JussBuss Acoustic zakončili čtvrtou sezónu koncertů v královském stylu

Kdo ještě neznáte, populární online projekt JussBuss Acoustic nám zprostředkovává unikátní akustická vystoupení z vibrující scény Kingstonu už od roku 2014. Tehdy na jaře nabídli první sérii koncertů s první ligou jamajských talentů. Objevili se tu Christopher Martin, Agent Sasco, Dre Island, Keznamdi, Tifa, Kelissa, Raging Fyah, No-Maddz, Kabaka Pyramid, Jesse Royal a na závěr dokonce i Chronixx, který už tehdy začínal být velká mezinárodní superstar. Všech dvanáct jamajských hlasů předvedlo parádní koncerty a všichni dokázali, že jsou muzikanty, kteří i v intimnějším nastavení svou písničkou chytnout za srdce snad ještě více a nepotřebují k tomu velké pódium, tanečnice, vokodéry ani žádného hypemana.

Druhá série přišla hned v roce 2015 a přinesla i mezinárodní přesah – za Trinidad a Tobaco se tu ukázala hvězda soca Bunji Garlin a kapela Kes the band, plus jediný běloch v sérii byl Richie Campbell z Portugalska. Zbytek sezóny pak obstaraly jamajské jména –Protoje, Hempress Sativa, Iba Mahr, gospelový zpěvák Jermaine Edward, a mladé kapely Pentateuch (jejíž frontman Var hostuje mj. s Inna de Yard) a Uprising Roots (kde zpívá a bubnuje Rashawn “Kush” McAnuff). Závěr sezóny pak vygrafovali Wayne Marshall, Dexta Daps a Romain Virgo. Opět nikdo nezklamal a ukázalo se, že i dancehall artists jako je třeba Dexta podají v akustickém podání velmi pozoruhodná vystoupení z kterých je kdekdo naměko.

Třetí série pak přišla až léta Páně 2018 a představila více ženských hlasů, více rozhovorů s umělci a také více dancehallových interpretů současnosti. Jsou tu Lila Ike a Sevana (obě z Protojeho týmu Indiggnation) a je tu také dancehallová senzace Shenseea, jejíž ambicí je být druhou karibskou Rihannou. Uvidíme. Z pánů tu je solidní reprezentace veteránů – Capleton a Mr. Vegas – plus mladé a stále populárnější hlasy Vershon, Proghres, Deep Jahi, Eesah a Black Am I. Je vidět, že nové hlasy stojí na Jamajce doslova frontu na svých pár minut slávy. Kdo ale opravdu prorazí? To ukáže jen čas, pracovitost a konzistence interpretů.

Rok 2019 pak přinesl čtvrtou sérii, v které vystoupili Agent Sasco, výborný a překvapivě muzikální Dre Island, Jahmiel, Jah Vinci, Bugle, Ding Dong, Jahllano (tentokráte jediný zástupce Trinidadu) a v neposlední řadě Kemar Highcon, jehož rostoucí úspěchy prý bedlivě sleduje třeba i sám Shaggy (viz záznam z prosincového koncertů Ghetto Splash). A teď dnů před silvestrem přišlo velké finále, v kterém vystoupil Beenie Man, jeden z nejpopulárnějších hlasů jamajského dancehallu, který je miláčkem ostrova už bez mála čtyřicet let (první album natočil v deseti letech) a pro mnohé to je on, kdo má mít titul the King of Dancehall. Ale i když preferujete Kartela nebo jiné, okoštujte Beenieho hity v akustickém podání níže společně i s dalšími koncerty. V podstatě každý z nich je něčím zajímavý a tento koncept, který je vlastně jamajskou open-air verzí populárních amerických Tine Desk koncertů, určitě bude mít své pokračování. Talentů má Jamajka ještě dlouhou frontu…

* Papa Lomesh

Back to top button