V předfestivalových přípravách moc času na JahMusic uploads žel nezbývá, přesto kolega přeložil zajímavý článek od pána jménem Copeland Forbes, který ve finále s festivalem RealBeat tak trochu souvisí. Copeland pracuje už víc jak 47 let jako jako manažer s kdekým v reggae businessu (dlouhá léta jezdil třeba s Lucianem) a během toho samozřejmě nasbíral hodně zkušeností a historek, o které se podělil v knize REGGAE: MY LIFE IS. Tentokráte se rozepsal na téma ska na Jamajce a ve světě a je to rozhodně zajímavé počtení..
Celý článek vyprovokovala buď trefná otázka nějakého novináře na téma „ska v novém miléniu“ nebo úspěšné turné americké skupiny Slightly Stoopid. „Představte, že to je ska parta z Kalifornie a prvně jsem je potkal před mnoha lety, když byli součástí North American Reggae Sunsplash tour, kterou pořádal zesnulý Tony Johnson, známý z projektu Synergy. Tehdy se mi svěřili, že jsou ovlivněni The Skatalites – ska kapelou od nás z Jamajky. Dnes jsou největší koncertní atrakcí ve světě ska, i když se ska narodilo a rozvinulo tady na Jamajce. Jamajka má nejlepší katalog ska nahrávek na světě a přesto dnes nemáme na Jamajce ani jednu skupinu, která by přenášela poselství hudebních pionýrů jako Tommy McCook, Roland Alphonso, Don Drummond, Johnny Moore, Jah Jerry, Lloyd Brevett, Lloyd Knibbs, Lester Sterling, Jackie Mittoo (seznam by mohl pokračovat), kteří v podstatě odstartovali ska revoluci v šedesátých letech! Pouze dva z původních členů jsou dosud aktivní a hrají ska ve Skatalites – jsou to bubeník Lloyd Knibbs a saxofonista Lester Sterling, který je zároveň vedoucí kapely. Slightly Stoopid dnes vyprodávají největší koncertní areály po USA během své současné severoamerické šňůry, větší něž kterákoli z našich současných reggae hvězd, a my stále nemáme jamajskou ska skupina, která by patřičně reprezentovala, co jsme vytvořili před více než 45 lety.
Bůh žehnej Skatalites, kteří se dvěma původními členy stále nesou pochodeň ska a udržují spojení jména Jamajky s něčím, co jsme kdysi sami svořili. Nebýt starých dobrých Skatalites, mladí fanoušci, kteří ska nejvíce sledují a podporují, by mohli podlehnout dojmu, že ska vzniklo ve Spojených Státech. Všichni bychom měli poděkovat Toots & The Maytals, který přitahuje široké spektrum posluchačů a na jehož koncerty dodnes chodí více fanoušků, zejména mladých lidí kolem dvacítky, než na kteréhokoli jiného reggae umělce. Toots udržuje plamen ska hudby žhavý a proto pořád vypadá, jako by byl teenager, jenž dává vysoce energickou show kdekoli vystupuje a nikdo nedokáže uhádnout jeho skutečný věk! Ať žije Toots & The Maytals, Bůh vám žehnej!