ČlánkyNovinkyReportáže

Co se dělo na clashové scéně? (červen – srpen 2019)

Jednou za čas vám budeme servírovat chronologický přehled nedávného dění na světové soundclashové scéně, a to v podobě stručně komentovaných audiozáznamů z důležitých akcí v Evropě, na Jamajce, v Africe, v Japonsku, v USA – zkrátka všude, kde se reggae dancehallové clashe konají!

Začátkem června se v New Yorku na akci s názvem All Out War utkali dva místní veteráni: na jedné straně LP International (v roce 2013 jsme měli možnost selektora Pumu vidět i v Praze na 10. narozeninách Peeni Walli), na druhé straně neméně nebezpečný Earth Ruler. Více než čtyřhodinový záznam ze soboty 8. 6. 2019, o kterém se někdy mluví jako o prozatím nejlepší clashové nahrávce letošního roku, najdete zde:

Severněji od New Yorku proběhl v červenci další clash, tentokrát mezi dvěma americkými soundy s trochu kratší historií: Twin Tower (z New Jersey) a Webbzite (z Rochesteru) proti sobě nastoupili ve městě Lockport (NY) na akci War Up North. Audio ze 13. 7. 2019 najdete na kanálu Mikey Glamour, který rozhodně stojí za pravidelné sledování:

Clashe se pochopitelně nevyhýbají ani Jamajce. Velmi zajímavá sestava se sešla na legendárním festivalu Reggae Sumfest ve čtvrtek 18. července – několikanásobný světový champion a dlouholetý MC z Black Kat Soundu Pink Panther, bývalý selector kultovního Killamanjaro Soundu Ricky Trooper, německá one-man army Warrior Sound, japonský hurikán Yard Beat a konečně i kanadští veteráni King Turbo. Videozáznam si dejte na YT:

A teď zase zpátky do USA: v Jacksonville na Floridě se 2. 8. 2019 utkaly dva lokální soundy, které ovšem už delší dobu patří mezi globálně uznávané clashové hráče (i když do první ligy mají pořád celkem daleko): Revolution Sound (z Washingtonu DC) a Justice Sound (z floridského Hollywoodu). Nahrávku si dejte tady:

Přesuňme se do Evropy. Již tradiční Salento Summerclash byl 7. 8. 2019 místem, kde došlo k hudebnímu střetu švédských Safari Sound a japonského Jah Works Soundu, který na svém evropském turné jednoznačně zanechal ten nejlepší dojem. Čerstvé audio naleznete níže:

Prozatím poslední evropskou clashovou akcí, která bezesporu stojí za pozornost, byl evropský Chiemsee Cup Clash, který – jak název naznačuje – proběhl v návaznosti na kultovní německý reggae festival (ten už se od roku 2017 bohužel nekoná). Síly si zde změřily dvě poměrně mladé německé party: Sungun Sound z města Kempten a Fenshi Sound reprezentující Lampertheim. Vypíchnout je potřeba mimo jiné i neotřelá pravidla, která si můžete přečíst na letáku – kupříkladu zařazení dub fi dub nikoliv tradičně na samotný závěr clashe, ale přesně doprostřed. Posuďte sami, jak to funguje – záznam ze 17. 8. 2019 je k poslechu tady:

Reggae a dancehall jsou mezinárodní záležitost a clashe se tedy samozřejmě konají i v Asii: konkrétně bychom rozhodně ve druhé půlce srpna neměli přehlédnout Japonsko, kde proběhl další z řady kvalifikačních clashů na listopadový 1-2-3 Badda Dan. A nejen to – na téže akci v jeden večer proběhly hned dva soundclashe! V japonské kvalifikaci Destination Badda Dan se 24. srpna utkaly 4 místní soundy: Both Wings (nakonec vítězní), Bloodieks, Street Vybz a Artikal Pride. Nahrávka k dispozici níže:

Se sklonkem srpna se vraťme do New Yorku, kde se v Brooklynu 30. 8. 2019 utkal veteran sound jménem Super Gold (jehož historie sahá až do konce 80. let) s mladší floridskou partou City Heat. Tříhodinový záznam z nekompromisní hudební bitvy s názvem Who Fe Box Deeper? je čerstvě k poslechu na YouTube:

Na úplný závěr ještě jako malý (neclashový) bonus doporučujeme červencové rádiové vysílání legendárního Davida Rodigana na stanici Irie Jam v Queensu, který si přizval špičku newyorských veteránů – Massive B, Downbeat, King Addies a Earth Ruler – do unikátní dubplate showcase. Zazněly zde exkluzivní songy od umělců jako Dennis Brown, Tenor Saw, Garnett Silk, Burro Banton, Buju Banton, Bounty Killer, Beres Hammond, Bitty McLean nebo třeba Shabba Ranks… Kompletní záznam najdete na webu BBC; samotný segment se selekcí King Addies za účasti samotného Father Etana, který je jinak takřka neviditelnou šedou eminencí na pozadí tohoto kultovního soundu, si poslechněte níže:

Na podzim 2019 je naplánovaná dlouhá řada velice zajímavých clashů (nejblíž z ČR bude listopadový Badda Dan Soundclash, který každoročně pořádají švýcarští RuffPack), takže se můžete koncem listopadu těšit na další nabitý přehled clashového dění na portálu JahMusic.net. Prozatím příjemný poslech!

* Ripclaw (Peeni Walli)

Back to top button