ČlánkyNovinkyReportáže

Fantan Mojah, I-Wayne v Praze: Report i fotky!

Kdo neviděl nepochopí aneb Fantan Mojah zavítal do Prahy. To co se v pondělí událo v Lucerna Music Baru bylo pro mně nepopsatelné. Akce, na kterou mnozí z nás čekali už dlouho, byla konečně tady! Do Čech konečně poprvé zavítali Fantan Mojah a I Wayne a s nimi dorazil i českému publiku už známý rakouský band House Of Riddim a dva speciální hosté z Kingstonu. Do LMB jsem dorazil kolem půl deváte a na gramcích právě rozehřívali publikum selektoři od Peeni Walli. Po nich už ale přišel čas, aby se za nástroje postavili a posadili rakouští House of Riddim i s půvabnými hostujícími vokálistkami z Wroclavi. Jen co rozehřáli publikum a už se na pódium vřítil první ze dvou tajných jamajských předskokanů, které si pánové vzali sebou na zkušenou do Evropy jako překvapení. První tracky a následně i role moderátora večera se ujal  G´ovany, kterého po několika peckách vystřídal výborný mladý zpěvák jménem Inluential, který mimo jiné zahrál na akustickou kytaru hodně silný track „Cancer“, který věnoval svým rodičům, kteří zemřeli na rakovinu. Tenhle kluk byl pro mně překvapením večera a myslim, že o něm ještě uslyšíme!

Poté se už na podium dostavil jeden z nejočekávanějších protagonistů večera pan Cliffroy Taylor aka I Wayne. Během jeho skvělého vystoupení zazněly hlavně songy z nového alba LIFE TEACHINGS, jako „Herb Fi Legalize“ nebo „Drugs and Rum“, ale samozřejmě nechyběly ani hity „Can’t Satisfy Her“, „Lava Ground“ nebo „Living in Love“.  Tento roots-reggae zpěvák se sametovým hlasem byl v posledních letech zlehka opomíjen kvůli masivnímu vzestupu umělců, jako je Tarrus Riley nebo Queen Ifrica. Možná i proto jsem ho téměř neznal. To se však změnilo díky jeho premiéře v srdci Evropy, během které sklidil velký úspěch u většiny zúčastněných. Nutno dodat 100% conciouss a educative show!

Po tom všem pořád ještě zbýval vrchol večera – Fantan Mojah, který hned svým příchodem rozjel dav do varu. Famózní energické vystoupení bylo plné pozitivních zpráv a dočkali jsme se velké většiny prvního alba HAIL THE KING. Jako jedna z prvních zazněla skvělá pecka „Nuh Build Great Man“ s Jah Curem nebo také „Coruption“, která jako by byla přímo určena dění v naší zemi. Mohli jsme taky zaslechnout písně „Most High Jah“ a „Tell Lie Pon Rasta“ ze zatím posledního alba STRONGER i nový singl „Rasta Got Soul“. V polovině vystoupení pozval na pódium tradičně zamilovaný pár z publika a požehnal jejich vztahu. K tomu všemu jim zpíval a poděkoval za ně Bohu. Sice to prý dělá na každém koncertu, ale bylo to fakt dojemný.

Když pak Fantan po hodině opustil stage, bylo jasné, že lidé nebudou mít dost a to dali také hlasitě najevo. Netrvalo to ani minutu a syn Jacoba Millera se vrátil na podium. Spolu s ním se ale vrátili i I Wayne, G´ovany a Influential, aby tak spolu zazpívali klasickou marleyho hymnu „One Love“. Poté se pánové opět odebrali pryč, publikum však stále němelo dost, a tak zcela neplánovaně přišel na řadu přídavek číslo dvě v podobně freestylu všech vystupujících do podkladu tracku Mary J. Blige jménem „Family Affair“ (!) To už ale opravdu konec hlavního programu a na řadu opět přišli Peeni Walli Sound, jejichž selekce byla zcela luxusní a zahrnula novinky i klasiky, které tu pondělní párty skvěle rozjely. Jednu z nejlepších reggae akcí, co jsem v Čechách zažil, si asi všichni návštěvníci budou ještě hodně dlouho pamatovat. Velké díky patří pořadatelům akce, všem co dorazili a hlavně vystupujícím za skvělý zážitek. Doufám, že to nebylo naposledy, co jsme u nás tuto jamajskou delegaci viděli!

PS. Už teď se můžete těšit na další večery v Lucerně, a to na první dubnový den, kdy dorazí Dub Incorporation. A čtyři dny poté na stejném místě pokřtí své debutové album U-Cee spolu s United Flavour!!! Uvidíme se tam?!

* Marek

FOTOGALERIE Z KONCERTU >>

Back to top button