Jahmusic TVNovinkyReportážeVidea

Displace: První cz/sk dokument o dancehallu už můžete shlédnout i online!

Jen pár týdnu od pražské a bratislavské premiéry můžete shlédnout i online filmový dokument  Displace – Echoes of a vibrant space, který se věnuje dancehallové scéně v jamajském Kingstonu! Vytvořila jej kameramanka Veronika Donutková, hudebník Radim Vychopeň a slovenská dancehallová tanečnice Beshiu za podpory československého zastoupení Red Bull. Společně se snaží tímto pozoruhodným snímkem ukázat dancehall jako jamajský životní styl a ne jen jako tanec nebo hudební žánr. Níže si můžete toto pozoruhodné dílo rovnou pustit a mnoho bonusů k tomuto snímku najdete na speciální stránce REDBULL.CZ/DISPLACE

Když se zeptáte co je to dancehall, většina lidí vám nedokáže odpovědět. Někteří by vám řekli že je to ten sexuální nebo až sexistický tanec, nebo v lepším případě, že se jedná o mladšího a bláznivějšího sourozence jamajského reggae. Tak jako tak nemá dancehall moc dobrou pověst a to o něm, ani o prostředí odkud pochází, lidé vlastně ani moc neví, což je nejspíš ten hlavní problém. Není se čemu divit, Jamajka je pro našince tak vzdálené a izolované místo, které se ještě tak rychle mění a vyvíjí. Přesto toto kulturní prostředí ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě mnohem více, než si myslíme. A právě o této kultuře z Kingstonu je tento dokument.

Jeho základem jsou rozhovory, které jsme vedli s hudebníky jako jsou RDX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx anebo deejayka Tifa. Do tajů tance nás zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team, ale i tanečníci jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom jak to chodí na party zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice. Je to příběh jamajské subkultury vyprávěný jejími aktéry. Nechte se vtáhnout do Kingstonu, který je nebezpečný, ale i sexy, plný vášně a radosti ze života.

Film DISPLACE měl oficiální premiéru 6. listopadu 2019 v kině Dlabačov v Praze a 7. listopadu 2019 v Nové Cvernovce v Bratislavě. Od konce listopadu je k vidění i online na stránkách http://redbull.cz/displace, kde už teď jsou rozhovory s tvůrci, profily jednotlivých umělců, kteří se objevili v dokumentu, a články o samotném natáčení na Jamajce.

Back to top button