dokonce nutila cestovatele na festival vystoupit z kyvadlové autobusové linky a po prohlídce jít zbytek cesty pěšky. Tato praktika „jednoduchého sbírání bodů“ na mladých návštěvnících reggae festivalu se stala takřka každoročním pravidlem a odrazovala mnohé k účasti na této akci.

České festivalové léto tak bude letos chudší o největší reggae open-air. Jako malou náhradu pořadatelé připravují na konec června alespoň RealBeat indoor koncert v pražském klubu Lucerna Music Bar. Více informací o této náhradní akci najdete už brzy na adrese www.realbeat.cz

Back to top button