ČlánkyProfily

Dub Club Prague přiveze v lednu King Alpha Sound System & Fikir Amlak

King Alpha Sound System je top elitní soundsystem, který v západním Londýně v roce 2004 založili brethrens Ras Joseph a Ras Peter. Celá historie soundu je obestřena rouškou tajemna. Joeseph se narodil v africké Ghaně a do Londýna se přestěhoval v roce 1991. V roce 2002 se začal věnovat hudební produkci. Jeho první autorský release se datuje do roku 2007, kdy na vlastním labelu King Alpha vydal kolaboraci s Empress Shema “Empress Dub / Queen Omega version“. K dnešnímu dni vyšlo na KA 10 vinylů, mezi kterými se nachází například ikonický track Salute s Empress Black Omolo (kterou jste mohli vidět a slyšet na Dub Club Prague #2). Jejich nekompromisní produkci ale najdete i u dalších renomovaných labelů – za zmínku stojí například legendární Jah Tubbys nebo Roots Youth. K dnešnímu dni čítá 33 vinylů. Klíčové je jejich propojení se severoamerickým labelem Akashic Records Reggae. To totiž způsobilo, že KING ALPHA začal produkovat instrumentální verze pro Fikir Amlaka. Během tří let spolu vydali 5 dlouhohrajících desek, z toho  v tři nahrávky vyšly v roce 2018! Tato série alb (v chronologickém pořadí) Simply Warrior , Key to the Universe, Axum, Some Dread a Selassie I Great se velmi rychle stala naprosto klíčovou na poli současné dub music a úplně celá stojí za detailní poslech. King Alpha & Fikir Amlak nám na ní servírují to nejlepší ze svého umění a sebe samých, a postupně nám (za zvuku přísně těžkotonážního dubu) odhalují mystická tajemství člověka, této planety a celého Univerza.

Fikir Amlak se narodil v Los Angeles rodičům afro/latinoamerického původu z karibského ostrova Portoriko. Svoji hudební kariéru nastartoval v roce 2002 v Kalifornii. Od samého počátku ve své tvorbě akcentoval hluboké spirituální poselství a odkaz k moudrosti rastafariánskyćh stařešinů, jejichž učení ho v mládí silně ovlivnilo. Jeho jméno (v Amharštině znamená “Jah Love”) bylo původně jménem kapely, kterou v USA založil, a stejně tak i jméno první dlouhohrající desky, kterou s kapelou v roce 2004 vydal. Následovala alba Love Jah and Live a Seed of Zadok, obě vydaná v roce 2005. Po nich Fikir Amlak na několik dlouhých let zmizel z hudební scény, aby oslavil velkolepý návrat v roce 2012, tentokrát už jako sólový umělec. Velmi záhy začal spolupracovat s Jah Youth Productions a labelem Black Lion Sounds, u kterého vydal svoji první solovou desku The Lion Files (2012). Během velmi krátké doby po svém comebacku se stává jednou ze zásadních a čím dál více vyhledávaných osobností globální dubové scény. Vydává řadu singlů u labelů jako Imperial Roots (na produkci Dan-I / znáte z Dub Club Prague #1) nebo Blackheart Warriors. Zásadním se stává jeho setkání s Mike B z Akashic Records, u kterého nahrává hned 6 dlouhohrajících desek (viz nahoře), včetně zatím posledního alba “Go A Chant”, nahraného opět s živou kapelou. Dohromady má na svém kontě 14 dlouhohrajících desek, 27 vinylů, a desítky singlů a EPs, včetně kolaborací s lidmi jako Akae Beka (Midnite), Ras Divarius nebo Russ D. (The Disciples).

V sobotu 18. 1. 2020 uplyne (na den přesně) 1 rok od prvního oficiálního Dub Club Prague, na kterém vystoupil Jah Free a Dan-I na Imperial Sound Army soundsystemu – a oslava to budte vskutku exklusivní. Pouze do Prahy totiž až z dalekého Londýna přiveze KING ALPHA svůj kompletní soundystem (6 scoops) a na mikrofónu s ním vystoupí FIKIR AMLAK. V obou případech to bude česká premiéra. Proto neváhejte a doražte okusit to nejlepší ze současné globální dubové scény, a nechte se vtáhnout originální autorskou selekci a nespoutanou energií producenta RAS JOSEPHa, doprovázeného hypnotickým zpěvem FIKIR AMLAKa! čeká nás další nezapomenutelná session! Haile Bless!!!

Reklama - doporučujeme

* Dread K

18.1.2020 Praha, Fuchs2
FB Event >

Back to top button