Rozhovory

Dub Inc: „Musíme spojit energii a vytvořit něco pozitivního“

Znáte už kapelu Dub Inc., kterou v ´97 založila parta kamarádů ve francouzském Saint Etienne? Máte nejvyšší čas se seznámit, 18. Července konečně vystoupí v ČR na festivalu Mighty Sounds! Jestli vás zajímá jejich muzika a taky, co si myslí o přistěhovalecké politice Nicolase Sarkozyho, nebo co mají společného s Lucianem, tak čtěte dál…

Ahoj kluci, co právě děláte a kdy se konečně ukážete v Česku?
Jsme na turné až do konce srpna po celé Francii a Evropě. V Čechách budeme hrát 18. Července na festivalu Mighty Sounds. A taky doufáme, že narazíme na kontakty a budeme moci přijet znovu do nějakého klubu.

 

Viděla jsem vás vloni na Summer Jamu a bylo to super, společně s počasím byla atmosféra opravdu pohodová. Preferujete hraní v klubech, nebo venku?
Milujeme festivaly a těší nás, že přijedeme i do vaší země na festival. Ale taky doufáme, že budeme moct přijet hrát i do malých klubů, protože si myslíme, že to je ta nejlepší cesta, jak potkávat lidi a představit jim naši hudbu. Užíváme si hraní na velkých pódiích, ale máme rádi i více undergroundové věci.


Hrajete mix reggae, dub a hebrejské hudby… Dohromady to zní hodně originálně, kde hledáte inspiraci?
Inspirujeme se u všech druhů hudby. Nemáme žádné limity, milujeme hip hop, rock, world music… Číslo jedna ale pro nás je reggae, přesněji jamajská hudba. Individualita Dub Inc. je v tom, že se snažíme dát energii každého z těchto stylů v jeden celek, a to je možná to, proč jsou lidi během našich koncertů šťastní, i když nerozumí našim textům v kabylish a francouzštině.

Pro mne osobně to zní dohromady uceleně, i když je asi mnoho různých věcí, které tvoří Dub Inc…
Dub Inc. je reprezentace mladých lidí z Francie nebo přesněji z Evropy celkově – rozdílné kultury, rozdílné barvy. Náš zvuk a harmonie pochází z jednoty lidí.

Vaše texty jsou hodně o společenských problémech. Je určitě dobře, ukázat mladým lidem, že násilím se toho moc nevyřeší, a je lepší hledat jiné cesty. Jak jste se dívali na všechny ty problémy v Paříži s mladými imigranty z Afriky?
No, každopádně násilí rozhodně není řešení v boji proti Babylonu… Ale Babylon dohání lidi k maximu a momentální napětí ve Francii roste pořád víc a víc. Jsme opravdu pesimističtí vůči Sarkozyho politice, protože on a jeho vláda jsou tvrdí k chudým lidem, nezajímají se o solidaritu a jsou arogantní k lidem, kteří trpí. A jak můžou lidé projevit, že trpí? Zkoušíme o tom mluvit v našich písničkách a vysvětlit všem, i sobě samým, že musíme být silní, jsme v tom společně a že najdeme řešení. Musíme spojit svou energii a vytvořit něco pozitivního…

V loňském roce vám vyšlo album AFRIKYA, proč jste zvolili zrovna tenhle název?
Jak už jsi řekla, už deset let hodně mluvíme o politických problémech mezi Francií a Afrikou. Máme blízko k africké kultuře, Komlan pochází z Beninu (západní Afrika) a Bouckhkour a já jsme z Alžírska. Takže toto slovo nejsnadněji popisuje jednu z pro nás zásadních věcí.

Kolik lidí vlastně tvoří Dub Incorporation?
Bubeník Daddy Zigo, baskytarista Morritz, kytara Jeremie, klávesy a samply Fredand Idir a vokály Komlan a Bouchkour. Osmý člen je náš zvukový inženýr Ben Operator který dává Dub dohromady

Viděla jsem nějaké fotky, na kterých jste byli s Lucianem. Kde a kdy jste se potkali?

Byli jsme na Jamajce vloni v lednu, měli jsme tam něco k produkci. Opravdu jsme si to užili a setkali jsme se tam s mnoha umělci. S Lucianem díky tomu, že máme společné přátelé. Je to opravdu někdo, má hodně talentu a dobré vibes…

A nakonec můžete nechat nějakou zprávu fans…
Klíčem ke všem problémům, které můžeme mít, je určitě být pohromadě, a společně si užívat života v pozitivním smyslu.
Peace, Love, Unity, Enjoy!

* Meggie

Back to top button