Profily

Fantan Mojah & I-Wayne: Profily a ukázky

Únor, kdy se narodili Bob Marley nebo Dennis Brown, je ve světě oficiálně ustanoven měsícem reggae. Jamajka navíc letos oslavuje 50 let nezávislosti, a tak je větší pozornost pro tento ostrov plný hudby uprostřed Karibiku doslova do nebe volající! Pokud nemáte na letenku, v pondělí 20. Února si můžete dát jamajskou energii i v pražském Lucerna Music Baru.  Přijede tam pozoruhodná delegace z Jamajky: pánové Fantan Mojah a I-Wayne, kteří se do Čech podívají úplně poprvé. Oba představují důležité hlasy mladé rastafariánské generace. Tady je profil obou zpěváků!

FANTAN MOJAH

Fantan Mojah, vlastním jménem Owen Moncrieffe začínal u soundsytému už jako kluk. Počátky jeho tvorby ovlivnil nejprve drsný ghetto deejay Bounty Killer, kvůli kterému si Fantan nejdříve vybral pseudonym Mad Killer. Když ale více pochopil o spiritualitě a životě rastafariánů, rozhodl se přidat k Bobo Ashanti a soustředit se více na pozitivní vyjádření. Tehdy jej sám Capleton podpořil i ve změně jména odkazujícím na božské poslání. Ve svých textech proto dnes Fantan dává velký důraz na pozitivní motivy a Rastafariho poselství. Na svém kontě má vedle desítek singlů zatím dvě velká alba. Na debutovém HAIL THE KING z roku 2005 najdete vedle stejnojmenné pecky i jeho další zásadní hity, jako jsou „Hungry“, “Thanks and Praise”, “Authentic Love” nebo duet s Jah Cure jménem „Jah Nuh Build Great Man”. V roce 2008 vyšlo druhé a zatím poslední album s názvem STRONGER. I to je plné skvělých písniček, z kterých musíme zmínit alespoň pecky „Stay Positive“, „Tell Lie Pon Rasta“ nebo skvělý duet „How Can I Be Ungrateful“, na kterém s Fantanem zpívá Zareb.

I-WAYNE

O pět let mladší I-Wayne se jmenuje Cliffroy Taylor a jeho specialitou vždy bylo roots reggae. Díky zázemí hudební rodiny se začal zdokonalovat ve zpěvu už od sedmi let. Při studiích na Greater Portmore High School se přidal do lokální skupiny Vibes Machine, což byli dva zpěváci a selektor. Společně s nimi pak vystupoval po nejrůznějších klubech, ale jednu noc musel kvůli zpoždění ostatních kluků zpívat sám. Reakce, které se mu dostalo, ale byla tak velká, že ho to motivovalo k přechodu na sólovou dráhu. Jeho prvním počinem byl v listopadu 2004 song „Can’t Satisfy Her“, která se stal obrovským hitem a také prvním roots reggae peckou, která se dostala do prestižního playlistu newyorského rádia Hot 97. A pak už to šlo ráz na ráz. Brzy podepsal kontrakt na debutové album LAVA GROUND, které následovala ještě úspěšnější deska BOOK OF LIFE, která po prvním týdnu od vydání vyskočila až na 4. místo v reggae žebříčku amerického časopisu Billboard na 4. místo v reggae kategorii. Třetí a ještě více emotivní deska LIFE TEACHINGS vyšla v říjnu 2011 a sklízí úspěchy v podobě nových možností cestovat doslova po celém světě.

V pondělí 20. Února se obou těchto výjimečných zpěváků dočkáme i v pražském klubu Lucerna Music Bar za doprovodu kapely House of Riddim. Klub otvírá v osm večer a před koncertem, který začne kolem 21:30, vás rozehřeje jeden z nejlepších pražských soundsystému jménem Peeni Walli Sound! Venku ať klidně mrzne dál, v Lucerně bude v pondělí horko jak v Karibiku…

Vstupenky jsou v dostání ve všech předprodejích za 300Kč + poplatky (kromě pokladny Lucerna Music Baru, kde ušetříte právě na poplatcích). Večer na místě budou lístky stát 350Kč.

Fantan Mojah & I-Wayne
House of Riddim, Peeni Walli Sound
20.2.2012 Lucerna Music Bar, Praha

Back to top button